-

Ex-pilot F1 zajel v Le Mans nejrychlejší kolo historie. Podívejte se, jak (video)

Japonský pilot za volantem japonského vozu, Toyoty TS050, dosáhl na 13,6 kilometru dlouhé francouzské trati dechberoucího času 3:14.791.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Ex-pilot F1 zajel v Le Mans nejrychlejší kolo historie. Podívejte se, jak (video)

16.6.2017 | Petr Prokopec | 6 příspěvků

Japonský pilot za volantem japonského vozu, Toyoty TS050, dosáhl na 13,6 kilometru dlouhé francouzské trati dechberoucího času 3:14.791.

Tento víkend se koná další ročník slavného vytrvalostního závodu 24 hodin Le Mans. Na ten se nejspíše velmi těší Toyota, která zde sice loni takřka celou dobu dominovala, v posledním kole však musela přepustit první pozici Porsche. Letos si Japonci začali spravovat chuť již při čtvrteční kvalifikaci, neboť ex-pilot Formule 1 Kamui Kobayashi zajel nejen pole position, ale především vůbec nejrychlejší kolo současné konfigurace okruhu Le Sarthe.

Ve prospěch japonského jezdce hovořily v dané chvíli veškeré okolnosti. Kvalifikace byla totiž po pouhých sedmnácti minutách přerušena, neboť Erik Maris v Ligieru havaroval v prvé části šikany Mulsanne. Zničil přitom i značnou část ochranné bariéry, provoz musel být na přibližně 50 minut zastaven. Na okruhu byl samozřejmě v tu chvíli díky červeným vlajkám klid. A právě toho Kobayashi po návratu na trať využil.

Dění v kvalifikaci okomonteval Alex Wurz, další z někdejších jezdců F1. Japonec podle něj měl na rovinkách vítr v zádech, což zvyšovalo rychlost hybridní Toyoty TS050. Trať navíc po uzávěrce byla téměř prázdná, Kobayashi tak zvládl 13,6kilometrový okruh Le Sarthe objet za pouhé 3 minuty a 14,791 sekundy.

Právě díky tomuto má Toyota prozatímní pole position, neboť v pořadí druhé Porsche 919 Hybrid zajelo o 2,468 sekundy pomalejší čas. Jde o vůz posádky Nick Tandy/Andre Lotterer/Neel Jani, kde poslední z pilotů držel dosavadní rekord okruhu. Zajel ho během kvalifikace před dvěma roky, kdy Jani s Porsche dosáhl času 3:16,887. Kobayashi ho překonal o více než dvě sekundy.

Výsledky z kvalifikace ovšem vítěze závodu neurčují, nakonec Toyota má dozajista loňský rok ještě v živé paměti. Nicméně na druhou stranu aktuálně udělala velký krok k zisku první zlaté příčky v Le Mans. Pokud by navíc tým skutečně zvítězil, pak by se jednalo o teprve druhé japonské vítězství během pětaosmdesáti ročníků (vůbec poprvé se závod jel již v roce 1923, přerušen byl ale kupříkladu světovými válkami).

Na sobotní start a následných čtyřiadvacet hodin jsme opravdu zvědavi, přičemž Kobayashimu po famózní kvalifikaci fandíme. Třetí prozatímní kvalifikační příčku drží druhý vůz Porsche, druhý vůz Toyoty skončil čtvrtý. Jeho posádka ale neměla k zajetí dobrého času mnoho příležitostí, nemalou dobu totiž strávila v boxech kvůli problémům s olejovým potrubím.

Ex-pilot F1 zajel v Le Mans nejrychlejší kolo historie. Podívejte se, jak (video) - 1 - 24 hodin Le Mans 2017 kvalifikace PerexEx-pilot F1 zajel v Le Mans nejrychlejší kolo historie. Podívejte se, jak (video) - 2 - 24 hodin Le Mans 2017 kvalifikace 01
Kamui Kobayashi dosáhl s Toyotou TS050 nejrychlejšího času v historii

Petr Prokopec

Diskuze 6 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše