Velký Bratr žije: kamery na „pumpách” zabrání tankování nepojištěných aut

Britská kamerová mánie očividně nezná hranic. Nejnověji mají kamery sledovat čerpání paliva do aut a znemožnit jej těm bez povinného pojištění.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Velký Bratr žije: kamery na „pumpách” zabrání tankování nepojištěných aut

15.3.2012 | Walter Kraft | Přidat příspěvek

Velký Bratr žije: kamery na „pumpách” zabrání tankování nepojištěných aut

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Britská kamerová mánie očividně nezná hranic. Nejnověji mají kamery sledovat čerpání paliva do aut a znemožnit jej těm bez povinného pojištění.

Zatím nejde o hotovou věc, jedná se však o seriozně míněný návrh „pravicové” britské vlády. Ta aktuálně zjišťuje možnosti, kterak snížit počet řidičů, jenž se po tamních silnicích pohybují bez obdoby místního povinného ručení, tedy pojištění odpovědnosti za způsobené škody. A na mysl ji přišel právě tento skvělý nápad.

Mnoho kreativity patrně nevyžadoval, neboť vyspělejší britské čerpací stanice už dnes používají systém, který sleduje tankování na jednotlivých stojanech a umožňuje načerpání paliva pouze tehdy, pokud rozezná registrační značku vozu. Jeho smysl je prostý - zabránit tankování ze strany těch, kteří by bez „espézetky” přijeli a bez placení odjeli. Můžeme si o tom myslet své (zejména to, jestli by zloděj přijel krást s autem označeným způsobem, který jej jednoznačně identifikuje...), jinak ale jde o zcela relevantní krok - pakliže provozovatel „pumpy” tyto údaje nikterak neschraňuje a záznam se smaže, jakmile je útrata uhrazena, těžko mu lze vyčítat snahu předejít krádežím, jenž jej poškozují. A pokud by to i tak někomu vadilo, pořád může tankovat na místech, kde podobný systém nepoužívají. Na obou stranách jde o svobodné rozhodnutí svobodných lidí.

Nápad britské vlády ale počítá s tím, že by podobnou možnost volby eliminoval. Tímto systémem by totiž muselo být vybaveno 100 procent ostrovních čerpacích stanic, které by navíc byly přímo napojeny na centrální registr britské DVLA (Driver and Vehicle Licensing Agency). Ten by okamžitě ověřoval, jestli je vozidlo pojištěné a zda splňuje všechny další zákonné náležitosti. Pokud by se objevil jakýkoli problém, zazvonil by zvonec a jízdě by byl konec, dotankování paliva by bylo znemožněno. Co by se dělo poté už záměr neřeší, ale asi si to dovedeme představit i bez toho - pár všudypřítomných policistů už by si dotyčného jistě našlo.

Už takto je celá záležitost dosti kontroverzní, je ale třeba si uvědomit všechny další konsekvence. Vzhledem k tomu, že dříve nebo později musí nějaké to palivo natankovat každý (tedy krom majitelů elektromobilů, těch je ale i v Británii jako šafránu), by tak mohla vzniknout (a jistě by i vznikla, ať budou britští politici říkat cokoli - ukládání takových dat je přece neodolatelné) mimořádně přesná databáze o pohybu všech aut a jejich posádek.

Z hlediska „britských standardů” (kamer všeho druhu je v Británii přehršel, i když mnohdy přinášejí opak toho, co by přinášet měly) by to jistě nebyla záležitost, která posune tamní realitu do úplně jiné dimenze. Šlo by ale jistě o další důležitý střípek do mozaiky „dokonalého fízlování” a něco takového je z principu nepřijatelné.

Neexistuje totiž žádný pozitivní argument, který by dokázal převážit další ztrátu svobody, jež by takový systém přinesl. Neexistuje žádný „jeden zachráněný lidský život”, jeden „nezmařený lidský osud” ani eliminace jakékoli jiné teoretické dojemné konsekvence, která by něco podobného ospravedlnila. Není žádné vyšší hodnoty, než je svoboda a je jen smutné, že se ji zejména v poslední době tak snadno vzdáváme.

V tomto případě navíc ani o život nejde, jde snad jen o peníze, popř. právě o to, jaké další informace by toto řešení mohlo dát do rukou státním úřadům. Britové říkají, že se po tamních silnicích pohybují 4 % aut (cca 1,4 milionu vozů) bez povinného pojištění. Já říkám: a co? Pokud si někdo myslí, že je to chytré, doplatí na to v prvé řadě sám, když se mu něco nemilého přihodí. A pokud se při tom dotyčný sám zabije, a tak už nikomu nic nedá, je to sice smutné, ale takový už je zkrátka život (předpokládám ovšem, že i v Británii mají stejně jako u nás instrumenty, které něco podobného řeší). Když na vás zítra z okna vypadne soused při zalévání květin, sám se zabije a vás zmrzačí, také od nikoho nic nedostanete. Budeme kvůli tomu zavádět povinné ručení pro zahrádkáře a znemožňovat nákup hnojiv nepojištěným? Asi ne.

Provozovatelé britských čerpacích stanic se něčemu podobnému pochopitelně brání, ne však z filozofických důvodů, na ty by tamní obyvatelé jistě neslyšeli.

Brian Madderson z asociace RMI Petrol, která sdružuje menší provozovatele čerpacích stanic, konstatuje prostě: „Personál již dnes snáší hněv motoristů za vysoké ceny paliv (za které může také především stát - pozn. red.), tento návrh jen přilévá olej do ohně možných konfliktů. Naši pokladní nejsou těmi, kdo mají vynucovat dodržování zákonů.” Bohužel, něco podobného žádají vlády po soukromých subjektech stále častěji, ale to už je jiný příběh.

Závěrem se můžeme jen podivit nad tím, jak daleko může britská snaha dohlížet na všechno a na všechny zajít. A to přesto, že se v mnoha případech ukazuje už dnes jako zjevně neefektivní. Poučení si z toho Britové neberou žádné a dále utahují šrouby. My bychom si jej ale vzít měli a před každou takovou iniciativou dvakrát zvážit, co přinese dobrého, a co špatného. S podobnými nápady totiž i čeští politici přicházejí častěji, než by bylo zdrávo...


Velký Bratr žije: kamery na „pumpách” zabrání tankování nepojištěných aut - 1 - Cerpaci stanice ktere neprosly kontrolou COIVelký Bratr žije: kamery na „pumpách” zabrání tankování nepojištěných aut - 2 - Cerpaci stanice ShellVelký Bratr žije: kamery na „pumpách” zabrání tankování nepojištěných aut - 3 - Biopaliva 02 - cerpaci stanice
Ani návštěva čerpací stanice se v Británii brzy nemusí obejít bez (ne)patřičného dohledu státních institucí

Zdroj: The Mirror

Walter Kraft

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.