Toto jsou nejvíce a nejméně spolehlivá auta podle J.D. Power. Nastal překvapivý obrat

Spolehlivost aut v posledních letech neustále klesala, což se s ohledem na jejich složitost dalo chápat. Teď je ale prý ta nejlepší doba na koupi jakéhokoli vozu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Toto jsou nejvíce a nejméně spolehlivá auta podle J.D. Power. Nastal překvapivý obrat

15.2.2018 | Petr Prokopec | 13 příspěvků

Spolehlivost aut v posledních letech neustále klesala, což se s ohledem na jejich složitost dalo chápat. Teď je ale prý ta nejlepší doba na koupi jakéhokoli vozu.

Nejspíše každého zajímá, jak moc bude ten či onen vůz spolehlivý. I proto jde o jedno z témat, které je mezi motoristy probíráno každou chvíli, z diskuzí s pár konkrétními lidmi se toho ale mnoho nedozvíte. Nejde tu přitom ani tak o to, že ne každému lze věřit, ať už své auto chválí a nebo haní, potíž je spíše v tom, že z jediné zkušenosti si nelze udělat rozumný obrázek. Však i mezi exempláři toho nejspolehlivějšího auta světa se najde „černá ovce”, která spolehlivá nebude. A naopak.

Že více hlav více ví, naštěstí pořád platí. Pokud tedy značná skupina majitelů odsoudí tu či onu záležitost, je již velmi pravděpodobné, že skutečně jde o zásadní problém, který vlastnictví vozu ztěžuje. Pokud je navíc taková záležitost spojena s více modely téže automobilky, je víceméně jisté, že takový výrobce nemůže počítat s nekonečnou věrností zákazníků. A právě proto se studie jako Vehicle Dependability Study (VDS), za níž stojí společnost J.D. Power, těší takové vážnosti.

My se stejně jako loni či předloni na spolehlivost nových aut zadíváme i letos, ještě před zveřejněním výsledků ale musíme probrat zákulisí. Výsledky jsou založeny na odpovědi 36 896 lidí, což je nejvyšší počet za poslední tři roky. Společnost J.D. Power přitom v průběhu října až listopadu zkoumala, kterak jsou se svými aktuálně tříletými vozy spokojeni jejich původní vlastníci. Tedy ti, kteří si je pořídili v roce 2015. Jejich názor je vyjádřen počtem problémů na sto vozů (PP100).

Studie se zaměřila na 177 nejčastějších nešvarů, jež byly rozděleny do 8 kategorií. Čím nižšího skóre daná auta dosáhla, tím větší je spokojenost zákazníků s nimi. Překvapivé přitom je, že meziročně došlo ke zlepšení o 9 %. Jde tak o první posun k lepšímu od roku 2013, což ocenil i Dave Sargent, viceprezident společnosti J.D. Power pro automobilovou sekci. Dle něj výsledky naznačují, že nyní je ta nejlepší doba na koupi vozu - nového i ojetého.

Toto jsou nejvíce a nejméně spolehlivá auta podle J.D. Power. Nastal překvapivý obrat - 1 - 2016 lexus rx 350 oficialni 04Toto jsou nejvíce a nejméně spolehlivá auta podle J.D. Power. Nastal překvapivý obrat - 2 - 2016 lexus rx 350 oficialni 07Toto jsou nejvíce a nejméně spolehlivá auta podle J.D. Power. Nastal překvapivý obrat - 3 - 2016 lexus rx 350 oficialni 16
Králem mezi automobilkami se letos stal - stejně jako v předchozích šesti letech - Lexus. Jeho modely přitom ovládly i čtyři z celkově devatenácti segmentů

Pozor na hlasové ovládání

Společnost J.D. Power přitom v rámci letošní studie došla k několika klíčovým poznatkům. Tím nejzásadnějším je skutečnost, že kategorie Audio/Komunikace/Zábava/Navigace i nadále patří mezi ty nejvíce kritizované. Zákazníci přitom mají problém hlavně s hlasovým ovládáním (9,3 PP100) a konektivitou Bluetooth (7,7 PP100). Pokud tedy značky chtějí ještě dále navýšit registrace a zlepšit svou reputaci, musí zapracovat především na této oblasti.

S výše zmíněnou kategorií souvisí i další poznatek. Obecně se auta stávají počítači na kolech bez ohledu na cenu, kterou za ně zaplatíte. I proto se masoví výrobci přibližují prémiovým, neboť všeobecně dosáhli hodnocení 143 PP100. Jsou tedy jen o sedm bodů za prestižními značkami (136 PP100) a pouze o jediný za průměrem celého odvětví (142 PP100).

