Reklama

BMW stvořilo skutečnou jachtu na kolech. S V12 a „koberečky“ z teakového dřeva

Některá auta si ráda říkají „jachty na kolech”, na svět těchto strojů ale odkazují jen v náznacích. BMW to nyní dotáhlo přinejmenším o úroveň dál.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

BMW stvořilo skutečnou jachtu na kolech. S V12 a „koberečky“ z teakového dřeva

8.9.2017 | Petr Prokopec | 7 příspěvků

Některá auta si ráda říkají „jachty na kolech”, na svět těchto strojů ale odkazují jen v náznacích. BMW to nyní dotáhlo přinejmenším o úroveň dál.

Finská společnost Oy Nautor AB je známá jako producent luxusních jachet, mezi nimiž vyniká hlavně řada Swan. Ty na délku měří od 11 do 40 metrů, přičemž od roku 1966, kdy firma vznikla, bylo prodáno již přes dva tisíce kusů. Není tedy vlastně překvapením, že tato firma padla do oka divizi BMW Individual. Ta letos slaví pětadvacet let od svého založení, pročež bylo rozhodnuto, že vznikne oslavná edice, která se inspiruje právě stroji Nautor Swan.

Pro BMW nejsou návštěvy do světa jachet ničím novým, dnešní novinka to ale dotáhla přece jen dál. Výsledkem spolupráce obou firem je unikátní stroj stojící na základech modelu M760Li xDrive V12 Excellence, v jehož případě asi největší pozornost přitahují speciální „koberečky“. Ty vznikly přímo ve Finsku a ve skutečnosti jsou speciálními panely z teakového dřeva, kdy jednotlivé kusy od sebe odděluje gumový proužek. Ten umožňuje smršťování i rozpínání materiálu v závislosti na teplotě, což se hodí zejména u jachet, stejně tak ovšem i u automobilů.

Z teakového dřeva ovšem nejsou jen „koberečky“, ale rovněž ozdobné lišty nástupních prahů, dekorace na středovém tunelu a dveřních panelech či výklopné koberečky. A nejinak je tomu také u podlahy zavazadlového prostoru, kde neobvyklému doplňku dělá společnost bílá Alcantara. V kabině pak pro změnu najdeme dvoubarevné kožené čalounění kombinující opětovně bílou Smoke White s tmavě hnědou Criollo.

Kůží Merino s výraznými póry je přitom obšito prakticky vše, co není ze zmíněného teakového dřeva, a to včetně uživatelského manuálu. Dále pak můžeme zmínit logo labuti, jenž bylo vyšito jak na hlavové opěrky sedadel, tak kupříkladu na sluneční clony nebo polštářky pro zadní sedadla. Vše pak umocňuje bohatá standardní výbava zahrnující i semi-autonomní řízení nebo ovládání pomocí gest.

Opomenout nesmíme ani unikátní exteriér, který počítá s exkluzivním lakem v ojedinělém damaškovém červeném odstínu. Společnost mu pak stejně jako v interiéru dělají loga firmy Nautor Swan, na bocích si pak lze povšimnout zakázkových linek, které opět odkazují na luxusní jachty a dávají vzpomenout třeba na Rolls-Royce. Ve finále tu pak máme ještě 20palcová kola s leštěným povrchem.

Pod kapotou ale již vše zůstává ve standardu, všechna čtyři kola tedy skrze osmistupňový automat roztáčí 6,6litrový dvanáctiválec twin-turbo naladěný na 610 koní a 800 Nm točivého momentu. Stovku přitom tato jachta na kolech zvládne za 3,7 sekundy, s výstavním debutem se počítá příští týden ve Frankfurtu. Přímo tento exemplář na prodej nebude, automobilka ale podobné skvosty neukazuje jen tak - když budete chtít, něco takového vám ráda udělá. Za cenu, o které veřejně mluvit rozhodně nebude...

BMW stvořilo skutečnou jachtu na kolech. S V12 a „koberečky“ z teakového dřeva - 1 - BMW M760Li xDrive V12 Excellence Nautor Swan 2017 prvni sada 01BMW stvořilo skutečnou jachtu na kolech. S V12 a „koberečky“ z teakového dřeva - 2 - BMW M760Li xDrive V12 Excellence Nautor Swan 2017 prvni sada 02
BMW stvořilo skutečnou jachtu na kolech. S V12 a „koberečky“ z teakového dřeva - 3 - BMW M760Li xDrive V12 Excellence Nautor Swan 2017 prvni sada 03BMW stvořilo skutečnou jachtu na kolech. S V12 a „koberečky“ z teakového dřeva - 4 - BMW M760Li xDrive V12 Excellence Nautor Swan 2017 prvni sada 04BMW stvořilo skutečnou jachtu na kolech. S V12 a „koberečky“ z teakového dřeva - 5 - BMW M760Li xDrive V12 Excellence Nautor Swan 2017 prvni sada 05BMW stvořilo skutečnou jachtu na kolech. S V12 a „koberečky“ z teakového dřeva - 6 - BMW M760Li xDrive V12 Excellence Nautor Swan 2017 prvni sada 06BMW stvořilo skutečnou jachtu na kolech. S V12 a „koberečky“ z teakového dřeva - 7 - BMW M760Li xDrive V12 Excellence Nautor Swan 2017 prvni sada 07BMW stvořilo skutečnou jachtu na kolech. S V12 a „koberečky“ z teakového dřeva - 8 - BMW M760Li xDrive V12 Excellence Nautor Swan 2017 prvni sada 08BMW stvořilo skutečnou jachtu na kolech. S V12 a „koberečky“ z teakového dřeva - 9 - BMW M760Li xDrive V12 Excellence Nautor Swan 2017 prvni sada 09BMW stvořilo skutečnou jachtu na kolech. S V12 a „koberečky“ z teakového dřeva - 10 - BMW M760Li xDrive V12 Excellence Nautor Swan 2017 prvni sada 10
BMW se nechalo inspirovat světem luxusních jachet, pročež si mohla divize Individual nadělit k pětadvacátinám vskutku neobvyklý dárek

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 7 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše