Reklama

Hackeři odhalili díru v systému Tesly Model S, na dálku ovládli i brzdy (video)

Palubní systém Modelu S byl náchylný k útokům přes webový prohlížeč, zjistili hackeři. Byl, protože Tesla již vydala aktualizaci, která problém řeší.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Hackeři odhalili díru v systému Tesly Model S, na dálku ovládli i brzdy (video)

21.9.2016 | Marek Bednář | 1 příspěvek

Palubní systém Modelu S byl náchylný k útokům přes webový prohlížeč, zjistili hackeři. Byl, protože Tesla již vydala aktualizaci, která problém řeší.

Tesla Model S se stala předmětem hackerů z Keen Security Lab. Říkáme jim hackeři, protože to přesně odpovídá náplni jejich práce, jsou to ale spíše výzkumníci. Říká se jim také „hackeři v bílém klobouku” nebo „dobří hackeři”, protože sice překonávají zabezpečení různých systémů, nikoli však s cílem někomu uškodit - chtějí „díry” v systémech objevit, aby byly vyřešeny ještě dříve, než jich někdo zneužije.

Právě takoví lidé ze zmíněné firmy se zaměřili na potenciální bezpečnostní díry v palubním systému aut Tesly. A odhalili místo, kudy se útočník může do vozu dostat, ale aby se otevřela příležitost, musí být splněno poměrně dost podmínek najednou. Předně - vůz musí být připojen k útočníkově vlastnímu wi-fi hotspotu, což samozřejmě nejde bez fyzické blízkosti.

Pak musí pracovat s webovým prohlížečem na centrálním displeji Modelu S. Na videu níže to konkrétně bylo vyhledávání nejbližších čerpacích stanic, ovšem jestli je nutno provést zrovna tenhle úkon, nevíme. Pak byli výzkumníci z Keen Security Lab schopni se do systémů auta dostat a ovládat některé jeho části, jako např. zámky, světla, sedadla nebo střešní okno.

To samo by stačilo k vykradení auta, ale není to vše. Výzkumníci byli schopni také ovládat stěrače, zrcátka a dokonce otevřít zavazadelník za jízdy. A také byli schopni vůz zabrzdit, a to bez rozsvícení brzdových světel - a prý ze vzdálenosti 20 km od auta. Teoreticky je tedy možné někomu přivodit značnou škodu, a to nejen na majetku. Keen Security Lab ovšem spolupracovali s Teslou a ta záhy vydala „záplatu”, aktualizace palubního operačního systému v7.1 má číslo 2.36.31. Chyby tedy byly opraveny dříve, než se o nich veřejnost dozvěděla, ovšem to neznamená, že se bezpečnostních děr nepokusil zneužít nebo nezneužil někdo jiný s méně šlechetnými záměry.

Hackeři odhalili díru v systému Tesly Model S, na dálku ovládli i brzdy (video) - 1 - tesla model s keen lab hack 01Hackeři odhalili díru v systému Tesly Model S, na dálku ovládli i brzdy (video) - 2 - tesla model s keen lab hack 02Hackeři odhalili díru v systému Tesly Model S, na dálku ovládli i brzdy (video) - 3 - tesla model s keen lab hack 03Hackeři odhalili díru v systému Tesly Model S, na dálku ovládli i brzdy (video) - 4 - tesla model s keen lab hack 04Hackeři odhalili díru v systému Tesly Model S, na dálku ovládli i brzdy (video) - 5 - tesla model s keen lab hack 05Hackeři odhalili díru v systému Tesly Model S, na dálku ovládli i brzdy (video) - 6 - tesla model s keen lab hack 06
Výzkumníci dokázali s autem provádět zajímavé věci

Zdroj: The Verge

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 1 příspěvek

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama