Reklama

Toto je první létající auto, které si můžete koupit. Nakonec není až tak drahé

(+ video) Nečekejte žádnou láci, lecjaké nelétající auto nebo nejezdící letadlo ale vyjdou dráž. Na jedno natankování uletí až 500 kilometrů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Toto je první létající auto, které si můžete koupit. Nakonec není až tak drahé

13.2.2017 | Petr Prokopec | 8 příspěvků

(+ video) Nečekejte žádnou láci, lecjaké nelétající auto nebo nejezdící letadlo ale vyjdou dráž. Na jedno natankování uletí až 500 kilometrů.

Pokusů o létající auto jsme tu za dobu existence aut a letadel měli bezpočet. Ostatně jeden takový probíhal jen pár kilometrů od našich hranic. Slovenský Aeromobil bohužel předloni havaroval, což vývoj opozdilo a ani americká Terrafugia nemá vývoj ještě u konce, na jejím webu najdete informaci o zahájení výroby do tří let. Nizozemská společnost PAL-V je, zdá se, úspěšnější. Právě odstartovala prodej vůbec prvního komerčního létajícího vozu na světě.

Model Liberty je prozatím k mání v 90 exemplářích, jež spadají pod úvodní Pioneer Edition. Tu poznáte nejen podle zlaté plaketky s vyraženým výrobním číslem, ale také podle karbonových doplňků či italskou kůží čalouněného interiéru. V ceně je také možnost plně individualizovaného barevného kabátu. V kontrastním odstínu pak mohou být vyvedeny i různé detaily, vše víceméně limituje pouze vaše fantazie. Těmito prvky bude možné vyšperkovat i budoucí vozy, ovšem již za příplatek.

„Průkopnická edice“ má veškeré možné doplňky již ve standardu, čemuž odpovídá také cena 499 000 Eur (cca 13,484 milionu korun). K zákazníkům dorazí na konci roku 2018. Následné provedení Liberty Sport je ale ryze základním modelem, který bude k dispozici od 299 000 Eur (8,08 mil. Kč). V obou případech se navíc jedná o částky bez DPH. Pochopitelně, ceny to nejsou nízké, s ohledem na to, o jak výjimečnou věc se jedná, ale také nejde o žádný extrém - auta i letadla za desítky milionů nejsou nic výjimečného, univerzálnost PAL-V ale postrádají.

V ceně je navíc kromě samotného létajícího vozu zahrnut i zisk pilotní licence a školení zahrnující deset lekcí poblíž domova. PAL-V na zemi pohání motor o výkonu 100 koní, se kterým akcelerace z klidu na stovku zabere 9 sekund. Nejvyšší rychlost je omezena na 160 km/h, spotřeba byla vypočítána na 9,1 l/100 km a dojezd na 1 315 kilometrů.

Během 5 až 10 minut může být silniční tříkolka konvertována na létající stroj, který ke svému pohonu užívá motor Rotax roztáčející mohutnou vrtuli. S výkonem 200 koní Liberty zvládne dosáhnout výšky 3 500 metrů, maximálně pak letí rychlostí 180 km/h. Dolet byl vypočítán na 500 kilometrů.

Přistát nelze úplně kdekoliv, dle výrobce Liberty vyžaduje prostranství okolo 90-200 metrů na 200 metrů, aby nedošlo k poškození vrtule a vzniku nežádoucích vírů. Ani samotný přerod z vozu na létající stroj pak není tak jednoduchý - zatímco sloupek s vrtulí je automatický, samotné listy je třeba uvolnit. Stejně jako zadní část se stabilizačními a směrovými křídly.

Dvojice cestujících pak uvnitř může očekávat hluk podobný malému letadlu, který ovšem bude daleko nižší než u běžné helikoptéry. Finální montáž bude probíhat v Nizozemí, o výrobu jednotlivých částí se ovšem postará řada partnerů společnosti PAL-V. Dodací lhůta je 9 měsíců. Máte zájem?

Toto je první létající auto, které si můžete koupit. Nakonec není až tak drahé - 1 - PAL-V Liberty 2017 nova sada 01Toto je první létající auto, které si můžete koupit. Nakonec není až tak drahé - 2 - PAL-V Liberty 2017 nova sada 02Toto je první létající auto, které si můžete koupit. Nakonec není až tak drahé - 3 - PAL-V Liberty 2017 nova sada 03Toto je první létající auto, které si můžete koupit. Nakonec není až tak drahé - 4 - PAL-V Liberty 2017 nova sada 04Toto je první létající auto, které si můžete koupit. Nakonec není až tak drahé - 5 - PAL-V Liberty 2017 nova sada 05Toto je první létající auto, které si můžete koupit. Nakonec není až tak drahé - 6 - PAL-V Liberty 2017 nova sada 06
PAL-V Liberty je prvním komerčním létajícím vozem na světě, váš může být za 13,5 milionu korun

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 8 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše