Chcete nejlepší řidičský roadster? Porsche 718 Boxster S už to prý není (video)

23.8.2016 | Petr Prokopec | 3 příspěvky

Německý roadster dnes nabízí pouze přeplňovaný čtyřválec, který mu s dalšími změnami souvisejícími s faceliftem bere dosavadní korunu krále.

Bývaly doby, kdy se Porsche mohlo vrhnout do jakéhokoliv srovnání s jiným sportovně orientovaným strojem a nemuselo se ničeho obávat. Na jeho konci téměř bez výjimek bralo vítězné trofej a vesele odjíždělo na stejných pneumatikách, s jakými zvládlo drsné zacházení na závodním okruhu i zakroucených okreskách. Jenže tyhle časy jsou pryč.

Značka z Zuffenhausenu sáhla v posledních letech po řadě kompromisů, které sice jednotlivě nejsou zase tak problematické, celkový obraz jejích vozů coby řidičských ikon ale značně pošramotily. Vše pak vyvrcholilo nedávno, kdy automobilka sáhla i po masivním downsizingu a přeplňování, které je nejvíce znát na novém Porsche 718 Boxster S. To se rozhodlo potěšit jak klientelu jakéhokoliv pohlaví a věku, tak i regulátory a eko-aktivisty. Pod působivěji stylizovaný kabát se tak místo 3,4litrového šestiválce nastěhovalo 2,5litrové čtyřválcové turbo, které počítá posílá na zadní kola 350 koní. To je více než kdy dříve, přesto to není výhra.

Tedy, jak pro koho. Právě 718 Boxster S si vzal na mušku britský Autocar, který německý roadster postavil proti Lotusu Elise Cup 250. To je auto podobného charakteru, má stejně jako Porsche dvě sedadla, plátěnou střechu a přeplňovaný čtyřválec. Rozdíl najdeme u způsobu přeplňování, u Porsche to je turbodmychadlo, motor Lotus krmí vzduchem kompresor. Výkon osmnáctistovky původem od Toyoty je 246 koní, což je o poznání méně než u Porsche, nicméně na starost má o takřka půl tuny nižší hmotnost.

Dynamicky by měla být obě auta na stejné úrovni, nicméně suchá čísla jsou věcí jednou a zapojení řidiče do hry věcí druhou. I když Autocar konstatuje, že coby auto pro každý den je lepší Porsche, řidičům nabídne více Lotus. Na jednu stranu to má svou logiku, na tu druhou je třeba říci, že bez turba, elektrického posilovače řízení a dalších „moderních” vymožeností se Porsche podobných verdiktů bát nemuselo. Více se dozvíte na přiloženém videu, které skrývá nejeden zajímavý moment, nejen konec jistot souvisejících se srovnávacími testy sporťáků zahrnujícími Porsche...

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 3 příspěvky

Reklama

Autobazar

zobrazit vše