Reklama

Zemřel neuvěřitelně talentovaný muž. Dal světu aut tolik, poslední dílo ale nedokončí

U nás neprávem přehlížená legenda automobilového světa zářila v tolika disciplínách, až se to nezdá možné. Jezdec a technik Dan Gurney zemřel.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Zemřel neuvěřitelně talentovaný muž. Dal světu aut tolik, poslední dílo ale nedokončí

16.1.2018 | Mirek Mazal | 2 příspěvky

U nás neprávem přehlížená legenda automobilového světa zářila v tolika disciplínách, až se to nezdá možné. Jezdec a technik Dan Gurney zemřel.

Daniel Sexton Gurney, známý spíše jako Dan Gurney, se narodil v New Yorku v roce 1931, ale většinu života strávil v Kalifornii. Během své závodní kariéry zvítězil v seriálu Formule 1, Indy Car, NASCAR, Can-Am a Trans-Am. Dodnes je tak jedním z pouhých tří jezdců, kteří dokázali vyhrát jak závod F1, tak závody v Indy Car a NASCAR. Navíc mezi nimi byl tím historicky prvním a jako jediný z nich dokázal získat i celkové vítězství v Le Mans.

Ve Formuli 1 závodil v letech 1959 až 1968 a v roce 1970. Začínal jako tovární jezdec pro Ferrari a brzy se prosadil jako respektovaný pilot schopný konkurovat nejlepším závodníkům světa. Během své kariéry získal 4 vítězství a 19 stupňů vítězů. Závodil za týmy jako Ferrari, BRM, Porsche, Lotus nebo McLaren. V letech 1966 až 1969 pak vlastnil spolu s Lenem Terrym tým Eagle Mk1, se kterým dokázal v roce 1967 porazit všechny a vyhrát Velkou cenu Belgie.

Gurney se prosadil v mnoha seriálech, dokázal vítězit prakticky v jakémkoli typu závodního auta na jakémkoli typu okruhu. Poté, co vyhrál 24 hodin Le Mans, spontánně stříkal šampaňské při oslavách na stupních vítězů, což tehdy nebylo zvykem. Založil tak vítěznou tradici, která je završením každého závodu, nejen v motorsportu. „Projevila se Danova nezkrotná povaha a použil láhev jako hasicí přístroj na všechny kolem. Bylo to úlevou z toho, že se mu konečně po deseti pokusech povedlo vyhrát,“ zavzpomínala jeho manželka.

Jako majitel závodního týmu All American Racers se zapálený Američan neztratil ani na poli konstruktérů. Byl prvním, kdo na horní zadní hranu zadního křídla položil jednoduché pravoúhlé prodloužení. Toto zařízení, nazvané Gurneyho klapka, zvyšuje přítlak a pokud je dobře navržená, vyvolává pouze relativně malé zvýšení aerodynamického odporu.

Svým myšlením a dokonalostí se snažil posouvat celý motoristický sport kupředu. Dalším z mnoha odkazů je helma s integrální ochranou obličeje, kterou Gurney jako první použil v německé Grand Prix v roce 1968. Celý život věnoval závodům, ať už z pohledu řidiče, konstruktéra nebo majitele soutěžní stáje. Nabyté zkušenosti později zúročil jako ředitel firmy, která se specializuje na vývoj, konstrukci a výrobu automobilů, motorek a letadel.

Fascinovala ho technika a neměl problém přijít s převratným řešením. Dalším vynálezem s podpisem Gurneyho je motor se dvěma klikovými hřídeli, které se otáčejí proti sobě. Překvapivě výkonný motor dostal název MC4S, Moment-Cancelling Four-Stroke, tedy čtyřtaktní motor, který vyruší nežádoucí gyroskopický moment. U každého otáčejícího se setrvačníku, a kliková hřídel není nic jiného, existuje tzv. gyroskopický moment působící ve směru otáčení. Proto se u jednomotorových vrtulových letadel projevuje tendence ke stáčení ve směru rotace. Jednou z možností, jak se tohoto momentu zbavit, je dvoumotorové letadlo, kde se vrtule otáčejí v opačném směru.

To je i podstata Gurneyho vynálezu. Dvě proti sobě se otáčející klikovky tento moment ruší, což se dá využít v každém stroji používajícím motory s otáčivou hřídelí. Odolnost proti náklonům lze využít v motocyklech, v helikoptérách a samozřejmě i v autech, kde ale tato pozitivní vlastnost motoru nemá až takový význam. Složení a fungování agregátu minimalizuje i jeho vibrace a není to to jediné, co je na tomto motoru zajímavé, jak se můžete dovědět v našem podrobném článku.

Gurney plánoval vyrobit pět prototypů motoru a následně oslovit známé výrobce s možností spolupráce. Bohužel se to už nestane. Americká legenda světového motorsportu a vždy usměvavý Daniel Sexton Gurney zemřel 14. ledna 2018 na komplikace po zápalu plic. „S posledním úsměvem na jeho krásné tváři Dan odjel do neznáma…,“ uvedla rodina ve společném prohlášení. Podle životopisu vonícím po spáleném benzínu, oleji a tavících se pneumatikách soudíme, že se ikona závodních tratí věnuje svému koníčku i dále, jen ne mezi námi.

Je to u nás trochu opomíjená osobnost automobilového světa, i proto jsme jej chtěli tímto stručným ohlédnutím připomenout. Však jmenujte někoho druhého, kdo dokázal zazářit v tolika různých jezdeckých i konstruktérských disciplínách, kdo dokázal vyhrát v závodech všech špičkových okruhových sérií, vymýšlet vlastní motory i dát jméno dodnes používané aerodynamické finese. Až se nezdá být možné, že někdo takový existoval. A naopak se zdá být nemožné, že by se někdo takový ještě mohl narodit... Budete nám chybět, pane Gurney.

Zemřel neuvěřitelně talentovaný muž. Dal světu aut tolik, poslední dílo ale nedokončí - 1 - dan gurney novy motor 01Zemřel neuvěřitelně talentovaný muž. Dal světu aut tolik, poslední dílo ale nedokončí - 2 - dan gurney novy motor 02Zemřel neuvěřitelně talentovaný muž. Dal světu aut tolik, poslední dílo ale nedokončí - 3 - Dan Gurney novy motor dalsi 01Zemřel neuvěřitelně talentovaný muž. Dal světu aut tolik, poslední dílo ale nedokončí - 4 - Dan Gurney novy motor dalsi PerexZemřel neuvěřitelně talentovaný muž. Dal světu aut tolik, poslední dílo ale nedokončí - 5 - dan gurney novy motor patentove 01Zemřel neuvěřitelně talentovaný muž. Dal světu aut tolik, poslední dílo ale nedokončí - 6 - dan gurney novy motor patentove 02Zemřel neuvěřitelně talentovaný muž. Dal světu aut tolik, poslední dílo ale nedokončí - 7 - dan gurney novy motor patentove 03Zemřel neuvěřitelně talentovaný muž. Dal světu aut tolik, poslední dílo ale nedokončí - 8 - dan gurney novy motor patentove 04Zemřel neuvěřitelně talentovaný muž. Dal světu aut tolik, poslední dílo ale nedokončí - 9 - dan gurney novy motor patentove 05Zemřel neuvěřitelně talentovaný muž. Dal světu aut tolik, poslední dílo ale nedokončí - 10 - dan gurney novy motor patentove 06Zemřel neuvěřitelně talentovaný muž. Dal světu aut tolik, poslední dílo ale nedokončí - 11 - dan gurney novy motor patentove 07Zemřel neuvěřitelně talentovaný muž. Dal světu aut tolik, poslední dílo ale nedokončí - 12 - dan gurney novy motor patentove 08Zemřel neuvěřitelně talentovaný muž. Dal světu aut tolik, poslední dílo ale nedokončí - 13 - dan gurney novy motor patentove 09Zemřel neuvěřitelně talentovaný muž. Dal světu aut tolik, poslední dílo ale nedokončí - 14 - dan gurney novy motor patentove 11Zemřel neuvěřitelně talentovaný muž. Dal světu aut tolik, poslední dílo ale nedokončí - 15 - dan gurney novy motor patentove 12
Motor, který procházel testovacím cyklem. Bohužel dokončení svého projektu se Gurney nedožil.

Zemřel neuvěřitelně talentovaný muž. Dal světu aut tolik, poslední dílo ale nedokončí - 16 - Dan Gurney zemrel 01Zemřel neuvěřitelně talentovaný muž. Dal světu aut tolik, poslední dílo ale nedokončí - 17 - Dan Gurney zemrel 02Zemřel neuvěřitelně talentovaný muž. Dal světu aut tolik, poslední dílo ale nedokončí - 18 - Dan Gurney zemrel 03Zemřel neuvěřitelně talentovaný muž. Dal světu aut tolik, poslední dílo ale nedokončí - 19 - Dan Gurney zemrel 04Zemřel neuvěřitelně talentovaný muž. Dal světu aut tolik, poslední dílo ale nedokončí - 20 - Dan Gurney zemrel 05Zemřel neuvěřitelně talentovaný muž. Dal světu aut tolik, poslední dílo ale nedokončí - 21 - Dan Gurney zemrel 06Zemřel neuvěřitelně talentovaný muž. Dal světu aut tolik, poslední dílo ale nedokončí - 22 - Dan Gurney zemrel 07Zemřel neuvěřitelně talentovaný muž. Dal světu aut tolik, poslední dílo ale nedokončí - 23 - Dan Gurney zemrel 08Zemřel neuvěřitelně talentovaný muž. Dal světu aut tolik, poslední dílo ale nedokončí - 24 - Dan Gurney zemrel 09Zemřel neuvěřitelně talentovaný muž. Dal světu aut tolik, poslední dílo ale nedokončí - 25 - Dan Gurney zemrel 10Zemřel neuvěřitelně talentovaný muž. Dal světu aut tolik, poslední dílo ale nedokončí - 26 - Dan Gurney zemrel 11Zemřel neuvěřitelně talentovaný muž. Dal světu aut tolik, poslední dílo ale nedokončí - 27 - Dan Gurney zemrel 12Zemřel neuvěřitelně talentovaný muž. Dal světu aut tolik, poslední dílo ale nedokončí - 28 - Dan Gurney zemrel 13Zemřel neuvěřitelně talentovaný muž. Dal světu aut tolik, poslední dílo ale nedokončí - 29 - Dan Gurney zemrel 14
Asi každý ví, jak se oslavuje vítězství, ale že první proslavil stříkání šampaňského D. Gurney je pro mnohé novinka

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 2 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše