Při testech se vzňal prototyp jednoho z pramála aut schopných pokořit 400 km/h

Představeno bylo už loni, na předání prvním zákazníkům ale ještě čeká. A jak je nyní vidno, závěrečná fáze příprav nepostupuje tak úplně podle plánu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Při testech se vzňal prototyp jednoho z pramála aut schopných pokořit 400 km/h

14.6.2019 | Petr Miler

Představeno bylo už loni, na předání prvním zákazníkům ale ještě čeká. A jak je nyní vidno, závěrečná fáze příprav nepostupuje tak úplně podle plánu.

Nejsou zase tak dávno časy, kdy se jako o bájných rychlostních metách silničních aut hovořilo o 300 km/h nebo 200 mph. Tu druhou jmenovanou překonalo jako první až Ferrari F40 koncem 80. let, za více jak 30 roků od té doby uplynuvších se ale změnilo mnohé. S rychlostí 300 km/h si dnes může pohrávat i lehce upravený ostrý kompakt typu Mercedes-AMG A45, meta 400 km/h byla dávno pokořena a nyní se jen čeká, kdo první zdolá hranice 500 km/h a 300 mph.

Navzdory tomuto stavu by bylo nesprávné myslet si, že čtyřstovkou dnes jede kde co. Opakovaně podobných rychlostí dosahují Bugatti, Koenigseggy a Hennessey, dál už skoro není o čem mluvit. Slov by tu bylo hodně, činů méně, a tak na každý vůz seriozně usilující o ježdění více jak 400 km/h musíme hledět s otevřenými ústy.

Jedním z takových je loni představený McLaren Speedtail, doslova Rychlý ocas, který vzhledem dostává svému jménu. Luxusní stíhačka na kolech se vyznačuje hlavně velmi specificky ztvárněnými zadními partiemi, které ji dovolují minimalizovat aerodynamický odpor a maximalizovat stabilitu ve vysokých rychlostech. K tomu je tu trojice sedadel, uvnitř, takže by mělo jít o extrémně rychlý a praktický automobil, jakým byl kdysi McLaren F1.

Mělo jít a může jít, ale zatím nejde. Navzdory loňské říjnové premiéře McLaren stále testuje předprodukční kusy a níže přiložené záběry jeden takový zachycují. Nečekejte ovšem ladnou akci svérázně elegantního stroje, ale spíše smutnou show plnou dýmu. Prototyp Speedtailu se při testech vzňal a jen rychlý zásah posádky se zasloužil o to, že z vozu zbylo více než jen hromada prachu. I tak bude nutně pocuchaný, na komentář McLarenu, co přesně vedlo k vzplanutí a jak na tom auto po požáru je, zatím čekáme.


Při testech se vzňal prototyp jednoho z pramála aut schopných pokořit 400 km/h - 1 - McLaren Speedtail pozar 2019 cerven 01Při testech se vzňal prototyp jednoho z pramála aut schopných pokořit 400 km/h - 2 - McLaren Speedtail pozar 2019 cerven 02Při testech se vzňal prototyp jednoho z pramála aut schopných pokořit 400 km/h - 3 - McLaren Speedtail pozar 2019 cerven 03Při testech se vzňal prototyp jednoho z pramála aut schopných pokořit 400 km/h - 4 - McLaren Speedtail pozar 2019 cerven 04Při testech se vzňal prototyp jednoho z pramála aut schopných pokořit 400 km/h - 5 - McLaren Speedtail pozar 2019 cerven 05Při testech se vzňal prototyp jednoho z pramála aut schopných pokořit 400 km/h - 6 - McLaren Speedtail pozar 2019 cerven 06
Prototyp jednoho z nejrychlejších silničních aut všech dob vzplanul při testech. Přesná příčina zatím není známa

Zdroj: Hypercars Daily@Facebook

Petr Miler

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše