Reklama

Podívejte se, jak jede dieselové Porsche s 505 koňmi, zostudí i sporťáky (video)

Dieselový osmiválec s výkonem přes 500 koní je dnes v osobní autě s karoserií liftback něco naprosto výjimečného. A taková je i dynamika.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Podívejte se, jak jede dieselové Porsche s 505 koňmi, zostudí i sporťáky (video)

2.5.2017 | Petr Prokopec | 1 příspěvek

Dieselový osmiválec s výkonem přes 500 koní je dnes v osobní autě s karoserií liftback něco naprosto výjimečného. A taková je i dynamika.

Panameru 4S Diesel tituluje Porsche jako nejrychlejší naftové auto světa. Druhá generace liftbacku dostala čtyřlitrový osmiválec, v základu stejný motor jako Audi SQ7, Zuffenhausen si jej ale upravil k obrazu svému. Motor byl zbaven třetího přeplňování elektrickým kompresorem a je to „jen” biturbo, přesto se může pochlubit působivými parametry - až 422 koňmi a 850 Nm. S tímto výkonem vůz zvládne zrychlení na stovku už za 4,3 sekundy a nejvyšší rychlost 285 km/h, což dnes žádný jiný diesel neumí.

Jenže potenciál tohoto motoru tím nebyl zdaleka vyčerpán. Tuningová společnost RaceChip tak nabízí upravené řízení, které z osmiválce doluje dalších 83 koní a 200 Newtonmetrů. Celkově pak pohonná jednotka produkuje 505 koní a 1 050 Nm, což jsou na diesel opravdu extrémní hodnoty. Akceleraci na stovku pak má upravené auto zvládat za 3,6 sekundy, maximálka zůstala na hodnotě 285 km/h.

Zlepšení o sedm desetin v rámci sprintu na 100 km/h ale možná nezvládá zlepšení plně vykreslit, proto se holandští kolegové rozhodli postavit obě varianty vedle sebe a natočit jejich akceleraci na obligátní německou dvěstěpadesátku. Z tohoto srovnání vyplývá, že vůz od RaceChipu je o nějakých 10 km/h rychlejší za všech okolností, při nízkém i vysokém tempu.

Kromě lepší akcelerace je rovněž vidět, že modifikovaný vůz reaguje mnohem živěji na pokyny plynového pedálu, rychlosti ale mění stejně jako sériové provedení - tedy těsně pod hranicí pěti tisíc otáček. Sedmý rychlostní stupeň tak automatická převodovka volí až při 250 km/h, i poté ovšem Panamera má dostatek sil na rozdávání a nadále upaluje k udávanému maximu. My se na snímcích soustřeďujeme na dynamiku upraveného provedení, na videu ale můžete spatřit v akci obě, i v přímém srovnání

Podívejte se, jak jede dieselové Porsche s 505 koňmi, zostudí i sporťáky (video) - 1 - Porsche Panamera 4S Diesel 2017 RaceChip video 01Podívejte se, jak jede dieselové Porsche s 505 koňmi, zostudí i sporťáky (video) - 2 - Porsche Panamera 4S Diesel 2017 RaceChip video 02Podívejte se, jak jede dieselové Porsche s 505 koňmi, zostudí i sporťáky (video) - 3 - Porsche Panamera 4S Diesel 2017 RaceChip video 03Podívejte se, jak jede dieselové Porsche s 505 koňmi, zostudí i sporťáky (video) - 4 - Porsche Panamera 4S Diesel 2017 RaceChip video 04
Porsche Panamera 4S Diesel dostalo 505 koní, nyní tak zvládá zostudit i lecjaký sporťák - na dvoustovce je za méně než 15 s

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 1 příspěvek

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše