Home > Rubriky a sekce > Fascinace a historie > Článek
Člověk, který vlastnil pět ikonických McLarenů F1, radí, jak si jeden takový koupit. A co s ním pak dělat
27.8.2025 | Petr Prokopec
Přijde vám to trochu jako knížecí rada? Dnes ano, ale co kdybychom vám řekli, že tohle auto šlo svého času koupit jen za 350 tisíc liber? A přesto nebylo snadné ho prodat? Ray Bellm byl u toho. A vlastně nejen u toho, jen díky němu vznikla dnes ještě víc ceněná závodní verze.
Ve světě aut snad neexistuje větší ikona, než je McLaren F1. Svého času nejrychlejší auto planety patří i mezi nejvzácnější, celkově totiž vzniklo jen ve 106 exemplářích. V to jsou počítány jak silniční verze, tak i ty závodní, a dokonce i vývojové prototypy. Jak ovšem kolegům z Autocaru sdělil jeden z majitelů Ray Bellm, poslední dobou řada aut změnila garáž. „Většině původních majitelů je dnes okolo sedmdesáti let, takže se jich docela dost prodává,“ uvedl někdejší závodník a podnikatel.
Bellm je v historii McLarenu F1 jednou z klíčových osob, i když o tom málokdo ví. Byl to nicméně on, kdo přesvědčil Rona Dennise, aby pustil do světa i závodní verzi. „Poté, co jsem v roce 1992 navštívil slavnostní prezentaci v Monaku, jsem si objednal šasí č. 46, a plánoval jsem, že ho předělám na závoďák. Ron Dennis mi ale řekl, že to udělat nemůžu. Nabídl mi ovšem, že mi za 1 milion liber zakázkový závodní vůz postaví. Já ale takové peníze neměl,“ uvedl Bellm.
Od Dennise tak přišla druhá nabídka, která počítala s jistým rozmělněním nákladů. „Řekl mi, že pokud najdu tři další zákazníky, kteří budou chtít závoďák, vyjde nás to na 650 tisíc liber bez daně každého. Povedlo se mi dva sehnat, přičemž závodní verzi jsem si převzal ve stejné době jako tu silniční, takže jsem měl dva McLareny F1,“ dodal dále Bellm s tím, že nakonec měl britských supersportů hned pět. „Všechny byly kvalitně postavené a servis nebyl problém,“ vzpomíná.
„Mé závodní auto mělo jen jednou potíže s motorem. Jeho náhrada stála 80 tisíc liber, což byly svého času velké peníze. Dnes by to vyšlo na milion liber,“ říká Bellm. Cenové tornádo přitom v případě F1 nabralo na obrátkách ve všech možných ohledech. Jen nová spojka stojí miliony korun, palivová nádrž z kevlaru se musí měnit každých pět let. A protože je zapotřebí kvůli tomu vymontovat motor, znovu se jedná o záležitost, která je dražší než rodinný dům na venkově.
V souladu s tím zamířila opravdu vysoko i cena samotných aut. „V roce 2004 jsem šasí č. 16R koupil za 350 tisíc liber, v jednu chvíli se tedy auta prodávala poměrně levně. Ale když jsem o sedm let později založil klub majitelů, hodnota začala prudce šplhat nahoru,“ dodává Bellm s tím, že silniční auta se dnes prodávají za 20 milionů liber, tedy kolem 570 milionů korun, zatímco za ta závodní lidé dávají dokonce 30 milionů liber, tedy klidně 850 milionů korun.
Právě to je důvod, proč o většině ef-jedniček veřejnost slyší maximálně ve chvíli, kdy se objeví na aukci. To se ovšem neděje až tak často, majorita vozů se totiž prodává v tajnosti. Bellm v sobě ale kovaného závodníka evidentně nezapře. Podle něj kdokoli, kdo si může dovolit jedno z nejlepších aut v celé historii, by jej neměl zavírat do garáže. „Používejte ho. Nemá smysl takový vůz vlastnit, když se pak k němu chováte jako k muzejnímu exponátu,“ dodává. Má naše sympatie, velké...



Celkově vzniklo pouze 106 kusů ikonického F1. Ray Bellm svého času vlastnil hned pět z nich, navíc právě on přesvědčil Rona Dennise k výrobě závodní verze. Foto: McLaren
Zdroj: Autocar
Bleskovky
Holku z Kelly Family, nebo sexbombu v bikinách? Srovnání BMW M5 s nepřiznanou novou „Alpinou B5” dává jasnou odpověď
25.6.2026
„Bugatti pro chudé” je novým králem všech pekel. Přepisuje další rekordy akcelerace, okruhů i silnic, pomalé je vedle něj i skutečné Bugatti
23.6.2026
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
21.6.2026
Nejnovější články
Nikdy s elektřinou. A nejspíš ani s benzinem. Majitel najel 1 milion km v dieselu s kompletně původní technikou, zvládne prý dalších 600 tisíc
před 11 hodinami
Nové BMW X5 bude daleko nejtěžší bavorák všech dob, absurdní hmotnost provalila nenápadná zpráva o recyklaci
včera
Místo přímých zákazů plíživé nařizování přes „poslušné”: Nový plán EU vnutí elektrická auta i těm, kteří je vůbec nechtějí
včera
Otec Lewise Hamiltona rozprodává svou sbírku aut, zkrátka se v životě opravdu nedržel
včera
Škoda zkusila vysvětlit, proč její nejnovější model dostal vertikální displej. Jako by zapomněla, že je otočný
včera
Tiskové zprávy
- Liftago Limousine je nově dostupné přímo v aplikaci
tisková zpráva - Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva
