Home > Rubriky a sekce > Bleskovky > Článek
BMW vyvíjí navigaci, která ušetří palivo. A to nejen plánováním cesty
11.5.2011 | Petr Miler | Přidat příspěvek
Je ještě nějaká část nových BMW, kterou by neovlivnily prvky technologie EfficientDynamics? Ano, třeba navigační systém. Ten má nově spolupracovat i se zbytkem vozu tak, aby učinil jízdu co nejúspornější.
Plánování cesty autem tak, aby byla co nejefektivnější, není ničím novým. Dělá to zřejmě většina z nás ve své hlavě a i navigační systémy se snad již od počátku jejich věků umí kalkulovat cestu takovým způsobem, aby byla nejen krátká, ale i časově či jinak efektivní. BMW chce ale možnosti navigačních systémů posunout ještě dále.
Předně chce u volby trasy akcentovat její úspornost z hlediska spotřeby paliva. Aktuálně si v navigacích BMW můžete vybrat jen cestu krátkou nebo rychlou, nově má být k dispozici i úsporná (snad bude ještě na výběr i jiná...). Něco podobného ale nabízí i novější přenosné navigace, a tak BMW u této možnosti neskončí.
Zajímavější inovací má být spolupráce navigačního systému s dalšími elektrickými částmi vozu tak, aby využíval zbylých možností EfficientDynamics co nejúčinněji. Pokud tedy vůz používá např. odpojitelný alternátor, který se snaží zatěžovat motor při brzdění, nebo tehdy, kdy již opravdu musí, zváží při jeho zapojování i naplánovanou trasu. V době, kdy by jinak alternátor neefektivně zapojil při jízdě do kopce, tak počká do chvíle, kdy jízda bude pokračovat opačným směrem a učiní tak celý proces o něco efektivnějším.
Je otázkou, jak velkou úsporu paliva podobné řešení může přinést, nejde však o nic, čemu bychom se museli bránit. Takto koncipovaný vůz jen lépe využije techniky a informací, které má tak jako tak k dispozici. Kdy by se takto vylepšené vozy mohly objevit v prodeji ale zatím nevíme.
Zdroj: Autonews
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Miliardáři s Bugatti schopnými zrychlit na 500 km/h za 20 s se sešli v zimním letovisku, jejich řádění na sněhu bere dech
včera
BMW za pár dnů definitivně skončí se svým dosavadním logem, srovnejte si ho s náhradou
30.1.2026
Absurdita moderních aut nezná mezí. Obyčejná výměna vzduchového filtru u Porsche Panamera je tak složitá, že musíte sundat půl přídě
28.1.2026
Nové na MotoForum.cz
Nejnovější články
Šéf největšího evropského autoklubu s okamžitou platnosti skončil, jeho šílená vyjádření přiměla už 60 tisíc lidí k odchodu
před hodinou
Tohle monstrum je zbrusu nový motor V12 pro chystaný supersport. Jako z filmu Vetřelec vlastně nejen vypadá
před 3 hodinami
Šéf Audi přiznal, že sebrat modelu A4 jméno A4 byl omyl, je to ale jen třešinka na dortu chaotického jednání značky
před 4 hodinami
Nové Porsche mělo být jen elektrické, pak také spalovací, pak hlavně spalovací. Teď je prý elektrická verze v koši
před 6 hodinami
Vzácný luxusní propadák Audi předčasně zařízli po prodeji 21 tisíc aut, dnes je v jakkoli zachovalém stavu ceněnou raritou
včera
Živá témata na fóru
- Přituhuje 02.03. 11:55 - Předseda
- Zimní/letní? Už máte přezuto? 02.03. 10:50 - tommas
- BMW Divize 02.03. 09:46 - pavproch
- Výběr navigace do auta 02.03. 09:40 - ponchojustice
- Elektromobily a vse kolem nich 02.03. 00:19 - Zajda
- Politický koutek 02.02. 14:24 - jerry
- Fiat a vše kolem nich 02.02. 12:55 - pavproch
- S větrem ve vlasech.... 02.02. 11:19 - pavproch
