- -

Podívejte se, jak neznámý supersport zlomil rekord Ringu. Zní jak vesmírná loď (video)

Pravidla Nordschleife pro rekordy jsou pouze nepsaná, a tak se o nejlepší čas mezi sériovkami mohl přihlásit i vůz, který má vzniknout jen v 16 kusech.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Podívejte se, jak neznámý supersport zlomil rekord Ringu. Zní jak vesmírná loď (video)

16.5.2017 | Petr Prokopec | 4 příspěvky

Pravidla Nordschleife pro rekordy jsou pouze nepsaná, a tak se o nejlepší čas mezi sériovkami mohl přihlásit i vůz, který má vzniknout jen v 16 kusech.

Co jsme včera nakousli, dnes můžeme dojíst. Na světě je totiž oficiální video, jenž mapuje rekordní jízdu megawattového elektromobilu NIO EP9 po Nordschleife. Takřka jednadvacetikilometrový okruh totiž vůz pokořil za pouhých 6 minut a 45 sekund, čímž se stal naprostým králem mezi sériově vyráběnými silničními auty. Tedy podle slov firmy, která za ním stojí.

Pro nás zůstává otázkou, zda NIO EP9 můžeme mezi klasické produkční modely zařadit. Důvodem je fakt, že celkově má být vyrobeno pouze 16 exemplářů tohoto stroje, z nichž dosud údajně existuje jen 6 dodaných investorům firmy. Je tedy otázkou, zda lze takový vůz srovnávat třeba s beztak limitovaným Porsche 918 Spyder, které je ale vedle tohoto vozu s 918 vyrobenými a kdysi komukoli dostupnými kusy pomalu masovkou.

Stejně tak můžeme smýšlet o Lamborghini Huracán Performante, které si Ringového trůnu užívalo jen pár měsíců. Nyní ovšem muselo žezlo i jablko předat vozu se čtyřmi elektromotory (jeden na každé kolo), které produkují onen megawatt, tedy 1 360 koní. Tento výkon je ovšem vyvážen nemalou hmotností 1 735 kilogramů, ze které podstatných 648 kg připadá na lithium-iontové baterie.

Akumulátory vměstnané do dvou paketů jsou dle tvrzení firmy navrženy tak, aby jejich výměna byla možná za pouhých 8 minut. Pokud ovšem dáváte přednost nabíjení, je třeba vyčkat tři čtvrtě hodiny (a zvolit rychlodobíjecí stanici). V takovém případě máte k dispozici plnou kapacitu baterií, která má vystačit na 427 kilometrů. Tedy samozřejmě pouze při letmých dotycích plynového pedálu.

Je vskutku sporné, zda by ony duální akumulátory vystačily na objetí alespoň dvou kol na Ringu při onom rapidním tempu. To ale nyní není podstatné, ostatně pravidla pro stanovování rekordů na Nordschleife neexistují. Lze tedy třeba přijmout za fakt, že NIO EP9 je skutečně novým králem okruhu, jen do klasické sériovky má stejně daleko jako o tři sekundy pomalejší Radical SR8 LM...

Podívejte se, jak neznámý supersport zlomil rekord Ringu. Zní jak vesmírná loď (video) - 1 - NextEV NIO EP 2017 Ring record videoscreen 01Podívejte se, jak neznámý supersport zlomil rekord Ringu. Zní jak vesmírná loď (video) - 2 - NextEV NIO EP 2017 Ring record videoscreen 02
Jízda elektrického supersportu NIO EP9 po Ringu je zběsile rychlá, zvukový projev svérázný. Takto zní vesmírné lodě ve sci-fi filmech...

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 4 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše