Reklama

Podívejte se, co skrývala brožura k Fiatu Uno. Nic bláznivějšího jen tak neuvidíte

Italové nemají zrovna nejlepší pověst, pokud jde o kvalitu jejich aut, nápaditost jim ale nikdy nechyběla. Tohle dokázali stvořit už v 80. letech.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Podívejte se, co skrývala brožura k Fiatu Uno. Nic bláznivějšího jen tak neuvidíte

9.5.2018 | Mirek Mazal | 22 příspěvků

Italové nemají zrovna nejlepší pověst, pokud jde o kvalitu jejich aut, nápaditost jim ale nikdy nechyběla. Tohle dokázali stvořit už v 80. letech.

Fiatu na trhu se vždy nejlépe dařilo s malými auty a jedním z těch historicky nejúspěšnější byl model Uno. Vyroben byl ve skoro devíti milionech exemplář§ a byť už je dnes člověk potká jen výjimečně, i u nás se to jimi svého času docela hemžilo. Zasloužila se o to jeho jednoduchost kombinovaná s praktičností a nízké ceny, za které je v podobě ojetin bylo možno dovézt ze zahraničí.

Možná se v některém z nich našla i originální propagační brožura, která v sobě skrývala hodně svéráznou věc. Šlo o otáčející se plastový disk, v podstatě improvizovaný gramofon, protože k části brožury byla připojena jehla, již stačilo na plotnu položit a začít s ní otáčet. Z kartonové ozvučnice se ozval dámský hlas popisující výhody malého hatchbacku.

Něco podobného může vzniknout asi jen na Apeninském poloostrově. Bílá papírová brožura s nápisem La voce della Uno! (překladem Hlas Una!) dále obsahuje psaný text pro případ nepochopení návodu na hraní. Písmena doplňují vtipné ilustrace barevných zvířátek na kolečkách. Z dětinského průvodce k Fiatu Uno se stal vyhledávaný sběratelský předmět, nepoškozené kusy nabízejí prodejci za cenu až 100 Eur (2 550 Kč).

Dnes je něco takového nepředstavitelné. Podobné brožury tedy existují, přehrávač čehokoli je ale řešen elektronicky - je to efektivnější a dost pravděpodobně levnější. O to zajímavější ale dnes pohled na italskou kreativitu je.

Pokud byste si ovšem mysleli, že takové věc mohla vzniknout jen na kapitalistickém západě, nenechte se mýlit. S podobnou věcí jste se mohli setkat i v bývalé ČSSR - časopis ABC po sovětském vzoru do svých vydání přidával gramofonové desky z modrého měkkého plastu, jež také šlo přehrávat na improvizovaném papírovém gramofonu taktéž z Abíčka. Jen o prodej čehokoli tu nešlo...

Podívejte se, co skrývala brožura k Fiatu Uno. Nic bláznivějšího jen tak neuvidíte - 1 - Fiat Uno mluvici uzivatelsky manual 01Podívejte se, co skrývala brožura k Fiatu Uno. Nic bláznivějšího jen tak neuvidíte - 2 - Fiat Uno mluvici uzivatelsky manual 02Podívejte se, co skrývala brožura k Fiatu Uno. Nic bláznivějšího jen tak neuvidíte - 3 - Fiat Uno mluvici uzivatelsky manual 03Podívejte se, co skrývala brožura k Fiatu Uno. Nic bláznivějšího jen tak neuvidíte - 4 - Fiat Uno mluvici uzivatelsky manual 04Podívejte se, co skrývala brožura k Fiatu Uno. Nic bláznivějšího jen tak neuvidíte - 5 - Fiat Uno mluvici uzivatelsky manual 05
Člověk se s papírovým manuálem stane diskžokejem, aby si poslechl namluvené slovo k Fiatu Uno

Zdroj: MuseodiArtePovera@Youtube

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 22 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše