Reklama

Tak skončilo jedno z nejvzácnějších Porsche. Po smrti majitele ho našli mezi slepicemi

Právě se díváte na auto s možná nejzajímavějším životním příběhem vůbec. I proto má na konci své pouti hodnotu stát přes 28 milionů korun.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Tak skončilo jedno z nejvzácnějších Porsche. Po smrti majitele ho našli mezi slepicemi

14.3.2018 | Petr Prokopec | 5 příspěvků

Právě se díváte na auto s možná nejzajímavějším životním příběhem vůbec. I proto má na konci své pouti hodnotu stát přes 28 milionů korun.

Pod číslem 9113601576 si nejspíše nikdo z nás nic kloudného nepředstaví. Pokud ovšem patříte mezi fanoušky a především mimořádně erudované znalce automobilky Porsche, dost možná se vám právě zastavil dech. Jde totiž o číslo šasí jednoho z nejvzácnějších exemplářů, jaký kdy značka vyrobila. Trojčíslí 911 odkazuje na model, další trojčíslí 360 pak na verzi. Tou je v tomto případě Svatý grál Porsche, a sice Carrera 2.7 RS. Ve finále tu pak máme čtyřčíslí 1576, jenž vede k vyrobenému exempláři.

Automobilka původně počítala s výrobou 500 kusů kvůli homologaci, nicméně celá produkce byla rozprodána ihned po své premiéře. Porsche tedy znovu rozjelo montážní linky, načež se celkový počet zastavil na 1 590 kusech. Spadají sem přitom veškeré varianty, stejně jako prototypy. Většina aut dostala volant na levé straně, nicméně 111 bylo osazeno i pravostranným řízením. Z této várky pak sedm připadá na barvu Royal Purple, kterou bylo celkově nalakováno 16 aut. A aby toho nebylo málo, pouze jeden exemplář nebyl osazen „kachním ocasem“.

Nejspíše vám již došlo, že právě toto je onen výjimečný kus. V roce 1973 jej pořídil obchodník z Trinidadu, který toho času pobýval v Anglii. Tedy v zemi proslulé svým „příznivým“ počasím. Ve výsledku tedy vlastně nebyla neobvyklá touha po zadním stěrači. Porsche ovšem naneštěstí s tímto doplňkem párovalo pouze standardní hliníkový kryt motoru, nikoliv onen „kachní ocas“. Nakonec by to ale bylo jedno, vůz se totiž v 90. letech dočkal „tuningu“, díky kterému by asi jen málokdo tipoval, že pod purpurovou karoserií tluče eReSkové srdce.

Původní majitel nakonec i se svým Porsche zamířil zpátky na Trinidad, kde jej ovšem v roce 1989 prodal. Druhý vlastník pak sáhl po první modifikaci, jenž spočívá v nahrazení původního laku lesklou purpurovou metalízou. V tomto stavu si pak vůz koupil o čtyři roky později chlapík jménem Leon Paria, který jej osadil koly BBS v barvě karoserie, tzv. velrybím ocasem, světlomety americké verze pozdějšího Porsche 911, americkými nárazníky a třetím brzdovým světlem, které vystupuje zpod zadního okna. Veškerá okna pak ještě byla zatmavena fóliemi.

Paria vlastnil vůz sedm let, než jej odstavil kvůli mechanickému problému. O dva roky později jej ale zastřelili, načež Porsche osiřelo. Pozůstalí se přitom s ohledem na tragický skon rozhodli vůz raději skrýt před veřejností, a tak jej zaskládali starým nábytkem. Zahradu, na které se stodola nacházela, pak hlídala smečka psů. Bylo přitom jen ryzí náhodou, že se o tomto purpurovém kupé doslechl někdo z Ameriky, který se nakonec dohodl s Pariovou dcerou na odprodeji. Porsche tak zamířilo z Trinidadu na Floridu.

Tím ale jeho cestování zdaleka neskončilo, nový majitel totiž neměl peníze na renovaci a zároveň nedokázal patřičně využít pravostranného řízení. Souhlasil tak s dalším prodejem, což Porsche nakonec přivedlo do Velké Británie. V té době se přitom psal rok 2016. Specialista na vozy značky, společnost Autofarm, následně našla koncového zájemce o tento vůz, který již dostatek financí na renovaci měl. Nejde přitom o zanedbatelnou částku, neboť pobyt na tropickém ostrově Porsche rozhodně neprospěl - prakticky bylo celé „upečené”, palivová nádrž pak byla naprosto vyschlá, což není běžné.

Nicméně i přesto, že na Trinidadu si z automobilové legendy udělaly prolejzačku slepice a kohouti, měl vůz ještě před renovací hodnotu okolo půl milionu liber (cca 14,36 mil. Kč). Oprava by pak měla vyjít na 150 000 GBP (4,3 mil. Kč), což je vyšší suma, než za jakou dnes pořídíte zcela nové Porsche 911 GT3. Nicméně majiteli se tato investice bezesporu vyplatí, po návratu do původního stavu by se totiž hodnota tohoto exempláře měla pohybovat okolo jednoho milionu liber (28,72 mil. Kč). Se stručně shrnutým příběhem na pozadí se přitom zájemci jistě nebudou hledat těžko, nicméně něco nám říká, že aktuální vlastník se hned tak vozu nezbaví...

Tak skončilo jedno z nejvzácnějších Porsche. Po smrti majitele ho našli mezi slepicemi - 1 - Porsche Trinidad RS 2018 prvni sada 01Tak skončilo jedno z nejvzácnějších Porsche. Po smrti majitele ho našli mezi slepicemi - 2 - Porsche Trinidad RS 2018 prvni sada 02Tak skončilo jedno z nejvzácnějších Porsche. Po smrti majitele ho našli mezi slepicemi - 3 - Porsche Trinidad RS 2018 prvni sada 03Tak skončilo jedno z nejvzácnějších Porsche. Po smrti majitele ho našli mezi slepicemi - 4 - Porsche Trinidad RS 2018 prvni sada 04Tak skončilo jedno z nejvzácnějších Porsche. Po smrti majitele ho našli mezi slepicemi - 5 - Porsche Trinidad RS 2018 prvni sada 05Tak skončilo jedno z nejvzácnějších Porsche. Po smrti majitele ho našli mezi slepicemi - 6 - Porsche Trinidad RS 2018 prvni sada 06Tak skončilo jedno z nejvzácnějších Porsche. Po smrti majitele ho našli mezi slepicemi - 7 - Porsche Trinidad RS 2018 prvni sada 07Tak skončilo jedno z nejvzácnějších Porsche. Po smrti majitele ho našli mezi slepicemi - 8 - Porsche Trinidad RS 2018 prvni sada 08Tak skončilo jedno z nejvzácnějších Porsche. Po smrti majitele ho našli mezi slepicemi - 9 - Porsche Trinidad RS 2018 prvni sada 09Tak skončilo jedno z nejvzácnějších Porsche. Po smrti majitele ho našli mezi slepicemi - 10 - Porsche Trinidad RS 2018 prvni sada 10Tak skončilo jedno z nejvzácnějších Porsche. Po smrti majitele ho našli mezi slepicemi - 11 - Porsche Trinidad RS 2018 prvni sada 11Tak skončilo jedno z nejvzácnějších Porsche. Po smrti majitele ho našli mezi slepicemi - 12 - Porsche Trinidad RS 2018 prvni sada 12Tak skončilo jedno z nejvzácnějších Porsche. Po smrti majitele ho našli mezi slepicemi - 13 - Porsche Trinidad RS 2018 prvni sada 13Tak skončilo jedno z nejvzácnějších Porsche. Po smrti majitele ho našli mezi slepicemi - 14 - Porsche Trinidad RS 2018 prvni sada 14Tak skončilo jedno z nejvzácnějších Porsche. Po smrti majitele ho našli mezi slepicemi - 15 - Porsche Trinidad RS 2018 prvni sada 15Tak skončilo jedno z nejvzácnějších Porsche. Po smrti majitele ho našli mezi slepicemi - 16 - Porsche Trinidad RS 2018 prvni sada 16
Tak skončilo jedno z nejvzácnějších Porsche. Po smrti majitele ho našli mezi slepicemi - 17 - Porsche Trinidad RS 2018 prvni sada 17Tak skončilo jedno z nejvzácnějších Porsche. Po smrti majitele ho našli mezi slepicemi - 18 - Porsche Trinidad RS 2018 prvni sada 18
Takhle odpočívalo vzácné Porsche 911 Carrera 2.7 RS na Trinidadu...

Tak skončilo jedno z nejvzácnějších Porsche. Po smrti majitele ho našli mezi slepicemi - 19 - Porsche Trinidad RS 2018 prvni sada 19Tak skončilo jedno z nejvzácnějších Porsche. Po smrti majitele ho našli mezi slepicemi - 20 - Porsche Trinidad RS 2018 prvni sada 20Tak skončilo jedno z nejvzácnějších Porsche. Po smrti majitele ho našli mezi slepicemi - 21 - Porsche Trinidad RS 2018 prvni sada 21Tak skončilo jedno z nejvzácnějších Porsche. Po smrti majitele ho našli mezi slepicemi - 22 - Porsche Trinidad RS 2018 prvni sada 22
...než se vrátilo do Velké Británie...

Tak skončilo jedno z nejvzácnějších Porsche. Po smrti majitele ho našli mezi slepicemi - 23 - Porsche Trinidad RS 2018 prvni sada 23Tak skončilo jedno z nejvzácnějších Porsche. Po smrti majitele ho našli mezi slepicemi - 24 - Porsche Trinidad RS 2018 prvni sada 24Tak skončilo jedno z nejvzácnějších Porsche. Po smrti majitele ho našli mezi slepicemi - 25 - Porsche Trinidad RS 2018 prvni sada 25Tak skončilo jedno z nejvzácnějších Porsche. Po smrti majitele ho našli mezi slepicemi - 26 - Porsche Trinidad RS 2018 prvni sada 26Tak skončilo jedno z nejvzácnějších Porsche. Po smrti majitele ho našli mezi slepicemi - 27 - Porsche Trinidad RS 2018 prvni sada 27Tak skončilo jedno z nejvzácnějších Porsche. Po smrti majitele ho našli mezi slepicemi - 28 - Porsche Trinidad RS 2018 prvni sada 28Tak skončilo jedno z nejvzácnějších Porsche. Po smrti majitele ho našli mezi slepicemi - 29 - Porsche Trinidad RS 2018 prvni sada 29Tak skončilo jedno z nejvzácnějších Porsche. Po smrti majitele ho našli mezi slepicemi - 30 - Porsche Trinidad RS 2018 prvni sada 30
...kde odstartovala nákladná renovace

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 5 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše