- -

Šlendrián nebo dvojitý šlendrián? Lákání Seatu na nové SUV není to, čím se zdá

Seat o Velikonocích pustil do světa upoutávku na malé SUV Arona, která na první pohled neříká nic a na druhý druhý skoro vše. Pravda je ale jinde.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Šlendrián nebo dvojitý šlendrián? Lákání Seatu na nové SUV není to, čím se zdá

18.4.2017 | Petr Miler | 1 příspěvek

Seat o Velikonocích pustil do světa upoutávku na malé SUV Arona, která na první pohled neříká nic a na druhý druhý skoro vše. Pravda je ale jinde.

Byly to pro nás poněkud divočejší Velikonoce. Zveřejnili jsme skoro 40 článků, neboť mezi autosalony v New Yorku a Šanghaji nebyl pro lelkování velký prostor. A to jsme některá témata museli odložit až na začátek nového týdne.

Jedním z nich je toto. Točí se okolo na první pohled bezvýznamné upoutávky, kterou na Velký pátek zveřejnilo irské zastoupení Seatu. Láká na nové malé SUV Arona a hovoří o tom, že vůz dorazí do prodeje letos listopadu, tedy ještě o měsíc dříve, než bylo původně avizováno. To je jistě zajímavá informace, ale nic až tak převratného. Zajímavější je, že je prezentována na pozadí zatmavené siluety, která má Aronu ukazovat.

Tak nějak ze zvyku podobné upoutávky proháníme grafickými programy, aby ukázaly, co v nich skutečně vězí. Bývaly časy, kdy automobilky tyto obrázky zatmavovaly způsoby, které dovolují jejich opětovné rozjasnění, už dlouho ale nepamatujeme případ, kdyby se někdo něčeho podobného dopustil. Jaké pak bylo překvapení, když oficiální upoutávka na Aronu ukázala po zesvětlení vůz skoro v celé jeho kráse.

Vypadalo to jako bomba, velké faux-pas nechtěně odhalující sériový model půl roku před uvedením na trh. Už jsme se šéfredaktorem domlouvali na okamžité publikaci, ale v tu chvíli jsme začali mít pocit, že tenhle obrázek už jsme někde viděli. Chvíle hledání pak potvrdila domněnku - toto v žádném případě není oficiální fotka, která předem odhaluje budoucnost, ale neoficiální ilustrace, která odhaluje jen dvojitý šlendrián irského zastoupení značky.

Tím prvním je, že obrázek byl amatérsky zatmaven - ať už ukazuje cokoli. Totiž, i kdyby použil Seat onu ilustraci, která nepochází z jeho dílny, a pořádně ji zatmavil, nikdo by nepoznal, z čeho obrázek vychází. Tím druhým pak je samotné použití obrázku nezávislého ilustrátora v oficiálních materiálech automobilky. To je jako Škoda lákala na Kodiaq Coupe místo vlastních ilustrací touto malůvkou.

Ze zahraničních médií, jak jsme si zatím všimli, všichni vzali první verzi - buď to považují za upoutávku nebo po zesvětlení záběrů za předčasné odhalení. Skutečnost je jiná, není to nic. A nebo nanejvýš onen šlendrián. Lidé z irského zastoupení zřejmě žádný obrazový materiál k Aroně nemají, a tak sáhli po tom, co někde našli a mysleli si, že se to po zatmavení nepozná. Poznalo se to a i když je pravděpodobné, že hotové auto nebude vypadat zásadně jinak, toto jeho skutečným záběrem prostě není...

Šlendrián nebo dvojitý šlendrián? Lákání Seatu na nové SUV není to, čím se zdá - 1 - Seat Arona upoutavka slendrian 01
Toto je oficiální upoutávka irského zastoupení Seatu na novou Aronu

Šlendrián nebo dvojitý šlendrián? Lákání Seatu na nové SUV není to, čím se zdá - 2 - Seat Arona upoutavka slendrian 02
Obrázek po zesvětlení zdánlivě ukazuje celé auto

Šlendrián nebo dvojitý šlendrián? Lákání Seatu na nové SUV není to, čím se zdá - 3 - Seat Arona upoutavka slendrian 03
Jenže jde jen o upravenou verzi ilustrace, která se takto objevila třeba na webu Omniauto.it...

Šlendrián nebo dvojitý šlendrián? Lákání Seatu na nové SUV není to, čím se zdá - 4 - Seat Arona upoutavka slendrian 04
...a sama vychází z oficiální fotky nové Ibizy

Zdroje: Seat IRL@Twitter, OmniAuto.it

Petr Miler

Další zajímavé články:

Diskuze 1 příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše


Reklama