Reklama

Tento vynález je chytřejší, než se zdá. Už s ním neusnete za volantem, nahradí i kávu

Produkt zjevně zneužívající font Tesly nepůsobí dvakrát důvěryhodně, když s ním Tesla nemá nic společného. Je ale chytrý a už teď bez diskuze úspěšný.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Tento vynález je chytřejší, než se zdá. Už s ním neusnete za volantem, nahradí i kávu

31.7.2017 | Marek Bednář | 1 příspěvek

Produkt zjevně zneužívající font Tesly nepůsobí dvakrát důvěryhodně, když s ním Tesla nemá nic společného. Je ale chytrý a už teď bez diskuze úspěšný.

Jezdíváte často v noci a máte obavu z mikrospánku nebo rovnou z usnutí za volantem? Anebo už máte nepříjemnou zkušenost? Přístroj, který máme nyní před sebou, by měl pomoci. Jmenuje se Steer - anglicky řídit - a je to v podstatě náramek, který rozezná moment, kdy ztrácíte kontrolu nad svým tělem a pokusí se tomu zamezit.

Podle lotyšského start-upu Creative Mode, který za tímto vynálezem stojí, má náramek Steer 16 senzorů, které měří tep a galvanickou reakci kůže, a to každé dvě vteřiny. Stejné technologie využívají i detektory lži. Při zapnutí přístroj minutu analyzuje normální stav - a k němu potom vztahuje svá měření, jestli jste nebo nejste unaveni. A také má na sobě logo zjevně zneužívající font automobilky Tesla - jestli firmu čeká soudní spor, nevíme, ale to teď nechme stranou.

Na funkci to samozřejmě vliv nemá. Pokud jste bdělí, svítí zelené světlo. Pokud senzory zjistí ospalost či únavu, rozsvítí se žlutá LEDka a přístroj začne vibrovat. Pokud ani to nepomůže k občerstvení, pokud se tep bude nadále zpomalovat a člověk usínat, přístroj do těla vpraví drobný, ale znatelný elektrický puls. Ten řidiče probudí - asi dost nevybíravě, ale pořád lepší než to nasměrovat pod kamion - a podle tvůrců zvýší hladinu serotoninu, noradrenalinu a kortizolu natolik, že můžete pokračovat v jízdě.

Anebo, samozřejmě, můžete řízení i s náramkem předat někomu jinému, máte-li s kým se střídat. Nebo, jedete-li sami, můžete zastavit a odpočinout si. „Náramek Steer vás probudí lépe než 2-3 šálky kávy nebo plechovky energetického nápoje, a samozřejmě, nebude mít žádné negativní efekty na vaše zdraví,” říkají tvůrci.

Přístroj není zrovna malý, má rozměry 6,5 x 4,1 x 1 cm, tedy zhruba jako opravdu velké náramkové hodinky. Nosí se na vnitřní straně předloktí a na jedno nabití - pomocí kabelu Micro USB, takže klidně i nabíječkou, co máte v autě pro telefon - zvládne pracovat 2 týdny.

Pochopitelně, není zadarmo. Firma k získání peněz na rozjetí výroby spustila kampaň na Kickstarteru, která je velmi blízko svému konci. Jejím prostřednictvím bylo jeden kus možno objednat za 89, později 99 a nyní za 109 Eur, tedy 2 318, resp. 2 579 a 2 839 korun. Maloobchodní cena, až se Steer dostane do prodeje, má být 199 Eur, tedy 5 184 Kč.

To se má stát někdy v listopadu letošního roku; ve stejném termínu dostanou své Steery i „kickstarteroví sponzoři”. Z původního cíle vybrat 5 tisíc Eur (130 tisíc korun) nakonec je téměř 31 tisíc Eur (808 tisíc korun), takže o tenhle přístroj je očividně docela velký zájem a nelze očekávat, že by se nedostal na trh. Máte-li doma někoho, kdo často jezdí v noci, a máte-li starost o jeho zdraví, tohle by mohl být zajímavý vánoční dárek...

Tento vynález je chytřejší, než se zdá. Už s ním neusnete za volantem, nahradí i kávu - 1 - steer naramek proti usnuti 01Tento vynález je chytřejší, než se zdá. Už s ním neusnete za volantem, nahradí i kávu - 2 - steer naramek proti usnuti 02Tento vynález je chytřejší, než se zdá. Už s ním neusnete za volantem, nahradí i kávu - 3 - steer naramek proti usnuti 03Tento vynález je chytřejší, než se zdá. Už s ním neusnete za volantem, nahradí i kávu - 4 - steer naramek proti usnuti 04Tento vynález je chytřejší, než se zdá. Už s ním neusnete za volantem, nahradí i kávu - 5 - steer naramek proti usnuti 05Tento vynález je chytřejší, než se zdá. Už s ním neusnete za volantem, nahradí i kávu - 6 - steer naramek proti usnuti 06Tento vynález je chytřejší, než se zdá. Už s ním neusnete za volantem, nahradí i kávu - 7 - steer naramek proti usnuti 07Tento vynález je chytřejší, než se zdá. Už s ním neusnete za volantem, nahradí i kávu - 8 - steer naramek proti usnuti 08Tento vynález je chytřejší, než se zdá. Už s ním neusnete za volantem, nahradí i kávu - 9 - steer naramek proti usnuti 09Tento vynález je chytřejší, než se zdá. Už s ním neusnete za volantem, nahradí i kávu - 10 - steer naramek proti usnuti 10
Tenhle náramek má potenciál zachraňovat životy, odpustíte-li nám trochu patosu

Zdroj: Kickstarter

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 1 příspěvek

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše