Reklama

V tomto stavu našli kdysi nejrychlejší auto světa. Neuvěříte, za kolik se prodalo

Když se jednou nějaké auto zapíše do historie, je celkem jedno, jak moc se na něm podepíše jeho další osud. Pro sběratele má cenu v jakémkoli stavu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

V tomto stavu našli kdysi nejrychlejší auto světa. Neuvěříte, za kolik se prodalo

2.4.2018 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Když se jednou nějaké auto zapíše do historie, je celkem jedno, jak moc se na něm podepíše jeho další osud. Pro sběratele má cenu v jakémkoli stavu.

Jaguar E-Type patří mezi největší ikony automobilové historie. Jeho design okouzlil dokonce i Enza Ferrariho, který byl jinak vůči konkurenci rezervovaný, až negativistický. Není proto divu, že kdykoliv se tento vůz objeví na aukci, ceny exemplářů ve špičkovém stavu lezou do milionů. A pokud se nějaký kus pyšní ještě nějakým tím historickým počinem, nejsou neobvyklé ani osmiciferné sumy.

Dnes si posvítíme na vůz, který byl minulý týden předmětem aukce společnosti H and H. Jeho stav má do špičkového opravdu daleko, přesto se prodal za 41 625 GBP, tedy více jak 1,2 milionu Kč. Na první pohled je to nízká suma na exemplář z roku 1965, který patří mezi pouze 1 957 vyrobených kusů s pravostranným řízením a 4,2litrovým řadovým šestiválcem. Nicméně pokud se podíváte na snímky sníže, přijde vám spíše nepochopitelně vysoká.

Auto se šasí 1E20019 patří mezi tzv. stodolové nálezy. Jeho přesný osud není příliš znám, z historických záznamů aukční dům vysledoval pouze tolik, že jde o devatenáctý v pořadí, jenž dostal zmíněnou 4,2litrovou jednotku. Ta nahradila původní 3,8litrový motor v říjnu 1964. Oba agregáty přitom produkovaly stejných 269 koní, točivý moment však vzrostl z 325 na 384 Nm.

Objemnější pohonná jednotka dále nabízela lepší odezvu na pokyny plynu, kromě toho bylo maximum výkonu staženo z 5 500 otáček na 5 400 ot./min. Přesto však jízdní dynamika zůstala shodná - stovku tak E-Type zvládal za necelých sedm sekund, čtvrtímili za 14,9 sekundy a maximálně zvládal přes 241 km/h, což z něj na chvíli udělalo nejrychlejší produkční vůz na světě.

Mimo objemnější jednotku dostalo toto provedení také čtyřstupňový manuál s hladším chodem, lepší brzdy a elektrické systémy či pohodlnější sedadla. Z nich ovšem v interiéru trůní pouze jedno, navíc ve velmi špatném stavu. Zbytek kabiny pak okupují některé motorové či podvozkové komponenty. Je tedy evidentní, že v tomto případě bude třeba opravdu náročná renovace.

Vůz má najeto 97 200 kilometrů a prodán byl i s kapotou, která se na obrázcích neobjevila. Cena přes 1,2 milionu Kč je na tento vrak opravdu pozoruhodná, sama aukční síň ovšem původně předpokládala, že majitele může změnit i za 1,74 milionu korun. K hromadě rzi s pozoruhodnou historií novému majitel gratulujeme, sám ale jistě velmi dobře ví, že dát tohle auto dohromady bude stát minimálně miliony. Pak by ovšem mohlo mít o jeden z těch velmi ceněných kusů s hodnotou přes 10 milionů Kč...

V tomto stavu našli kdysi nejrychlejší auto světa. Neuvěříte, za kolik se prodalo - 1 - Jaguar E-Type 1965 zrezly aukce 01V tomto stavu našli kdysi nejrychlejší auto světa. Neuvěříte, za kolik se prodalo - 2 - Jaguar E-Type 1965 zrezly aukce 02V tomto stavu našli kdysi nejrychlejší auto světa. Neuvěříte, za kolik se prodalo - 3 - Jaguar E-Type 1965 zrezly aukce 03V tomto stavu našli kdysi nejrychlejší auto světa. Neuvěříte, za kolik se prodalo - 4 - Jaguar E-Type 1965 zrezly aukce 04V tomto stavu našli kdysi nejrychlejší auto světa. Neuvěříte, za kolik se prodalo - 5 - Jaguar E-Type 1965 zrezly aukce 05V tomto stavu našli kdysi nejrychlejší auto světa. Neuvěříte, za kolik se prodalo - 6 - Jaguar E-Type 1965 zrezly aukce 06V tomto stavu našli kdysi nejrychlejší auto světa. Neuvěříte, za kolik se prodalo - 7 - Jaguar E-Type 1965 zrezly aukce 07V tomto stavu našli kdysi nejrychlejší auto světa. Neuvěříte, za kolik se prodalo - 8 - Jaguar E-Type 1965 zrezly aukce 08
Do špičkového stavu má tento Jaguar E-Type opravdu daleko, přesto se prodal za 1,21 milionu korun

Zdroj: H&H

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze Přidat příspěvek

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše