Reklama

Toto je nejhloupější dopravní stavba všech dob, kruhový most

Chcete-li přes vodu efektivně spojit dvě místa na souši, postavíte most, rovný most. Pokud ale chcete upoutat pozornost, postavíte ho kulatý.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Toto je nejhloupější dopravní stavba všech dob, kruhový most

24.6.2018 | Petr Miler

Chcete-li přes vodu efektivně spojit dvě místa na souši, postavíte most, rovný most. Pokud ale chcete upoutat pozornost, postavíte ho kulatý.

Se záplavou kruhových objezdů i tam, kde nejsou úplně potřeba, se setkal snad každý i v České republice nebo na Slovensku, natož pak na západ od našich hranic. Nejsou výjimkou ani kruhové objezdy, které mají jen dva výjezdy, takže na nich stejně nikam odbočit nemůžete, když už se jim také říká kruhové křižovatky. Co ovšem vzniklo v Uruguay, je ještě mnohem bizarnější.

Přes lagunu Garzon, přes kterou léta jezdil přívoz, byl postaven most ve tvaru kruhu. Není to ani kruhový objezd, takže si ho ani nemůžete „dát bokem” čtyřikrát nebo se otočit, když jedete špatně - jsou to dvě jednosměrky, které dohromady tvoří neúplný kruh. Snad proto, že postavit most rovně umí každý, ale abyste postavili úplně zbytečně most ve tvaru kruhu, chce to hlavu.

Stavba údajně stála 11 milionů dolarů (dnes asi 226 milionů korun) a trvala rok. Její hlavní účely jsou dva - zrychlit cestu přes lagunu a zpomalit auta. Vskutku, zpomalení bude muset být řádné, protože už v relativně nízkých desítkách km/h by motoristy čekal nechtěný kontakt se svodidly. A všechny řidiče za ním také nepříjemné zdržení, protože vozovka je úzká a objet to není kudy.

Samotné stavbě mostu předcházelo šest let připomínkových řízení a schvalování. Nechápeme, proč se za šest let neozval nikdo dostatečně rozumný na to, aby takovýhle nesmysl shodil se stolu. Nebo se snad ozval, ale nenašel se nikdo podobně rozumný, aby ho vyslyšel. A jižní pobřeží Uruguaye tak má skutečně kuriózní turistickou atrakci.

Podle dostupných informací byla právě kuriozita mostu sama o sobě jedním z méně podstatných důvodů pro jeho stavbu. Něco takového totiž jen tak neuvidíte a Uruguay tak má o atrakci více. Shodou okolností za tímto mostem stojí stejný architekt, jako za pár let starým mrakodrapem na 432 Park Avenue v New Yorku, který nabídne luxusní bydlení, ale svým vzhledem připomíná čtverečkovaný papír.

Uprostřed kruhu nežije žádný kriticky ohrožený druh vážky, neplánuje se tam žádná socha, není tam prostě nic, kvůli čeho by bylo potřeba se tomu konkrétnímu místu vyhnout. Nutno ovšem dodat, že pokud má tato stavba generovat mediální zájem o ne zrovna významnou jihoamerickou zemi, daří se jí to docela dobře, když o ní píšou média i z druhého konce světa. Nic to ale nemění na tom, že je hloupá, snad nejhloupější co kdy vznikla...

Toto je nejhloupější dopravní stavba všech dob, kruhový most - 1 - Kruhovy most Urugay dalsi 01Toto je nejhloupější dopravní stavba všech dob, kruhový most - 2 - Kruhovy most Urugay dalsi 02Toto je nejhloupější dopravní stavba všech dob, kruhový most - 3 - Kruhovy most Urugay dalsi 03Toto je nejhloupější dopravní stavba všech dob, kruhový most - 4 - Kruhovy most Urugay dalsi 04Toto je nejhloupější dopravní stavba všech dob, kruhový most - 5 - Kruhovy most Urugay dalsi 05Toto je nejhloupější dopravní stavba všech dob, kruhový most - 6 - Kruhovy most Urugay dalsi 06Toto je nejhloupější dopravní stavba všech dob, kruhový most - 7 - Kruhovy most Urugay dalsi 07Toto je nejhloupější dopravní stavba všech dob, kruhový most - 8 - Kruhovy most Urugay dalsi 08Toto je nejhloupější dopravní stavba všech dob, kruhový most - 9 - Kruhovy most Urugay dalsi 09Toto je nejhloupější dopravní stavba všech dob, kruhový most - 10 - Kruhovy most Urugay dalsi 10Toto je nejhloupější dopravní stavba všech dob, kruhový most - 11 - Kruhovy most Urugay dalsi 11Toto je nejhloupější dopravní stavba všech dob, kruhový most - 12 - Kruhovy most Urugay dalsi 12Toto je nejhloupější dopravní stavba všech dob, kruhový most - 13 - kruhovy most v uruguayi 01Toto je nejhloupější dopravní stavba všech dob, kruhový most - 14 - kruhovy most v uruguayi 02Toto je nejhloupější dopravní stavba všech dob, kruhový most - 15 - kruhovy most v uruguayi 03Toto je nejhloupější dopravní stavba všech dob, kruhový most - 16 - kruhovy most v uruguayi 04Toto je nejhloupější dopravní stavba všech dob, kruhový most - 17 - kruhovy most v uruguayi 05Toto je nejhloupější dopravní stavba všech dob, kruhový most - 18 - kruhovy most v uruguayi 06Toto je nejhloupější dopravní stavba všech dob, kruhový most - 19 - Kruhovy most Urugay dalsi 13Toto je nejhloupější dopravní stavba všech dob, kruhový most - 20 - Kruhovy most Urugay dalsi 14
Jak by se vám líbil takovýto nesmysl na vaší každodenní cestě do práce?

Toto je nejhloupější dopravní stavba všech dob, kruhový most - 21 - Kruhovy most Urugay dalsi 15
Tato hloupost vážně existuje, je už i zakreslena v mapách

Foto: Rafael Viñoly

Petr Miler

Další zajímavé články:

Reklama

Autobazar

zobrazit vše