Reklama

Nejúžasnější obrněná monstra: jak odvézt třeba obrovské množství peněz?

Nejen sedmičková BMW se pancéřují, obrnit je někdy potřeba i náklaďáky. Některé jsou opravdu hodně velké a slouží pozoruhodným účelům.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Nejúžasnější obrněná monstra: jak odvézt třeba obrovské množství peněz?

4.8.2017 | Marek Bednář | 2 příspěvky

Nejen sedmičková BMW se pancéřují, obrnit je někdy potřeba i náklaďáky. Některé jsou opravdu hodně velké a slouží pozoruhodným účelům.

O existenci pancéřovaných osobních aut svět tak nějak ví - vyrábějí se luxusní SUV a limuzíny typu BMW řady 7 s pancéřováním, aby mohli autem jezdit i ti, kteří se o svůj život opravdu bojí, ať už oprávněně či jsou spíš paranoidní. Nejen osobní auta se ale upravují tak, aby na ně kulky nemohly.

Potřeba obrany lidí proti útokům ať už ručními zbraněmi či čímkoliv jiným je mnohem větší v armádě nebo v bezpečnostních agenturách. Armáda je jasná a jistě jste někdy viděli pancéřovanou dodávku, která třeba převáží peníze. Po silnicích ale jezdí s penězi i kamion o dvou návěsech. Nevěříte? Tady je, ještě spolu se čtyřmi podobně zaměřenými „kolegy”.

Mercedes-Benz Axor 915 E

Tenhle žlutý Mercedes vyrobený v tomto provedení na zakázku přímo u německé automobilky jezdí v sedmi kusech ve službách brazilské společnosti Prosegur a může táhnout najednou dva návěsy. To znamená, že může převézt 175 krychlových metrů... čehokoliv. Hotové peníze, cenné obrazy, zlato nebo třeba automobily, to všechno se jimi převáží, někdy ale dojde i na elektroniku, mobilní telefony nebo léky.

Jak jsme již zmínili, tchto pět Axorů vzniklo na zakázku, běžně v ceníku nejsou. Stojí na podvozku konfigurace 8x4, jejich motor má 2 100 Nm a v pancéřované kabině jsou čtyři sedadla. Má speciální systém zajištění nákladu - po proražení trezorových nákladových prostor je vnitřek vyplněn polyuretanem, aby se obsah nemohl hýbat a aby se k němu lupiči těžko dostávali.

Nejúžasnější obrněná monstra: jak odvézt třeba obrovské množství peněz? - 1 - mercedes axor prosegur obrnakl 01Nejúžasnější obrněná monstra: jak odvézt třeba obrovské množství peněz? - 2 - mercedes axor prosegur obrnakl 03Nejúžasnější obrněná monstra: jak odvézt třeba obrovské množství peněz? - 3 - mercedes axor prosegur obrnakl 02

Mercedes-Benz Actros 4151 AK 8x8 Bison

„Bizon” na čtyřnápravovém podvozku Mercedesu Actros V8 s pohonem 8x8 je v podstatě vojenské vyprošťovací vozidlo. V garáži ho má mimo jiné německá armáda, kde jeho transportní vidlice na zádi slouží prostě jako terénní odtahovka pro těžké náklaďáky, příp. je pomocí jeřábového ramene staví zpátky na kola, když se převrátí.

Ve variantě bez pancéřování ho používají také některé hasičské záchranné sbory v ČR, a to úplně stejným způsobem - jako vyprošťovací vozidlo. Kousek ve službách HZS Moravskoslezského kraje má rameno, které při maximálním, 22m vyložení uzvedne 2 400 kg, při minimálním, 3,7m vyložení je to 18 000 kg. Transportní vidlice má nosnost 29 tun, německý armádní stroj na vyprośťování „padlé” technicky v boji je ale přece jen zajímavější...

Nejúžasnější obrněná monstra: jak odvézt třeba obrovské množství peněz? - 4 - mercedes actros bison army obrnakl 01Nejúžasnější obrněná monstra: jak odvézt třeba obrovské množství peněz? - 5 - mercedes actros bison army obrnakl 02Nejúžasnější obrněná monstra: jak odvézt třeba obrovské množství peněz? - 6 - mercedes actros bison army obrnakl 03Nejúžasnější obrněná monstra: jak odvézt třeba obrovské množství peněz? - 7 - mercedes actros bison hzs msk obrnakl 01Nejúžasnější obrněná monstra: jak odvézt třeba obrovské množství peněz? - 8 - mercedes actros bison hzs msk obrnakl 02Nejúžasnější obrněná monstra: jak odvézt třeba obrovské množství peněz? - 9 - mercedes actros bison hzs msk obrnakl 03

Oshkosh HEMTT A4

Americká firma Oshkosh je poměrně známá svými armádními vozidly, mimo jiné vyrábí nástupce Hummeru. Staví ale i mnohem větší auta, jako např. náklaďák HEMTT A4 - od Heavy Expanded Mobility Tactical Truck. Označení A4 znamená variantu s pancéřovanou kabinou. Podvozek 8x8 má dvě přední nápravy natáčecí a je poháněn 507PS dieselem Caterpillar C15.

Oshkosh nabízí HEMTT A4 jako cisternu na palivo s kapacitou 9 400 litrů, nákladní auto s ramenem a sklopnou korbou o užitečné hmotnosti 9,8 tuny, vyprošťovací vozidlo, přepravník lehčích vojenských vozidel, tahač nebo přepravník a odpalovací zařízení řízených raket.

Nejúžasnější obrněná monstra: jak odvézt třeba obrovské množství peněz? - 10 - oshkosh hemtt a4 obrnakl 01Nejúžasnější obrněná monstra: jak odvézt třeba obrovské množství peněz? - 11 - oshkosh hemtt a4 obrnakl 02Nejúžasnější obrněná monstra: jak odvézt třeba obrovské množství peněz? - 12 - oshkosh hemtt a4 obrnakl 03

Oshkosh PLS

Zkratka PLS znamená Palletized Load System a pětinápravový náklaďák dělá přesně tohle - přepravuje v podstatě jakýkoliv náklad na chráněných speciálních paletách, které se připevní nad tři zadní nápravy. Byl vyvinut zejména jako vozidlo zásobování bojové fronty, ať už náboji nebo něčím jiným.

Je poháněn šestisetkoňovou verzí motoru Caterpillar C15, uveze až 15 tun a má vlastní hydraulický systém nakládání a vykládání, takže nepotřebuje žádné vysokozdvižné vozíky ani nic na ten způsob - všimněte si ramene s hákem uprostřed vozu. A existuje ještě třínápravový přívěs, který můžete za PLS zapřáhnout a tak kapacitu zvýšit.

Nejúžasnější obrněná monstra: jak odvézt třeba obrovské množství peněz? - 13 - oshkosh pls obrnakl 01Nejúžasnější obrněná monstra: jak odvézt třeba obrovské množství peněz? - 14 - oshkosh pls obrnakl 02Nejúžasnější obrněná monstra: jak odvézt třeba obrovské množství peněz? - 15 - oshkosh pls obrnakl 03

Renault HiGuard

Středně těžké obrněné vozidlo třídy MRAP (Mine-Resistant, Ambush Protected) s názvem HiGuard není kompletně celé od Renaultu, stojí na šasi Sherpa Medium 6x6. Podstatná je u něj co nejlepší mobilita v kombinaci s co nejlepší ochranou posádky - mimo jiné i proti minám a přepadením, jak vyplývá z označení MRAP.

Používá se zejména jako přepravník pěchoty pro až 10 lidí, ale existuje i ve variantách sanitky, velícího postu, obrněného náklaďáku nebo prorážeče zátarasů. Může být vybaven 12,7mm kulometem na střeše, granátomety na kouřové granáty či granáty se slzným plynem, beranidlem nebo radlicí, odsávačem kouře nebo hasicím systémem. V útrobách je turbodiesel Renault MD-7 o 340 koních výkonu a vůz zvládne 1,2 metru hlubokou vodu.

Nejúžasnější obrněná monstra: jak odvézt třeba obrovské množství peněz? - 16 - renault higuard obrnakl 00Nejúžasnější obrněná monstra: jak odvézt třeba obrovské množství peněz? - 17 - renault higuard obrnakl 01Nejúžasnější obrněná monstra: jak odvézt třeba obrovské množství peněz? - 18 - renault higuard obrnakl 02

O těchto monstrech se běžně veřejnost nedozví, ale jak vidíte, existují a někdy mají základ i v dobře známých strojích. Pokud víte o jiném, který možnosti těchto zastiňuje a nebo alespoň vyrovnává, podělte se prosím v diskuzi...

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 2 příspěvky

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama