Reklama

Test dětských autosedaček skončil fiaskem pro několik z nich. Těmto se vyhněte

Hned několik drahých autosedaček pro děti propadlo v testu ADAC. Patří mezi ně i výrobek renomovaného Recara, značka ani cena nic nezaručují.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Test dětských autosedaček skončil fiaskem pro několik z nich. Těmto se vyhněte

22.7.2017 | Marek Bednář | 4 příspěvky

Hned několik drahých autosedaček pro děti propadlo v testu ADAC. Patří mezi ně i výrobek renomovaného Recara, značka ani cena nic nezaručují.

Vozíte-li v autě malé dítě, pravděpodobně ho dáváte do dětské autosedačky. Tedy alespoň byste měli, zákon 361/2000 Sb. to v § 6 přímo přikazuje nezávisle na věku člověka, pokud jeho tělesná výška nepřesahuje 150 cm a váha 36 kg.

Pokud se ratolesti chystáte koupit sedačku, jistě jste zjistili, že jejich ceny se výrazně liší. Vysoká cena a dokonce ani značka ale nejsou zárukou vysoké kvality. Německý autoklub ADAC provedl test 16 sedaček ve velkém cenovém rozpětí a zjistil, že i výrobky renomovaných firem za velké peníze můžou zajistit nejen mizernou bezpečnost, můžou být dokonce přímo nebezpečné.

Jsou to sedačky Jané Grand a Recaro Optia SmartClick, které se při prvním testu v simulovaném nárazu v rychlosti 64 km/h rozlomily a letěly i s dítětem dopředu, jak se můžeme podívat na obrázcích níže. Tyto sedačky byly v čerstvém testu hodnoceny jako nedostatečné a kupující by se jim měli vyhnout.

Pro Recaro Optia - to samé Recaro, které dělá jinak vynikající sedadla do aut - je to už druhý takový výsledek. Jak se můžete podívat v tabulce níže, už při testu loniv říjnu dostala sedačka Optia hodnocení „nedostatečné”. Recaro reagovalo úpravou uchycení sedačky, kterou označilo SmartClick - ale výsledek nového testu je stejný.

Detailní výsledky testů dětských autosedaček ADAC z července 2017

Test dětských autosedaček skončil fiaskem pro několik z nich. Těmto se vyhněte - 1 - test detskych sedacek adac tab 01Test dětských autosedaček skončil fiaskem pro několik z nich. Těmto se vyhněte - 2 - test detskych sedacek adac tab 02

Ona říjnová tabulka ukazuje také několik dalších sedaček, které byste svému dítěti kupovat rozhodně neměli. Modely Nuna Rebl a Diono Radian 5 jsou také "nedostatečné", třebaže k nejlevnějším rozhodně nepatří - Nuna Rebl stojí okolo 14 300 Kč, Diono Radian 5 kolem 10 300 Kč. Ostatně, ani Recaro Optia není s cenou přibližně 9 600 Kč zrovna levná.

Dobrou volbou můžou naopak být výrobky značky Cybex a překvapily levné sedačky pro větší děti - už za ceny okolo 1 300 Kč se dá pořídit dobrá autosedačka. A naopak, vysoká cena ani světoznámý výrobce nejsou zárukou špičkové kvality.

Recaro se ovšem k problému staví čelem: „Výsledky testu pro nás nejsou pochopitelné, nicméně bereme je velmi vážně. Bezpečnost našich zákazníků je pro nás nejvyšší prioritou, proto jsme začali ihned po obdržení výsledků testů s analýzou. Požádali jsme ADAC o relevantní data, abychom příčinu snáze našli, zatím jsme je však nedostali,” píše se v prohlášení firmy.

„Ve všech dosavadních interních testech, a to i za podmínek daleko nad rámec zákonných požadavků, nebyla pozorována tato porucha. Po zjištění ADACu jsme prováděli další testy u nás i u třetích stran, ale nebyli jsme schopni reprodukovat tuto závadu," pokračuje Recaro. Přesto sedačku preventivně stahuje z trhu - pokud ji už máte, můžete se obrátit na výrobce. A pokud na ni narazíte třeba ve skladových zásobách některého z obchodů, doporučujeme se ji přinejmenším do uspokojivého vysvětlení celé věci vyhnout...

Test dětských autosedaček skončil fiaskem pro několik z nich. Těmto se vyhněte - 3 - test detskych sedacek adac jane grandTest dětských autosedaček skončil fiaskem pro několik z nich. Těmto se vyhněte - 4 - test detskych sedacek adac recaro optia 01Test dětských autosedaček skončil fiaskem pro několik z nich. Těmto se vyhněte - 5 - test detskych sedacek adac recaro optia 02
Vlevo Jané Grand, uprostřed Recaro Optia, vpravo způsob, jakým Recaro Optia letí ze sedadla

Zdroj: ADAC

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 4 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše