Home > Rubriky a sekce > Bleskovky > Článek
Porsche Panamera 4S Diesel zmizlo z nabídky. Nelze ho koupit, už po roce výroby
18.9.2017 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Jeden z nejrychlejších a nejlépe akcelerujících sériově vyráběných dieselů světa zmizel z prodeje. A pokud se do něj vrátí, nebude to na dlouho.
Druhá generace Porsche Panamera se představila světu teprve loni v červnu a až koncem roku v listopadu jsme ji mohli poprvé otestovat. Značka tehdy přišla se dvěma osmiválcovými a jednou šestiválcovou verzí, posléze ovšem nabídku dále obohatila. Nově však došlo k její redukci, jenž nemůže být překvapivější - z konfigurátoru totiž zmizelo jak provedení Panamera 4S Diesel, tak Panamera Sport Turismo 4S Diesel.
Obě varianty dostaly čtyřlitrový turbodiesel, díky jehož 422 koním a 850 Nm točivého momentu Panamera zvládá zrychlení z klidu na stovku již za 4,3 sekundy a maximálku 285 km/h. Po nějaký čas byla tedy nejrychlejším sériovým dieselovým vozem na světě, o tento titul však přišla díky příchodu nové Alpiny D5 S, která se zvládá rozjet na rychlost ještě o kilometr vyšší.
Zpět ale k oné absenci dieselových variant v konfigurátoru. Tento stav nevznikl omylem, automobilka vůz vyřadila záměrně: „Protože tento model není v tuto chvíli vyráběn, chceme se vyhnout dlouhým dodacím lhůtám, a tak jsme jej vyřadili z nabídky,” říká k situaci Porsche. A proč se tedy dieselová Panamera nevyrábí?
Oficiálně udávaným důvodem je „zvláštní inspekce”, která má vést ke snížení emisí motoru. Detaily známé nejsou, podle dostupných informací ale má být systém selektivní katalytické redukce poddimenzovaný a neschopný snižovat emise oxidů dusíků na patřičnou mez. Kdy a jakým způsobem bude zjednána náprava, není Porsche zatím schopno říci, proto také došlo úplnému vyřazení vozu z výroby i nabídky.
S ohledem na dané obstrukce se pak můžeme rovněž ptát, kdy se ukáže Cayenne Diesel. Nová generace SUV totiž zatím dostala pouze tři benzinové motory. Rozšíření je samozřejmě v plánu, i když směrem k dieselům dost možná naposledy - Porsche totiž uvažuje o jejich konci a postupném nahrazení plug-in hybridními jednotkami. Může se tedy stát, že až se Panamera 4S Diesel do nabídky vrátí, na dlouho do nebude...















































































































Porsche Panamera 4S Diesel, stejně jako Panamera Sport Turismo 4S Diesel, si momentálně neobjednáte, značka musí přepracovat kvůli vysokým emisím čtyřlitrový turbodiesel V8
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Dražba cenných aut slavné aukční firmy se proměnila v demoliční derby poté, co jednomu z jejích řidičů „ujela noha”
dnes
Nástupce tragicky zesnulého Kena Blocka se pochlubil novou brutalitou točící 9 500 otáček i s turbem, natočil s ním další Gymkhanu
včera
Srovnání hned tří moderních Porsche bez turba vám zapěje fascinující „vosí árii”, chybu neuděláte ani s jedním z nich
4.11.2025
Nové na MotoForum.cz
Nejčtenější články
Někdo na víc jak 30 let zavřel do garáže nejeté auto za statisíce, teď se prodá za miliony
7.10.2025
Nová levná Lada je zatím fiasko, za tři měsíce od začátku prodejů si ji převzalo jen 57 lidí a 71 dealerů
7.10.2025
Dacia nás se začátkem října zasypala hromadou novinek, uhranout teď chce už úplně všechny
7.10.2025
Další nový Moskvič si Češi mohou koupit už teď, je to zajímavé auto za slušné peníze
7.10.2025
Porsche si nedá pokoj. Svým sporťákům má vrátit spalovací motory způsobem, který nadšence tak akorát znovu vytočí
7.10.2025
Živá témata na fóru
- Policejní kontroly a měření 11.06. 20:16 - M.Z.
- Nástroj k nákupu auta (STK,SPZ,VIN) 11.06. 16:27 - jreh
- Lampárna (stěžovatelna) 11.06. 12:52 - řidičBOB
- Rychlodotazy 11.06. 10:02 - řidičBOB
- Má někdo zkušenost s nákupem ojetého auta z Německa přes malého dovozce? 11.06. 09:48 - lylybrown
- Řidiči, co to mají v ruce... 11.05. 20:57 - abgx1
- BMW Divize 11.05. 10:19 - pavproch
- Zimní/letní? Už máte přezuto? 11.04. 18:24 - Stepan
