Reklama

Nová Dacia Duster v prvním přímém srovnání s tou starou. Má smysl měnit?

Rumunské SUV se vydalo jen cestou evoluce, musí to ale být špatně? První srovnání nového a starého Dusteru ukazuje, že ne nutně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Nová Dacia Duster v prvním přímém srovnání s tou starou. Má smysl měnit?

12.10.2017 | Petr Prokopec | 20 příspěvků

Rumunské SUV se vydalo jen cestou evoluce, musí to ale být špatně? První srovnání nového a starého Dusteru ukazuje, že ne nutně.

Novou Dacii Duster jsme probrali již bezpočtukrát, však jsme si ji svého času i poprvé sami osahali. Věnovali jsme se dokonce také základní konfiguraci interiéru, která na rumunský původ a soustavné zmínky o nízkých cenách odkazuje daleko lépe než exempláře, s jakými se značka vytasila na autosalonu ve Frankfurtu. Podle designového šéfa skupiny Renault Laurense van den Ackera ovšem „holobyt“ není zase tak žádaný, místo toho lidé začínají chtít od Dacie stále více.

Pokud si přitom dáme dohromady veškeré informace, které byly v posledních týdnech zmíněny, je docela logické, proč Dacia nebyla při vývoji druhé generace o poznání radikálnější. Dosluhující Duster se totiž prodává lépe než kdy předtím a zákazníci jsou více než čím jiným fascinováni nízkou cenou. Rumuni se tak snaží hlavně udržet nízko ceny, a to se zachováním starší techniky pochopitelně půjde lépe než při rozsáhlé modernizaci.

Automobilka se tak zaměřila spíše na detaily, vůz samotný ovšem disponuje stejným mechanickým základem a za jedinou razantní změnu lze považovat posun čelního okna směrem kupředu o 100 milimetrů. Nicméně proměnou prošla čelní maska, kapota motoru, nárazníky na obou koncích vozu i přední blatníky s ozdobnými aplikacemi. Novinkou jsou pak i světlomety, zvláště ty zadní připomínající Jeep.

Jakkoliv ovšem tento výčet byl zmíněn již několikráte a přestože jsme první a druhou generaci pomocí fotek mohli vizuálně srovnat, teprve nová videa našich francouzských kolegů, kteří se k oběma vozům naráz dostali jako první, ukazují veškeré novinky bez zkreslení. Ukazuje se přitom genialita Dacie, neboť Duster každý okamžitě identifikuje a zařadí do té správné stáje. Zároveň si ale každý ihned uvědomí, že tohle auto je modernější než všechny předchozí kusy.

Novinka je líbivější, nicméně její design nesklouzává ke kýčovitosti, a proto se hned tak neokouká. Navíc tu máme řadu moderních technologií, kvalitnější materiály či lépe odhlučněnou a odpruženou kabinu. A vůz prý přes skoro totožné rozměry uvnitř působí prostorněji a praktičtěji. Ceny ovšem mají i nadále zůstat při zemi, což je pro tento segment vlastně nejdůležitější. Už jsme zmínili, že tohle bude hit? Pokud ne, pak toto berte jako naši sázku...

Nová Dacia Duster v prvním přímém srovnání s tou starou. Má smysl měnit? - 1 - Dacia Duster nova versus stara videoscreen 01Nová Dacia Duster v prvním přímém srovnání s tou starou. Má smysl měnit? - 2 - Dacia Duster nova versus stara videoscreen 02Nová Dacia Duster v prvním přímém srovnání s tou starou. Má smysl měnit? - 3 - Dacia Duster nova versus stara videoscreen 03
Nová Dacia Duster se potkala s předchůdcem - není dramaticky jiná, spousta odlišných detailů ale vytváří docela jinak působící celek

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 20 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše