Home > Rubriky a sekce > Fascinace a historie > Článek
Dacia 500 Lastun: rumunský Smart poháněl dvouválec se spotřebou 3,3 litru
13.4.2014 | Adam Šrámek | Přidat příspěvek
(+video) Dávný předchůdce Smartu předběhl dobu městských vozů a nabídl to, o co se dnes všichni snaží. Přesto se úspěchu nedočkal.
Rumunsko bylo v osmdesátých letech jednou z mála zemí Východního bloku, kde se razantně rozvíjel automobilový průmysl. Nebyla to ovšem žádná náhoda, jelikož v čele státu již delší dobu operoval velmi výrazný diktátorský prezident Nicolae Ceaușescu, který se svým zápalem pro automobily postaral o to, aby v roce 1966 vznikla automobilka Dacia.
Rumunsko totiž údajně vlastní auta potřebovalo, aby se jeho obyvatelstvo mohlo efektivněji dopravovat do zaměstnání a aby mohlo zvýšit export. Ještě před zrodem značky sice Ceaușescu usiloval o vytvoření soběstačného výrobce, jenž by nebyl nijak závislý na podpoře průmyslových zemí západní Evropy, ale nakonec Dacia využila licence od Renaultu. Jen o dva roky později (1968) už jela výrobní linka u města Pitești na plné obrátky a s ním i celý tehdejší ekonomický motor Rumunska. První i každý další model musela automobilka s prezidentem konzultovat.
Rumunské automobily Dacia měly nakonec ve Východním bloku takový prodejní úspěch, že by to byl jen málokdo čekal. Takové modely jako třeba 1100 (Renault 8 montovaný v Rumunsku), 1300 (s designem Renaultu 12) a jejich další deriváty ostatně znají lidé minimálně v Evropě poměrně dobře. Již méně známé je však městské vozidlo z osmdesátých let. Tehdy, tak jako všude jinde, kde panoval komunismus, rostly ceny ropy i potravin, ale i přesto byla rumunská velkoměsta plná Dacií. Management automobilky se proto rozhodl pro stavbu městského vozidla s nízkou spotřebou paliva.
Nicolae Ceauşescu si ani u něho neodpustil specifikovat své požadavky na konečnou podobu i čas, do kdy musí být hotové, a tak se konstruktéři museli při jeho stavbě pěkně zapotit. Mělo jít o vůz do velkoměsta s maximální délkou 3 metrů, uspořádáním 2+2 - údajně pro typickou rumunskou rodinu (2 dospělí a 2 děti) - spotřebou paliva do 3 litrů na sto kilometrů a cenou, která nepřesáhne 50 tisíc rumunských Lei (tehdy 2/3 ceny nejlevnější Dacie, na dnešní poměry asi 300 tisíc korun). Další požadavek směřoval na maximální hmotnost, která neměla přesáhnout půl tuny, či na rychlost, jenž měla překročit 100 km/h. V 80. letech něco šíleného.
Pro dodržení nízké hmotnosti se inženýři rozhodli pro použití lehkých inovativních materiálů, které budou navíc odolné proti korozi. Namísto oceli tedy používali skelných vláken a speciální syntetické pryskyřice. V roce 1986 se nakonec začaly vyrábět v Temešváru první prototypy modelu 500 Lăstun (v překladu jiřička). Karoserie třídveřového prcka ze skelných vláken byla podobná té v Lancii Y10. Uvnitř chybělo vnitřní čalounění, sedadla byla potažena vinylem a vše bylo zkrátka podřízeno jen dietě. U novějších edic se „jiřička“ dočkala čalounění, delší karoserie s kovovými díly, větších světel, prostornější zadní lavice a někdy dokonce i zadního stěrače.
Vůz poháněla doslova polovina motoru z Oltcitu, jelikož konstruktéři pro nedostatek času čtyřválec rozřízli čtyřválec napůl. Vpředu uložený vzduchem chlazený dvouválec s objemem 499 centimetrů krychlových a hmotností 67 kilogramů dostal upravený karburátor z modelu 1300, disponoval výkonem 22,5 koně a točivým momentem 34,5 Nm. Spotřeba se nakonec usadila na údajně spíše teoretické hodnotě 3,3 litru (při jízdě do ekonomických 70 km/h) a maximální rychlosti dosahoval rumunský Smart při 106 km/h. Hmotnost celku se nakonec usadila i přes velkou snahu na 590 kilogramech, i když to byla hodnota s provozními kapalinami. Zajímavostí byla například čtyřstupňová převodovka, která přenášela točivý moment na přední nápravu, nebo 12palcová kola s pneumatikami 125 SR 12.
Většího ohlasu se ale Dacia 500 nedočkala, neboť v roce 1991 při zavírání továrny rumunskou vládou pro nekonkurenceschopnost vozu dosáhla produkce pouhých 6 532 kusů. Nezájem veřejnosti o takový městský automobil byl přičítán jednak miniaturnímu zavazadelníku a dále i velmi špatné kvalitě, pro kterou je dnes Latsun zatraceně raritním vozem. Díky nedostatku podrobnějších informací a absenci reklamních snímků jde snad o nejzáhadnější Dacii historie.



Dacia 500 Latsun jakoby připomínala francouzské vozy pro neplnoleté, uspět se jí nepodařilo, myšlenka však špatná nebyla
Dacia 500 Latsun v akci
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
George Russell ukázal své nové služební auto, čekal na něj dlouhých 8 let
před 4 hodinamiNové Mini má ten nejstupidnější možný volič řazení, ukazuje naprostou nesoudnost těch, kteří dnes vymýšlí auta
včeraBMW M2 vyzvalo na souboj stejně drahý Chevrolet Corvette, nad letištěm je dodnes slyšet řev litující té troufalosti
28.4.2025
Nejčtenější články
Řízení absurdně těžkého nového BMW M5 nezvládají ani profíci, jeden z nich těžce havaroval dokonce se safety carem
1.4.2025Zlobil? Šéf Seatu po kritických slovech na adresu elektromobilů a EU náhle s okamžitou platností skončil
1.4.2025Uniklý ceník příplatků Bugatti Tourbillon ukazuje, jak moc jsme všichni chudí, kupec Ferrari by neměl ani na lepší lak
1.4.2025Tohle je motor W10, který VW kvůli testům nacpal do BMW M5. Auto koupil Slovák, teď na brzdě ukázal, co umí
1.4.2025Giugiaro vyškolil Teslu, takhle se dělá hranaté auto s nelakovanou karoserií. Vše platil mexický miliardář
1.4.2025
Živá témata na fóru
- Táhneme na Brusel 04.30. 11:59 - abgx1
- Výběrové RZ - kdo má lepší úlovek? 04.30. 08:43 - řidičBOB
- Cyklistické vlákno 04.29. 21:37 - jerry
- Čínská auta v ČR 04.29. 11:08 - Brus
- VZKAZY 04.28. 20:22 - GeneHawkins
- Jednostopé okénko 04.28. 09:28 - abgx1
- Onboard videa 04.27. 15:24 - brnenska.odchytova
- Fiat a vše kolem nich 04.26. 22:46 - petr_riha