Reklama

Létající auto nemusí mít křídla, s 4 000 koňmi vzlétne i bez nich (video)

Sen o létajícím autě se konstruktéři zpravidla snaží materializovat vozem, který připomíná letadlo či helikoptéru. Jak je ale vidno, lze na to jít i jinak.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Létající auto nemusí mít křídla, s 4 000 koňmi vzlétne i bez nich (video)

9.4.2017 | Marek Bednář | 4 příspěvky

Sen o létajícím autě se konstruktéři zpravidla snaží materializovat vozem, který připomíná letadlo či helikoptéru. Jak je ale vidno, lze na to jít i jinak.

Když je řeč o čtvrtmílových sprintech, většinou se bavíme o tom, jak rychle dané auto ujelo horizontální vzdálenost čtyř set metrů. Jenže v některých případech je potřeba řešit také vzdálenost vertikální. Ne že by tmavočervený Chevrolet Corvette na videu níže urazil 400 metrů do výšky, ale aspoň se o to pokusil a nechtěně tak vytvořil alternativu k prvnímu létajícímu autu, které si můžete koupit.

Stojí před námi auto s údajným výkonem přes 4 000 koní, postavené čistě na čtvrtmílové sprinty. Vidíme tenké přední pneumatiky a obrovské zadní gumy; tohle auto jako Corvette jen vypadá, ve skutečnosti je možná blíž top fuel dragsteru než sériové Corvette C7. Na 320 km/h údajně zrychlí za nějaké 4 (čtyři, vážně) vteřiny.

Kdo o dragsterech má trochu ponětí, všimne si, že Corvette nemá tzv. wheelie bar, pomocná kolečka vzadu jako ochranu proti převrácení. A právě to jí bylo osudné - příď se v druhé půlce trati zvedla do vzduchu dost na to, aby vzduch celé auto podebral. To pak letělo několik desítek metrů vzduchem.

Řidič Daniel Pharris vylezl z auta sám a nezraněn a ani vůz sám není totálně zničený. Bude samozřejmě potřebovat opravy, než se na závodní dráhu vrátí, a odhadujeme, že bude mít nějakou ochranu proti převrácení. Jak rychle vůz ve chvíli nehody jel, můžeme odhadovat - známe čas na osminu míle, který byl 4,6 vteřiny s průjezdní rychlostí 365,16 km/h.

Létající auto nemusí mít křídla, s 4 000 koňmi vzlétne i bez nich (video) - 1 - chevrolet corvette dragster vzletl 01Létající auto nemusí mít křídla, s 4 000 koňmi vzlétne i bez nich (video) - 2 - chevrolet corvette dragster vzletl 02Létající auto nemusí mít křídla, s 4 000 koňmi vzlétne i bez nich (video) - 3 - chevrolet corvette dragster vzletl 03Létající auto nemusí mít křídla, s 4 000 koňmi vzlétne i bez nich (video) - 4 - chevrolet corvette dragster vzletl 04Létající auto nemusí mít křídla, s 4 000 koňmi vzlétne i bez nich (video) - 5 - chevrolet corvette dragster vzletl 05Létající auto nemusí mít křídla, s 4 000 koňmi vzlétne i bez nich (video) - 6 - chevrolet corvette dragster vzletl 06Létající auto nemusí mít křídla, s 4 000 koňmi vzlétne i bez nich (video) - 7 - chevrolet corvette dragster vzletl 07
Vypadá to děsivě, ale řidič přežil nezraněn

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 4 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše


Reklama