V Moldávii zavedli nový trest za řízení pod vlivem alkoholu, čeští poslanci by se mohli poučit

Není mnoho horších věcí, než usednout za volant ve stavu, který z vás dělá pro okolí zcela nevyzpytatelný element. Tresty u nás za takové jednaní nejsou malé, ten moldavský je ale možná výchovnější a více odstrašující.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

V Moldávii zavedli nový trest za řízení pod vlivem alkoholu, čeští poslanci by se mohli poučit

20.7.2018 | Petr Miler | 3 příspěvky

Není mnoho horších věcí, než usednout za volant ve stavu, který z vás dělá pro okolí zcela nevyzpytatelný element. Tresty u nás za takové jednaní nejsou malé, ten moldavský je ale možná výchovnější a více odstrašující.

Při řízení auta se můžete dopustit spousty věcí, které zákon popisuje jako nepřípustné, bylo by ale chybou házet všechny do jednoho pytle. Jednou z těch nejhorších je řízení pod vlivem alkoholu, třebaže ani zde nejde vždy o totéž. Je jistě rozdíl, jestli řídíte dlouho potom, co jste si dali jedno pivo, nebo ve chvíli, kdy se sotva udržíte na nohou. „Nadýchat” můžete v obou případech, jen v tom druhém ale představujete bezprostřední riziko pro okolí. Nakonec, opilci mají na svědomí podstatnou část nehod s vážnými a smrtelnými nehodami a je mimo jakoukoli diskuzi, že dobrý řidič opilý za volant prostě neusedne.

Dokud ovšem budou lidé pít alkohol, budou mít i tendenci pod jeho vlivem řídit. Otázkou je, jak tomu zabránit a jednou z cest jsou přísné tresty, které dotyčné z provozu na dlouho vyloučí. U nás běžně za řízení pod vlivem alkoholu (tedy při naměření více jak 0,3 promile alkoholu v krvi) hrozí pokuta 2 500 až 20 000 Kč a zákaz řízení od 6 měsíců do 1 roku. Je trochu hořce komické, že zákon staví toto jednání prakticky na roveň jízdě 181 km/h po noční dálnici, ale tak už to chodí nejen u nás. Zákon ještě definuje „řízení ve stavu vylučujícím způsobilost” (což je trochu vágní), za které hrozí ještě vyšší finanční postih a delší zákaz řízení (až dva roky), ale to je pořád totéž. A nejsme si jisti, jestli někdo sotva ovládající své končetiny bude schopen zvážit, zda mu řízení stojí za 20 nebo 50 tisíc pokuty. Asi ne.

Podobné tresty měli i v Moldávii, míjely se ale účinkem, nehod pod vlivem alkoholu neubývalo. A tak vymysleli jiné. Tamní poslanci právě schválili zákon, který jízdu pod vlivem alkoholu trestá jednak finanční pokutou ve výši až 25 tisíc MDL (tamní leu), což je asi 33 tisíc korun. To je podobné jako u nás, třebaže pro Moldavce to znamená trochu více peněz. Podobné je to s okamžitým zákazem řízení, který může být zvrácen pouze po novém absolvování řidičského kursu. Vedle toho ale opilého řidiče nově čeká povinnost odsloužit 60 hodin veřejně prospěšných prací v márnici a na hřbitově.

Skoro teď před očima vidíme Rudolfa Hrušínského v roli soudce, kterak říká: „Půjdete pracovat do márnice a na hřbitov, ať víte, do čeho jdete.” Nebo kam horším případě opilý řidič pošle někoho jiného. Třeba jsme naivní, ale vidina pár týdnů mezi mrtvolami by mohla i opilce přimět k zamyšlení, zda po „pařbě” sednout za volant. Čeští poslanci by se mohli inspirovat, tímhle trestem přinejmenším není co zkazit...


V Moldávii zavedli nový trest za řízení pod vlivem alkoholu, čeští poslanci by se mohli poučit - 1 - Nove tresty pro ridice pod vlicem Moldavie 01V Moldávii zavedli nový trest za řízení pod vlivem alkoholu, čeští poslanci by se mohli poučit - 2 - Nove tresty pro ridice pod vlicem Moldavie 02V Moldávii zavedli nový trest za řízení pod vlivem alkoholu, čeští poslanci by se mohli poučit - 3 - Nove tresty pro ridice pod vlicem Moldavie 03
Tušíme, že Moldavci teď budou řízení pod vlivem litovat dvakrát tolik, když si představí, co je za něj čeká

Petr Miler

Diskuze 3 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama