Reklama

Tesla Model 3 předvedla svou dynamiku. Vyrovná se i velmi schopným strojům

Trojka je sice základní model Tesly, bylo by ale naivní domnívat se, že je pomalý. První certifikovaný test dynamiky ukazuje, co skutečně dovede.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Tesla Model 3 předvedla svou dynamiku. Vyrovná se i velmi schopným strojům

7.1.2018 | Mirek Mazal | 35 příspěvků

Trojka je sice základní model Tesly, bylo by ale naivní domnívat se, že je pomalý. První certifikovaný test dynamiky ukazuje, co skutečně dovede.

Snahu o rozšíření elektromobilů Tesla zdůvodňuje hlavně bojem za čistší ovzduší. Alternativní pohon se má stát masovou záležitostí a pro kalifornskou automobilku je prvním krokem tímto směrem Model 3. Hlavní designér značky Franz von Holzhausen tvrdí, že stále vysoké emise CO2 způsobují globální oteplování a přechod na elektrickou dopravu je nutné uspíšit. Dodává ale, že bude záležet především na zákaznících, jestli si najdou důvod, proč auto koupit. A nepřímo tím přiznává, že jen hrou na ekologickou kartu si Tesla jejich srdce nezíská.

Tím, co by zabrat mohlo, je dynamika. Slabá Tesla neexistuje a ani technické informace Modelu 3 nenaznačují, že by mělo jít o pomalý vůz. Verze se většími akumulátory slibují zrychlení z 0 na 97 km/h za 5,1 sekundy a maximální rychlost 225 km/h. Slib se rozhodli ověřit pánové z Drag Times, a to způsobem, který nedává větší prostor k pochybnostem o realitě.

Předmětem zkoušky se stala pár týdnů stará bílá Tesla Model 3 právě v potentnější verzi. Zda automobilka uvádí relevantní údaje, bylo změřeno VBoxem, tedy zařízením, které používá k přesnému výpočtu dynamiky data z GPS. Auto dostalo šanci dvakrát za sebou, jednou se studeným pohonem a následně zahřáté.

Autoři testu výsledky prezentovali formou grafů a tabulek, které si můžete prohlédnout níže. Z těch se dozvídáme, že Tesla Model 3 na úseku bez podstatného převýšení zvládne 0-97 km/h za 4,6 sekundy. Čtvrtmíli s pevným startem urazí za 13,4 sekundy s rychlostí 166 km/h v cíli. A z klidu na 160 km/h se dostane za 12,6 sekundy.

Pro představu schopností Modelu 3 jsme hledali podobně rychlý vůz z „dnešního světa” a našli jsme ho - BMW 340i. Trojka s řadovým třílitrovým šestiválcem přeplňovaným turbodmychadlem sprintuje z 0 na 97 km/h za 4,8 sekundy. Čtvrtmíli ujede za 13,3 sekund se 171 km/h v cíli na tachometru. A po úplném zastavení mu při další akceleraci trvá 11,6 sekund, než protne 161 km/h. Audi S4 poslední generace znovu s přeplňovaným třílitrovým šestiválcem se z 0 na 161 km/h dokáže za dostat 10,8 sekundy a čtvrtinu míle sjede za rovných 13. Mercedes-AMG C 43 4Matic hnaný opět třílitrovým V6 s turby dosáhne 161 km/h za 10,5 sekundy a čtvrtmíli za 12,8 sekundy.

Tesla ukázala, že její dynamika je srovnatelná s těmito už dost schopnými stroji německé prémiové trojky. A že umí jet rychleji, než automobilka tvrdí. Závazek Modelu 3 udělat stovku (resp. oněch 97 km/h) za 5,1 sekundy byl překonaný o 5 desetin, což je citelný rozdíl. BMW 340i F30 je tak v praxi o dvě desetiny pomalejší, mnichovský sedan si to ale vynahradí v další disciplíně - závodu čtvrtmíli, kterou překoná o desetinu sekundy dříve a o 5 kilometrů rychleji na konci rovinky.

Podívejte se ale sami níže, jak rychlý Model 3 ve skutečnosti je, marné to vážně není...

Tesla Model 3 předvedla svou dynamiku. Vyrovná se i velmi schopným strojům - 1 - Tesla Model 3 acceleration 0-60 0-100 video 01Tesla Model 3 předvedla svou dynamiku. Vyrovná se i velmi schopným strojům - 2 - Tesla Model 3 acceleration 0-60 0-100 video 02Tesla Model 3 předvedla svou dynamiku. Vyrovná se i velmi schopným strojům - 3 - Tesla Model 3 acceleration 0-60 0-100 video 03Tesla Model 3 předvedla svou dynamiku. Vyrovná se i velmi schopným strojům - 4 - Tesla Model 3 acceleration 0-60 0-100 video 04Tesla Model 3 předvedla svou dynamiku. Vyrovná se i velmi schopným strojům - 5 - Tesla Model 3 acceleration 0-60 0-100 video 05
Tesla někdy jezdí lépe, než uvádí na papír. Američan zapojil měřící zařízení a šel to zkusit

Zdroj: DragTimes@Youtube

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 35 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama