Tohle bylo poslední vystoupení zesnulého šéfa Fiatu. Už tady se očividně trápil

Svého času relativně bezvýznamná akce s předáním speciálního Jeepu italským Carabinieri dostává s odstupem času jiný rozměr. Bylo to naposledy, co se Sergio Marchionne ukázal na veřejnosti.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Tohle bylo poslední vystoupení zesnulého šéfa Fiatu. Už tady se očividně trápil

29.7.2018 | Petr Miler | 6 příspěvků

Svého času relativně bezvýznamná akce s předáním speciálního Jeepu italským Carabinieri dostává s odstupem času jiný rozměr. Bylo to naposledy, co se Sergio Marchionne ukázal na veřejnosti.

Nejvýznamnější zpráva z automobilového světa tohoto týdne je zároveň zprávou nejsmutnější. Ve středu ve věku 66 let zemřel Sergio Marchionne, který od konce minulého týdne bojoval o život v péči lékařů ve švýcarském Curychu. Dohnala ho jeho kuřácká vášeň a pracovní nasazení - obojí se jistě podepsalo na tom, že onemocněl rakovinou plic, kterou přes rok skrýval před okolím. Operace ramene na sklonku června mu měla ulehčit od některých projevů jeho choroby, bohužel se ale stalo to nejhorší a pooperační komplikace jej nakonec připravily o život.

Svět tak přišel o velkého muže, který se velmi nepravděpodobným způsobem postupně stal šéfem několika z nejvýznamnějších automobilek světa. Vládl koncernu FCA, přímo řídil Fiat i Chrysler, byl šéfem Ferrari a ani automobilky jako Alfa Romeo a Jeep by bez jeho přispění nebyly dnes tím, čím jsou. Právě akci spojenou s americkým výrobcem SUV a off-roadů značkou si pak svět bude pamatovat jako úplně poslední příležitost, při níž se Sergio Marchionne ukázal na veřejnosti.

Čistě pohledem samotné akce nešlo o nic až tak výjimečného. Marchionne jako šéf FCA předával dar italské policii, speciálně upravený, „plážový” Jeep Wrangler pro tamní Carabinieri. Krátké dostaveníčko za přítomnosti především italských novinářů by zapadlo do historie jako jedno z mnoha podobných, jenže nakonec to byla právě tato příležitost, která se stala úplně posledním vystoupením italsko-kanadského manažera na veřejnosti.

Už svého času se ozývaly hlasy, že Marchionne byl na této akci očividně unavený a těžce dýchal. Nikdo tomu tehdy nepřikládal pozornost - i ve svém věku spal obvykle 3 hodiny denně, ještě o rok dříve kouřil za den pět krabiček cigaret a i kdyby to nemělo spojitost s jeho zlozvykem, menší alergická reakce nebo nachlazení z klimatizace udělají totéž. Teď už víme, že nešlo o nic takového, že Sergia M. týrala rakovina a nedovolovala mu vystoupit s pro něj obvyklou grácií.

Zejména na jeho krátký projev v čase od 3:26 na přiloženém videu je dnes smutný pohled. Sergio povětšinou neztrácí svůj usměvavý výraz ve tváři, zadýchává se ale po přečtení pár vět. A když projev dokončuje, sotva popadá dech. I to ale nakonec svědčí o jedné z jeho nejvýraznějších charakterových vlastností - oddanosti práci. Předat Jeep Carabinieri mohl z firmy kdykoli, on ale chtěl, aby to byl on sám, protože jen tak získala celá akce patřičnou vážnost a pozornost médií. Sergio Marchionne zkrátka pracoval naplno do konce svých dnů - už o pár dnů později se podrobil operaci, po které se už neprobudil...


Tohle bylo poslední vystoupení zesnulého šéfa Fiatu. Už tady se očividně trápil - 1 - Sergio Marchionne posledni verejne vystoupeni 01Tohle bylo poslední vystoupení zesnulého šéfa Fiatu. Už tady se očividně trápil - 2 - Sergio Marchionne posledni verejne vystoupeni 02
Tohle bylo poslední vystoupení zesnulého šéfa Fiatu. Už tady se očividně trápil - 3 - Sergio Marchionne posledni verejne vystoupeni 03Tohle bylo poslední vystoupení zesnulého šéfa Fiatu. Už tady se očividně trápil - 4 - Sergio Marchionne posledni verejne vystoupeni 04
Svého času bezvýznamná akce dnes připomíná, jaký byl Sergio Marchionne pracant. I ve zjevně nedobrém stavu sám zvládl předání speciálního Jeepu italské policii

Petr Miler

Diskuze 6 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama