Reklama

Podívejte se, jak upaluje nejlépe zrychlující SUV světa. K metě 300 km/h letí jako nic

Existují i SUV s vyšší maximálkou, to nejlépe zrychlující ale máte právě před sebou. Pohled na jeho akceleraci dokáže ohromit.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Podívejte se, jak upaluje nejlépe zrychlující SUV světa. K metě 300 km/h letí jako nic

9.1.2018 | Mirek Mazal | 3 příspěvky

Existují i SUV s vyšší maximálkou, to nejlépe zrychlující ale máte právě před sebou. Pohled na jeho akceleraci dokáže ohromit.

Hawk znamená anglicky jestřáb; to je dravý pták, který výborně létá a své dlouhé pařáty používá k nemilosrdnému usmrcení kořisti. Právě jeho schopnostmi se inspiroval Jeep v případě označení jednoho z nejrychlejších SUV světa, které zatíná své drápy do ostatních protivníků a požírá je zaživa. Extrémní Jeep Grand Cherokee si říká Trackhawk, tedy doslova „Okruhový jestřáb” a pohání ho 6,2litrový přeplňovaný osmiválec HEMI, stejně jako modely Dodge Charger a Challenger SRT Hellcat. V Jeepu má výkon 535 kW (717 koní) a točivý moment vrcholí na 881 Nm.

V této, tedy sériové podobě se dostal do rukou lidem z tuningové firmy Hennessey Performance a sám John Hennessey se rozhodl podělit se s námi o ukázku jeho dynamiky dříve, než na něj tuneři sáhnou. Skoro by nemuseli, chce se dodat - Hennessey ukázal, jak vůz létá po závodní dráze a srovnal naměřené hodnoty s továrními údaji, které udávají rychlení 0-97 km/h za 3,5 sekundy a konec sil má přijít až při 180 mílích za hodinu čili neuvěřitelných 290 km/h. Impozantní údaje vzhledem ke stavbě karoserie.

Na videu můžeme vidět zrychlení na 100 km/h za 3,8 sekundy, na 160 km/h za 8,6 s, akcelerace na 200 km/h zabere 14 sekund a na 250 km/h nějakých 28 sekund. Dál už rafička letí pomaleji, ale i tak po minutě statečně dosáhne 282 km/h.

Úhlavní konkurent okřídleného dravce Bentley Bentayga se svým dvanáctiválcem o výkonu 447 kW (608 koní) - nestíhá při sprintu na 100 km/h, potom se síly vyrovnají a na 200 km/h dorazí oba ve stejnou dobu, dále začne Jeep ztrácet a opeřenec musí při 250 km/h vzdát hold anglickému elegánovi, který dosáhne této hranice dříve. Německý Cayenne Turbo S dvakrát přeplňovaný s osmiválcem (419 kW, 570 koní) na Jeep nemá ve zrychlení na 100 km/h, ale až do 250 km/h spolu drží krok.

To ale není nic, za co by se Jeep Grand Cherokee Trackhawk měl stydět - jeho devízou je akcelerace v nižších rychlostech, kde na něj nikdo nemá. Až v rychlostech nad 200 km/h je evropská konkurence lepší, což je nakonec patrné i z maximální rychlosti. Jsme zvědavi, co na to řekne Lamborghini Urus, to chce být králem od 0 až za hranici 300 km/h...

Podívejte se, jak upaluje nejlépe zrychlující SUV světa. K metě 300 km/h letí jako nic - 1 - Jeep Grand Cherokee Trackhawk acceleration 01Podívejte se, jak upaluje nejlépe zrychlující SUV světa. K metě 300 km/h letí jako nic - 2 - Jeep Grand Cherokee Trackhawk acceleration 02Podívejte se, jak upaluje nejlépe zrychlující SUV světa. K metě 300 km/h letí jako nic - 3 - Jeep Grand Cherokee Trackhawk acceleration 03Podívejte se, jak upaluje nejlépe zrychlující SUV světa. K metě 300 km/h letí jako nic - 4 - Jeep Grand Cherokee Trackhawk acceleration 04
Nejlépe zrychlující SUV světa v reálném testu nezklamalo, alespoň v nižších rychlostech je extrémně schopné

Zdroj: Hennessey Performance@Youtube

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 3 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama