Tesla ukázala budoucnost automobilismu v praxi, je k uzoufání nudná

Někteří výrobci aut rádi hovoří o vzrušující budoucnosti aut, ve kterých už řidič bude maximálně do počtu. Soudě podle záběrů zveřejněných Teslou to ale zase takové vzrůšo nebude.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Tesla ukázala budoucnost automobilismu v praxi, je k uzoufání nudná

24.4.2019 | Petr Prokopec

Někteří výrobci aut rádi hovoří o vzrušující budoucnosti aut, ve kterých už řidič bude maximálně do počtu. Soudě podle záběrů zveřejněných Teslou to ale zase takové vzrůšo nebude.

Velká část světa se o uplynulém pondělí pohroužila do velikonočního veselí, Tesla však pořádala tiskovou konferenci pro investory. Na té bylo představeno především autonomní řízení budoucnosti, které nebude spoléhat mimo jiné i na LiDAR jako většina konkurence, ale místo toho se spokojí se sadou kamer, radaru a senzorů. Ty bude propojovat nový superčip, který by měl být výhodou oproti ostatním a jenž by měl umožnit i vznik robotických taxi, jejichž provozovateli budou moci být i majitelé Tesel v momentě, kdy svá auta nebudou potřebovat.

Je docela dobře možné, že toto není utopie, ale očekávatelná budoucnost. Vývoji autonomních technologií se dnes věnuje kde kdo, nikoliv jen samotné automobilky, v dlouhodobém horizontu tak skutečně lze očekávat, že jednoho dne sundáme ruce z volantu, sedačku si otočíme proti směru jízdy a budeme se věnovat konverzaci se zbytkem pasažérů.

Otázkou tedy není zda, ale kdy přesně toto nastane. Dříve než za dekády se s tím na odborné úrovni nepočítá, Elon Musk ovšem během konference uvedl, že plnohodnotné autonomní řízení je již za rohem a dorazit má již příští rok. A byť tomu příliš nevěříme, Tesla rovnou ukázala i to, jak by jízda s takovým vozem měla vypadat.

Pokud doufáte, že budoucnost spočívá ve čtení tabletu v jedné ruce a šálku kávy ve druhé, musíme vás zklamat. Stejně jako je nevyhnutelný příchod autonomního řízení, tak jsou v prvé fázi nevyhnutelné i úpravy legislativy. A dle nich zkrátka bude nutné věnovat řízení i nadále pozornost, třebaže ne maximální. Stále však budete muset být při vědomí, což ale bude náročnější než kdy jindy, neboť taková jízda je zoufale nudná.

Nedivíme se tak ani autorům videa, že přiložené záběry raději zrychlili. Bez nich by přesun z bodu A do bodu B trval daleko déle a při absenci hudby i jakýchkoliv jiných ruchů by hrozilo, že neusne jen člověk za volantem, nemaje co na práci, ale také všichni u monitorů. To není kritika Tesly, neboť toto není jen věcí Tesly. Jen vám nyní ukazujeme údajnou budoucnost automobilismu v plné nahotě. Dá se na ni vůbec těšit?


Tesla ukázala budoucnost automobilismu v praxi, je k uzoufání nudná - 1 - Tesla Autonomy Day 2019 videoscreen 01Tesla ukázala budoucnost automobilismu v praxi, je k uzoufání nudná - 2 - Tesla Autonomy Day 2019 videoscreen 02Tesla ukázala budoucnost automobilismu v praxi, je k uzoufání nudná - 3 - Tesla Autonomy Day 2019 videoscreen 03Tesla ukázala budoucnost automobilismu v praxi, je k uzoufání nudná - 4 - Tesla Autonomy Day 2019 videoscreen 04
Jízda s aktivovaným plnohodnotným autonomním řízením vypadá k uzoufání nudně, i když automobilky v této souvislosti rády hovoří o vzrušení

Petr Prokopec

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše