Reklama

NextEV Nio EP9 je nový megawattový supersport, kariéru začíná rekordem Ringu

Aktuálně nepříliš úspěšný tým Formule E chystá svou silniční prvotinu. Arodynamiku prý překonává monoposty F1.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

NextEV Nio EP9 je nový megawattový supersport, kariéru začíná rekordem Ringu

21.11.2016 | Petr Prokopec | 1 příspěvek

Aktuálně nepříliš úspěšný tým Formule E chystá svou silniční prvotinu. Arodynamiku prý překonává monoposty F1.

V poslední době se zdálo, že králem mezi elektromobily bude - alespoň stran jízdní dynamiky - chorvatský Rimac Concept-One. Aktuálně ovšem „elektrický Veyron“, jak je vozu často přezdíváno, dostal opravdu vážnou konkurenci. Za tou stojí společnost NextEV, která na první pohled není ničím jiným než čínským start-upem, jenž se snaží svést na vlně elektromobility a veškerého humbuku kolem ní. Druhý pohled nám ovšem již ukazuje mnohem zajímavější obrázek.

NextEV je jedním z osmi výrobců, kteří soupeří v šampionátu Formula E. Díky angažmá Nelsona Piqueta Jr. přitom tým již během debutové sezóny 2014/2015 získal dvě první místa, což mu v Poháru konstruktérů vyneslo čtvrtou příčku. V dalším ročníku ale již tak úspěšný nebyl a dobře rozjetou nemá ani letošní sezónu. Je přitom otázkou, zda za tím stojí nějaké rozptýlení stáje - zvláště pak to spojené s novým silničním elektromobilem EP9.

U příležitosti jeho odhalení společnost NextEV představila i novou značku Nio, pod jejímž emblémem bude elektrická novinka nabízena. Ještě před jejím příchodem ale máme čekat dostupnější model, který se ukáže již v příštím roce a s nímž se zpočátku počítá pouze pro čínský trh. Mluvčí automobilky ale uvedl, že v plánu je také expanze na americký a evropské trhy.

Chystaným vozem pro masy se ovšem dnes zabývat nebudeme, místo toho setrváme u supersportovního EP9, jenž vznikne pouze v šesti exemplářích. O pohon každého se přitom stará čtveřice elektromotorů, z nichž každý dostal na starosti jedno kolo. Výkon ústrojí pracujícím s napětím 777 V má činit jeden megawatt, 1 360 koní, což stačí ke sprintu na stovku za 2,7 s a na 200 km/h za 7,1 s.

Ve zrychlení na stovku tedy novinka sice zaostává za Teslou Model S P100D, nicméně ve všech ostatních ohledech má americký elektrický sedan porazit. Nejvyšší rychlost mý být 313 km/h, kromě toho se pak jedná o nejrychlejší elektromobil na okruzích Paul Ricard i Nürburgring. Zelené peklo EP9 zvládlo obkroužit 7 minut a 5 sekund, což je čas z říše nejrychlejších mezi rychlými.

Zásluhu na těchto výkonech kromě oné čtveřice elektromotorů nesou dva pakety lithium-iontových baterií, s nimiž je možné zvládnout 427 kilometrů na jedno nabití. To má zabrat 45 minut, běžná zásuvka na to ale pochopitelně stačit nebude. Podle firmy jsou akumulátory navrženy tak, abyste je bylo možno vyměnit za 8 minut celé.

Dále je třeba zmínit propracovanou aerodynamiku, která má nabízet dvojnásobný přítlak než Formule 1. Tiskové materiály přitom zmiňují 24 000 Newtonů, tedy zhruba dvě a půl tuny, jež mají tlačit vůz k zemi v rychlosti 240 km/h. V zatáčkách pak má Nio EP9 zvládnout přetížení 2,5 G, v přímém směru při brzdění pak dokonce 3,3 G.

Samotná karoserie ověnčená mohutným, automaticky výsuvným křídlem byla vyrobena z karbonu, stejně jako monokok, centrální tunel či dveřní panely. Z jednoho kusu uhlíkových vláken jsou také skořepiny v interiéru. Nicméně i přes tento exotický materiál váží elektrická novinka nemalých 1 735 kg, za čímž stojí hlavně duální akumulátory.

Ve finále můžeme zmínit kožené čalounění či kontrastní tyrkysové švy zdobící interiér, ve kterém sice téměř nenajdete tlačítko, ale hned čtyři velké displeje. Vše pak doplňuje volant ve tvaru monopostů F1 či výrobní náklady okolo 1,2 milionu USD (cca 30,54 mil. Kč). Prodejní cena ale zatím nezazněla.

NextEV Nio EP9 je nový megawattový supersport, kariéru začíná rekordem Ringu - 1 - NextEV Nio EP9 prvni foto 01NextEV Nio EP9 je nový megawattový supersport, kariéru začíná rekordem Ringu - 2 - NextEV Nio EP9 prvni foto 02NextEV Nio EP9 je nový megawattový supersport, kariéru začíná rekordem Ringu - 3 - NextEV Nio EP9 prvni foto 03NextEV Nio EP9 je nový megawattový supersport, kariéru začíná rekordem Ringu - 4 - NextEV Nio EP9 prvni foto 04NextEV Nio EP9 je nový megawattový supersport, kariéru začíná rekordem Ringu - 5 - NextEV Nio EP9 prvni foto 05
NextEV Nio EP9 evidentně existuje minimálně jako funkční prototyp

NextEV Nio EP9 je nový megawattový supersport, kariéru začíná rekordem Ringu - 6 - NextEV Nio EP9 prvni foto 06NextEV Nio EP9 je nový megawattový supersport, kariéru začíná rekordem Ringu - 7 - NextEV Nio EP9 prvni foto 07NextEV Nio EP9 je nový megawattový supersport, kariéru začíná rekordem Ringu - 8 - NextEV Nio EP9 prvni foto 08NextEV Nio EP9 je nový megawattový supersport, kariéru začíná rekordem Ringu - 9 - NextEV Nio EP9 prvni foto 09NextEV Nio EP9 je nový megawattový supersport, kariéru začíná rekordem Ringu - 10 - NextEV Nio EP9 prvni foto 10NextEV Nio EP9 je nový megawattový supersport, kariéru začíná rekordem Ringu - 11 - NextEV Nio EP9 prvni foto 11
Posloužit ovšem můžeme i sadou oficiálních fotek čínského elektrického rekordmana

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 1 příspěvek

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama