Home > Rubriky a sekce > Bleskovky > Článek
Škoda letos prodává méně automobilů než loni, jistotou je jen Rapid v Evropě
12.9.2013 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Dosavadní letošní registrace mladoboleslavských vozů klesly o 5,5 %. Klesl odbyt všech modelů s výjimkou Rapidu, který je nahoře absolutně i relativně.
Po skončení novinářských dnů máme všechny frankfurtské premiéry za sebou, i když jejich dozvuky nás v následujících dnech ještě trochu zaměstnají. Již to však nebude na tak dlouho, abychom se nemohli věnovat také dalším zprávám ze světa. Či z domova. Nově k nám totiž dorazil report o prodejích značky Škoda, které jsou za dosavadních osm letošních měsíců o 5,5 procenta nižší než loni (598 400 vozů versus 633 300 vozů). Ani tento pokles ovšem nemá zastavit plán Škody, podle kterého se má do roku 2018 prodávat minimálně 1,5 milionu vozů ročně.
Otázkou samozřejmě zůstává, jak chce značka tohoto nárůstu dosáhnout, když podle analytiků nemá ještě nějakou dobu dojít k zlepšení situace hlavně na evropských trzích. Odpověď nám ovšem přinese čas, prozatím se tak můžeme podívat do minulosti. Respektive na výsledky z letošního srpna, které Škodě v některých zemích dodávají značného optimismu. Kupříkladu v takové Velké Británii (jediném významném trhu, kde letos prodeje jen rostou) bylo registrováno o 15,7 % vozů více než loni. V Holandsku pak byl nárůst dokonce 43procentní, i když tam naopak prodeje enormně klesají, kladného dvouciferného výsledku se ovšem Škoda dočkala také v Dánsku, Finsku nebo Irsku.
Na druhou stranu, v Německu již mladoboleslavští za srpen evidují propad o 3,8 procenta, v Rusku pak dokonce o 14,6 %. Dobře pak kupodivu nebylo ani ve zdánlivě nenasytné Číně, kde registrace klesly o 7,9 procenta. Celková letošní bilance je tak v Říši středu o 1,9 % nižší než loni (156 300 vozů versus 159 400 vozů). Náladu tak mohl spravit leda výsledek v České republice, kde si značka v srpnu připsala o 4,5 procenta vyšší registrace než loni. Tržní podíl zde tak činil 38,2 procenta, v rámci prvních osmi měsíců je to ale jen 35 procent.
V rámci samotných modelů je pak situace naprosto jasná. Absolutním lídrem je Octavia, které bylo v srpnu dodáno 25 400 kusů. To však meziročně představuje propad o 16 %, zatímco takový Rapid si polepšil o neskutečných 410,8 procenta (na 8 300 vozů). Je však nutné zmínit, že loni touhle dobou jsme ještě ani neměli k dispozici české ceny. Daný údaj tedy není zrovna bernou mincí, jakkoliv z níže přiložených dat můžete vyčíst, že právě Rapid je momentálně asi jedinou jistotou ve stále se zvětšující nabídce Škody a tak trochu kompenzuje ztráty zbylých řad. Z absolutního pohledu byl v srpnu třetí nejúspěšnější a Fabii už má na dostřel...
Dodávky značky Škoda zákazníkům v srpnu 2013
Škoda Octavia - 25 400 vozů (-16 %)
Škoda Fabia - 13 300 vozů (-12,7 %)
Škoda Superb - 6 900 vozů (-17,3 %)
Škoda Yeti - 4 900 vozů (-23 %)
Škoda Roomster - 2 300 vozů (-21,8 %)
Škoda Rapid - 8 300 vozů (+410,8 %)
Škoda Citigo - 3 000 vozů (-1,2 %) - prodej pouze v Evropě









Škody Rapid se letos v srpnu prodalo o 410,8 % více než loni v tom samém období - jak by také ne, když se tehdy registrovala jedině na Škoda Auto, a.s.
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
včera
„Bugatti pro chudé” ve sprintu vykleplo i tisícikoňové Lamborghini. Ani si neškrtlo, i když dostalo náskok
18.6.2026
Když hoří desítky elektrických aut, tohle je jediná fotka, kterou zveřejní hasiči, aby někdo náhodou neviděl, co vlastně hořelo
18.6.2026
Nejnovější články
Škoda najednou zjistila, že potřebuje nový Karoq. Nebude se s ním párat, ukuchtí ho po vzoru Audi na čínský způsob
před hodinou
Návrat manuálu od Ferrari má být jedna velká opičárna, automobilka si nechala patentovat stejnou faleš jako Porsche či Koenigsegg
před 3 hodinami
Někdo najel s VW Touareg s mocným 5,0 V10 TDI skoro 500 tisíc km a udržel ho fit. Musí to být miláček servisů
před 4 hodinami
Motor nejnovějšího Lamborghini zní jako traktor. Automobilka to „vyřeší” tím nejtrapnějším možným způsobem
před 6 hodinami
Snad nejbizarnější koncept luxusně-sportovního cesťáku se 20 let po premiéře dostane na silnice, dostal motor W12
před 7 hodinami
Živá témata na fóru
- Řidiči, co to mají v ruce... 06.22. 15:11 - Truck Daškam
- S větrem ve vlasech.... 06.22. 14:32 - pavproch
- Politický koutek 06.22. 12:26 - greg
- BMW Divize 06.22. 11:54 - pavproch
- Ceny PHM ref aktuální válka v Iránu 06.22. 10:04 - Předseda
- Onboard videa 06.22. 07:53 - Truck Daškam
- Za kolik jezdíte s dieselem? 06.21. 21:12 - Stepan
- whitelist & blacklist 06.21. 21:04 - M.Z.