Toto jsou nejvíce a nejméně spolehlivá auta podle J.D. Power. Nastal překvapivý obrat - 4 - Kia Rio 2015 FL prvni foto 01aToto jsou nejvíce a nejméně spolehlivá auta podle J.D. Power. Nastal překvapivý obrat - 5 - Kia Rio 2015 FL prvni foto 02Toto jsou nejvíce a nejméně spolehlivá auta podle J.D. Power. Nastal překvapivý obrat - 6 - Kia Rio 2015 FL prvni foto 06
Pro Kiu je letošní umístění v žebříčku VDS historickým úspěchem, značka totiž skončila na celkově pátém místě. Rio přitom zvítězilo mezi malými vozy

Zlepšení na všech frontách

S ohledem na avizované 9procentní zlepšení celého odvětví asi nepřekvapí, že posun k lepšímu je spojen prakticky s každou značkou, jež se v žebříčku objevila. Platí to dokonce i o Lexusu, který si připsal již sedmé vítězství v řadě. Letos jej dosáhl se skóre 99 PP100, automobilka se tak jako jediná dostala pod hraniční stovku. To představuje meziroční zlepšení o 11 bodů, oproti roku 2016 (95 PP100) je však na tom Lexus o trochu hůře.

Druhé místo patří stejně jako v předchozích letech Porsche, přičemž i tato automobilka se vůči loňsku zlepšila a oproti předloňsku zhoršila. Zcela nezpochybnitelný růst vůči všem dosavadním výsledkům má ovšem za sebou Infiniti, které se z loňské 29. příčky vyšvihlo na letošní čtvrtou. Pro Kiu je pak páté místo nejlepším v rámci studie VDS, která se letos pořádala již po devětadvacáté.

Nejlepšího hodnocení v historii dosáhly i Nissan a Dodge, přičemž Japonci za sebou dokonce mají meziroční zlepšení o 37 PP100. Rázem se tak dostali do nadprůměru, což však o Američanech říci nemůžeme. Poněkud rozporuplně pak lze vnímat výsledek Fiatu. I tato značka má za sebou meziroční zlepšení, dokonce o extrémních 106 PP100. Avšak i přesto stále okupuje spodní patra žebříčku, jenž uzavírá Land Rover a Chrysler.

Nejspolehlivější značky vozů dle J.D. Power VDS 2018

Toto jsou nejvíce a nejméně spolehlivá auta podle J.D. Power. Nastal překvapivý obrat - 7 - J.D. Power 2018 VDS US 01

Lexus a Toyota vládnou všem

S ohledem na vítězství Lexusu mezi automobilkami asi nepřekvapí, že tato značka často bodovala také mezi jednotlivými modely. V tomto ohledu má na svém kontě čtyři dílčí vítězství (CT, ES, GS, RX), čímž je vyrovnán počin Chevroletu (Equinox, Malibu, Traverse, Silverado). Ovšem Lexus spadá pod Toyotu, která kontruje dalšími dvěma zlatými vavřiny (Prius, Tacoma), zatímco koncern General Motor může odpovědět jen jedním prvenstvím Buicku LaCrosse.

Toyota Motor Corporation je tedy králem i mezi jednotlivci, z 19 segmentů jich celkově ovládla šest. Kromě toho se na pódium dostaly i další modely tohoto japonského konglomerátu, což ostatně lze říci také o Chevroletu. Sázkou na vozy těchto dvou značek tedy evidentně neuděláte chybu, alespoň dle amerických majitelů. Ti dále ocenili i Audi Q3, které je vůbec jediným vozem v žebříčku, jež vyhrálo cenu za rok, ve kterém bylo představeno.

Nejspolehlivější osobní vozy dle třídy

Toto jsou nejvíce a nejméně spolehlivá auta podle J.D. Power. Nastal překvapivý obrat - 8 - J.D. Power 2018 VDS US 02

Nejspolehlivější pick-upy, MPV, SUV a crossvery dle třídy

Toto jsou nejvíce a nejméně spolehlivá auta podle J.D. Power. Nastal překvapivý obrat - 9 - J.D. Power 2018 VDS US 03

Toto jsou nejvíce a nejméně spolehlivá auta podle J.D. Power. Nastal překvapivý obrat - 10 - Audi Q3 2016 facelift prvni sada 04Toto jsou nejvíce a nejméně spolehlivá auta podle J.D. Power. Nastal překvapivý obrat - 11 - Audi Q3 2016 facelift prvni sada 06Toto jsou nejvíce a nejméně spolehlivá auta podle J.D. Power. Nastal překvapivý obrat - 12 - Audi Q3 2016 facelift prvni sada 19
Audi Q3 bylo představeno v roce 2015, tedy přesně v tom období, na které se společnost J.D. Power v rámci nejnovější studie VDS zaměřila. Přesto vyhrálo

Petr Prokopec

Diskuze 13 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama