- -

Takhle vypadá záplava na smrt čekajících VW s TDI z nebes, je to smutný pohled

Teprve pohled shora v plném rozsahu rozkrývá tragédii vykoupených aut VW, se kterými si nyní nikdo neví rady. K Pontiac Silverdome jsou navážena další.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Takhle vypadá záplava na smrt čekajících VW s TDI z nebes, je to smutný pohled

28.3.2017 | Petr Prokopec | 23 příspěvků

Teprve pohled shora v plném rozsahu rozkrývá tragédii vykoupených aut VW, se kterými si nyní nikdo neví rady. K Pontiac Silverdome jsou navážena další.

Před více než osmnácti měsíci jsme mohli poprvé poinformovat o kauze Dieselgate, která zpočátku vypadala jen jako americký problém, než se z ní vyklubal největší skandál v historii Volkswagenu. Problematickým softwarem, který omezoval redukci emisí NOx v případech, kdy byly testovány, bylo totiž celosvětově vybaveno na jedenáct milionů vozů. Tedy více než roční produkce celého koncernu, pokud v to zahrneme i modely od Audi, Seatu či Škodovky. Ostatně i jich se kauza týká, neboť také v jejich případě byl použit motor TDI EA 189.

To vše ale již dávno víte, stejně jako to, že v Americe nakonec Volkswagen musel přistoupit nikoliv ke svolávací akci jako v Evropě, ale rovnou ke zpětnému odkupu aut osazených inkriminovanou pohonnou jednotkou. Tedy dvoulitrovým turbodieselem. Ve snaze o nápravu reputace a znovuzískání důvěry zákazníků se přitom Němci rozhodli být velkorysými a za ceny, jenž byly platné před vypuknutím kauzy, vykupují i vozy s poněkud horší kondicí.

Našlo se sice mnoho „chytráků“, kteří se snažili navrátit auta oholená doslova až na kost, těm ovšem tipec zatnulo rozhodnutí soudu. Nicméně i přesto Volkswagen vykupuje zpět tisíce aut denně, která je třeba skladovat. Německá automobilka si proto pronajala plochy na vojenské základně Air Force v Nortonu či v baltimorském přístavu. Největší „sláva“ je ale spojená se stadionem Silverdome v městečku Pontiac, jenž byl opuštěn v roce 2013.

Nedávno jsme mohli poinformovat, že právě kvůli vozům Volkswagenu mají vlastníci areálu na krku žalobu městského zastupitelstva, neboť se provinili v šesti bodech proti městské vyhlášce. Jak vše dopadne, to je zatím sporné. Pokud ovšem všechna auta budou muset být přemístěna, pak má automobilka poměrně velký problém, přestože tentokráte ve všech figuruje nevinně pouze jako nájemce opuštěných parkovišť.

Důvodem je velké množství aut, které je na plochách okolo stadionu uskladněno. Dosud publikované fotografie přitom neodhalovaly areál a hlavně jeho osazenstvo v plné parádě, nyní tu ovšem máme vskutku epické letecké záběry. A z těch je patrné, že Volkswagenu by zabralo možná i týdny, než by k přemístění vozidel došlo. A vše by samozřejmě vyšlo na nemalé peníze.

Jak jsme ovšem uvedli výše, aktuálně není jisté, jak spor s městským zastupitelstvem Pontiacu dopadne. Stejně tak je ostatně neznámý osud všech vykoupených aut s motory TDI. Vyvézt je z USA není možné a pochybujeme, že rozprodej na náhradní díly - krom těch motorových, které musí být případně znehodnoceny - by bylo cestou, kterou by se Volskwagen chtěl vydat. S takovým množstvím rozebraných aut by zaplavil trh takovým způsobem, že by použité díly na jakýkoli z inkriminovaných dílů byly po léta prakticky bezcenné. A ani to se Němcům nebude chtít udělat.

Jedinou schůdnou cestou, ve kterou VW jistě doufá, že oprava všech dotčených vozů tak, aby plnily emisní normy. Reálné to podle všeho není, a tak nejspíše vše skončí tím nejčernějším scénářem - hromadným šrotováním. Je zkrátka pořád nejpravděpodobnější, že tato, často sotva pořádně použitá auta nečekají v USA na nic jiného než na smrt. A jak vidíte i na záběrech, přivážena jsou další a další a k Silverdomu se jich celkově mohou vejít i desetitisíce...

Takhle vypadá záplava na smrt čekajících VW s TDI z nebes, je to smutný pohled - 1 - VW TDI odstavene Pontiac Silverdome z nebe 01Takhle vypadá záplava na smrt čekajících VW s TDI z nebes, je to smutný pohled - 2 - VW TDI odstavene Pontiac Silverdome z nebe 02Takhle vypadá záplava na smrt čekajících VW s TDI z nebes, je to smutný pohled - 3 - VW TDI odstavene Pontiac Silverdome z nebe 03Takhle vypadá záplava na smrt čekajících VW s TDI z nebes, je to smutný pohled - 4 - VW TDI odstavene Pontiac Silverdome z nebe 04Takhle vypadá záplava na smrt čekajících VW s TDI z nebes, je to smutný pohled - 5 - VW TDI odstavene Pontiac Silverdome z nebe 05Takhle vypadá záplava na smrt čekajících VW s TDI z nebes, je to smutný pohled - 6 - VW TDI odstavene Pontiac Silverdome z nebe 06Takhle vypadá záplava na smrt čekajících VW s TDI z nebes, je to smutný pohled - 7 - VW TDI odstavene Pontiac Silverdome z nebe 07Takhle vypadá záplava na smrt čekajících VW s TDI z nebes, je to smutný pohled - 8 - VW TDI odstavene Pontiac Silverdome z nebe 08Takhle vypadá záplava na smrt čekajících VW s TDI z nebes, je to smutný pohled - 9 - VW TDI odstavene Pontiac Silverdome z nebe 09Takhle vypadá záplava na smrt čekajících VW s TDI z nebes, je to smutný pohled - 10 - VW TDI odstavene Pontiac Silverdome z nebe 10
Na takto odstavená, často zánovní auta není hezký pohled, zvláště pak v tak obrovském množství

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 23 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše