Koncept nové Škody Tudor byl tak neodolatelný, že jej po výstavě ukradli

Jedna z nejhezčích škodovek všech dob bohužel do výroby nezamířila, někdo se s tím ale odmítl smířit více než jiní. A tak ji ukradl.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Koncept nové Škody Tudor byl tak neodolatelný, že jej po výstavě ukradli

27.4.2019 | Mirek Mazal

Jedna z nejhezčích škodovek všech dob bohužel do výroby nezamířila, někdo se s tím ale odmítl smířit více než jiní. A tak ji ukradl.

Od převzetí Škody německým Volkswagenem nikdy nenastala situace, kdy by v Mladé Boleslavi dostali reálnou šanci pomýšlet na výrobu dvoudveřového kupé. Nejblíže doplnění nabídky o stylový model byla česká značka v období kolem roku 2002, kdy tuzemský výrobce na Ženevském autosalonu představil působivý koncept nové Škody Tudor.

Nebyl to koncept v pravém slova smyslu, šlo spíše o prototyp designově i technicky blízký tomu, co mohlo zamířit do sériové výroby. Elegantní kupé stavělo na existujících komponentech, takže přední i zadní partie evokovaly dobový Superb či Passat a totéž šlo říci o interiéru. Krátký rozvor se dvěma dveřmi a svažující se střechou zaujal stejně jako zbytek vozu a okouzluje vlastně dodnes. Přesto do výroby nešel.

Automobilka oficiálně říká, že 4,8 metru dlouhý vůz není ani tak symbolem nenaplněných schopností návrhářů, prý od začátku nebyl určen do sériové produkce. Slova tehdejšího šéfa značky Vratislava Kulhánka vzpomínající na první veřejné odhalení Tudoru ale naznačují něco trochu jiného: „Ještě než samotný autosalon začal, vedení koncernu si muselo stánek převzít. Tehdy jsem zavolal Dr. Piëcha, aby se k nám šel podívat. Vlezli jsme tam, odhrnuli záclonu a tam stálo červené kupé. Jeho odpověď byla naprosto jasná: 'Příliš krásné pro Škodu!',” říká dnes Kulhánek s tím, že to bylo byť jen pro myšlenku na sériový Tudor rozsudkem smrti.

Ať už se ale vše semlelo jakkoli, Tudor zůstal jen studií a po světovém debutu ve švýcarské Ženevě putoval do depozitáře muzea Škoda v Mladé Boleslavi. Nechybělo ovšem mnoho a vůz už jsme na vlastní oči nikdy nemuseli spatřit. Automobilka se jej totiž později rozhodla vystavit na jednom z indických autosalonů a právě tehdy ji zmizel. Škoda dnes říká, že auto se po akci „ztratilo za poměrně dramatických okolností”, což ale přeloženo z diplomatštiny znamená jediné - bylo ukradeno.

Jediný existující exemplář vážně odcizil dodnes neznámý pachatel. Nespoutaná česká vize atraktivního kupé byla následně intenzivně hledána po celé Indii, nalezena ale byla až o několik měsíců později u vlakového nádraží. Zřejmě nepříliš promyšlené odcizení bylo přesto možná nejlepším komplimentem pro stvořitele jedné z nejhezčích škodovek všech dob. Škoda - a teď vážně s malým š -, že nedošlo na sériovou výrobu. Přes charakter Tudoru nepříliš zapadající do portfolia škodovky počátku 21. století jsme stále přesvědčeni, že by si své zákazníky našel.


Koncept nové Škody Tudor byl tak neodolatelný, že jej po výstavě ukradli - 1 - Skoda Tudor 2002 lepsi 01Koncept nové Škody Tudor byl tak neodolatelný, že jej po výstavě ukradli - 2 - Skoda Tudor 2002 lepsi 02Koncept nové Škody Tudor byl tak neodolatelný, že jej po výstavě ukradli - 3 - Skoda Tudor 2002 lepsi 03Koncept nové Škody Tudor byl tak neodolatelný, že jej po výstavě ukradli - 4 - Skoda Tudor 2002 lepsi 04Koncept nové Škody Tudor byl tak neodolatelný, že jej po výstavě ukradli - 5 - Skoda Tudor 2002 lepsi 05Koncept nové Škody Tudor byl tak neodolatelný, že jej po výstavě ukradli - 6 - Skoda Tudor 2002 lepsi 06Koncept nové Škody Tudor byl tak neodolatelný, že jej po výstavě ukradli - 7 - Skoda Tudor 2002 lepsi 07Koncept nové Škody Tudor byl tak neodolatelný, že jej po výstavě ukradli - 8 - Skoda Tudor 2002 lepsi 08Koncept nové Škody Tudor byl tak neodolatelný, že jej po výstavě ukradli - 9 - Skoda Tudor 2002 lepsi 09Koncept nové Škody Tudor byl tak neodolatelný, že jej po výstavě ukradli - 10 - Skoda Tudor 2002 lepsi 10
Koncept Škoda Tudor od začátku sklízel pozitivní ohlasy...

Koncept nové Škody Tudor byl tak neodolatelný, že jej po výstavě ukradli - 11 - Skoda Tudor 2002 lepsi 11Koncept nové Škody Tudor byl tak neodolatelný, že jej po výstavě ukradli - 12 - Skoda Tudor 2002 lepsi 12Koncept nové Škody Tudor byl tak neodolatelný, že jej po výstavě ukradli - 13 - Skoda Tudor 2002 lepsi 13
Koncept nové Škody Tudor byl tak neodolatelný, že jej po výstavě ukradli - 14 - Skoda Tudor 2002 lepsi 14Koncept nové Škody Tudor byl tak neodolatelný, že jej po výstavě ukradli - 15 - Skoda Tudor 2002 lepsi 15Koncept nové Škody Tudor byl tak neodolatelný, že jej po výstavě ukradli - 16 - Skoda Tudor 2002 lepsi 16Koncept nové Škody Tudor byl tak neodolatelný, že jej po výstavě ukradli - 17 - Skoda Tudor 2002 lepsi 17Koncept nové Škody Tudor byl tak neodolatelný, že jej po výstavě ukradli - 18 - Skoda Tudor 2002 lepsi 18Koncept nové Škody Tudor byl tak neodolatelný, že jej po výstavě ukradli - 19 - Skoda Tudor 2002 lepsi 19Koncept nové Škody Tudor byl tak neodolatelný, že jej po výstavě ukradli - 20 - Skoda Tudor 2002 lepsi 20
...poprvé byl odhalen v Ženevě před sedmnácti lety a později se ukázal i jinde

Koncept nové Škody Tudor byl tak neodolatelný, že jej po výstavě ukradli - 21 - Skoda Tudor 2002 lepsi 21Koncept nové Škody Tudor byl tak neodolatelný, že jej po výstavě ukradli - 22 - Skoda Tudor 2002 lepsi 22Koncept nové Škody Tudor byl tak neodolatelný, že jej po výstavě ukradli - 23 - Skoda Tudor 2002 lepsi 23Koncept nové Škody Tudor byl tak neodolatelný, že jej po výstavě ukradli - 24 - Skoda Tudor 2002 lepsi 24Koncept nové Škody Tudor byl tak neodolatelný, že jej po výstavě ukradli - 25 - Skoda Tudor 2002 lepsi 25
V Indii byl protoyp ukraden, po vypátrání auto zamířilo do muzea v Mladé Boleslavi

Mirek Mazal

 

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše