Reklama

V Moldávii zavedli nový trest za řízení pod vlivem alkoholu, čeští poslanci by se mohli poučit

 | 4 příspěvky | 20.7.2018 Petr Miler
Reagovat

Nepřihlášený Okap

Vynikající nápad | 21.7.2018 12:47reagovat
avatar

Vynikající nápad

Nepřihlášený pan Sysel

další co si chce syslit | 21.7.2018 20:49reagovat
avatar

další co si chce syslit

Nepřihlášený jindra kotlík

co o vás vypovídá značka a.. | 21.7.2018 21:25reagovat
avatar

co o vás vypovídá značka auta ?

Škoda - nemám na VW nebo Audi

Nepřihlášený

Při řízení auta se můžete.. | 22.7.2018 00:36reagovat
avatar

Při řízení auta se můžete dopustit spousty věcí, které zákon popisuje jako nepřípustné, bylo by ale chybou házet všechny do jednoho pytle. Jednou z těch nejhorších je řízení pod vlivem alkoholu, třebaže ani zde nejde vždy o totéž. Je jistě rozdíl, jestli řídíte dlouho potom, co jste si dali jedno pivo, nebo ve chvíli, kdy se sotva udržíte na nohou. „Nadýchat” můžete v obou případech, jen v tom druhém ale představujete bezprostřední riziko pro okolí. Nakonec, opilci mají na svědomí podstatnou část nehod s vážnými a smrtelnými nehodami a je mimo jakoukoli diskuzi, že dobrý řidič opilý za volant prostě neusedne.

Dokud ovšem budou lidé pít alkohol, budou mít i tendenci pod jeho vlivem řídit. Otázkou je, jak tomu zabránit a jednou z cest jsou přísné tresty, které dotyčné z provozu na dlouho vyloučí. U nás běžně za řízení pod vlivem alkoholu (tedy při naměření více jak 0,3 promile alkoholu v krvi) hrozí pokuta 2 500 až 20 000 Kč a zákaz řízení od 6 měsíců do 1 roku. Je trochu hořce komické, že zákon staví toto jednání prakticky na roveň jízdě 181 km/h po noční dálnici, ale tak už to chodí nejen u nás. Zákon ještě definuje „řízení ve stavu vylučujícím způsobilost” (což je trochu vágní), za které hrozí ještě vyšší finanční postih a delší zákaz řízení (až dva roky), ale to je pořád totéž. A nejsme si jisti, jestli někdo sotva ovládající své končetiny bude schopen zvážit, zda mu řízení stojí za 20 nebo 50 tisíc pokuty. Asi ne.

Podobné tresty měli i v Moldávii, míjely se ale účinkem, nehod pod vlivem alkoholu neubývalo. A tak vymysleli jiné. Tamní poslanci právě schválili zákon, který jízdu pod vlivem alkoholu trestá jednak finanční pokutou ve výši až 25 tisíc MDL (tamní leu), což je asi 33 tisíc korun. To je podobné jako u nás, třebaže pro Moldavce to znamená trochu více peněz. Podobné je to s okamžitým zákazem řízení, který může být zvrácen pouze po novém absolvování řidičského kursu. Vedle toho ale opilého řidiče nově čeká povinnost odsloužit 60 hodin veřejně prospěšných

Přidat příspěvek
(pro zasílání reakcí, adresa nebude zveřejněna)
Max. 2000 znaku
b_468_60.gif

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše