Britové nechali Číňanům Freelander a doufali, že jim s ním nepolezou do zelí. Mýlili se, polezou

Britové si ponechali nad odloučenou značkou částečnou kontrolou a věřili, že ji tak udrží mimo svá vlastní hájemství. Ale Číňané mají očividně jiné plány, neboť z plánovaných 300 tisíc aut ročně chtějí polovinu udat mimo svou domovinu. To bez křížku s Land Rovery nepůjde.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Britové nechali Číňanům Freelander a doufali, že jim s ním nepolezou do zelí. Mýlili se, polezou

před 2 hodinami | Petr Prokopec

Britové nechali Číňanům Freelander a doufali, že jim s ním nepolezou do zelí. Mýlili se, polezou

/

Foto: Chery Jaguar Land Rover

Britové si ponechali nad odloučenou značkou částečnou kontrolou a věřili, že ji tak udrží mimo svá vlastní hájemství. Ale Číňané mají očividně jiné plány, neboť z plánovaných 300 tisíc aut ročně chtějí polovinu udat mimo svou domovinu. To bez křížku s Land Rovery nepůjde.

Před dvěma měsíci PB Balaji, nový šéf automobilek Jaguar a Land Rover, prohlašoval, že čínský Freelander vyvinutý společně s Chery, nepoleze Britům do zelí. Místo toho přišel s názorem, že s jeho pomocí se všem zúčastněným stranám povede rozšířit tržní podíl. Něco takového je jistě teoreticky možné, stejně tak se ale může snadno stát, že novinka začne krást část zákazníků samotnému Land Roveru. Proč? Protože půjde o citelně levnější auta, která budou vypadat podobně a budou používat Brity zčásti vyvinutou techniku.

Nová značka nyní odhalila své plány, které se drží u země podobně jako podvozek její prvotiny - tedy vůbec. Jak už dříve padlo, po prvním modelu jménem 8 dorazí ještě několik dalších typů. Tato rodina by do pěti let měla dosáhnout na 300 tisíc prodejů ročně, z čehož polovina má být realizována v Číně a zbytek v zahraničí. Tedy mimo jiné i v Evropě, kam má Freelander namířeno rovněž. Land Rover tak zjevně čeká bratrovražedný boj, i když se Balaji zaklíná tím, že „naše produkty jsou odlišné. Nevnímám nás tedy jako soupeře.“

Představte si totiž, že toužíte po Range Roveru nebo po Defenderu, ovšem ani jeden model si jako nový nemůžete dovolit. S takto vyhraněným vkusem nepůjdete třeba k Audi či BMW, nýbrž do autobazaru, kde si pořídíte starší provedení, a budete dále snít o novém kousku. Ten vám najednou nabídne tak trochu jiný Land Rover, což ale vlastně na první ani desátý pohled skoro nikdo nepozná. Ostatně, pokud nebudete vědět, že je Freelander čínský, nejspíše ho budete vnímat jako skutečnou britskou novinku, kterou vlastně zčásti i bude.

Wen Fei, šéf nové značky, přitom nedávno uvedl, že Freelander může dělat rozhodnutí nezávisle na Chery i Jaguaru a Land Roveru. První zmíněná automobilka mu pak v expanzi jen stěží bude bránit, ostatně v jejím případě se skutečně dá mluvit o rozšiřování záběru, neboť jakkoli nabízí vozy technicky podobné, vizuálně kráčí zcela odlišnou cestou. Britové by se pak možná sice rádi ozvali, jenže vlak si zjevně nechali ujet až příliš. Nyní jim tak nezbývá nic jiného než sledovat, co se bude dít.

A nemusí to pro ně být vůbec dobré. Číňané totiž počítají s tím, že své portfolio nabídnou v levostranném domácím i pravostranném provedení pro trhy jako Velká Británie. Evropa se pak dočká specifických variant uzpůsobených choutkám místního publika. Kdy přesně je můžeme očekávat, zatím ale není jisté - výroba Freelanderu 8, tedy oné prvotiny, se totiž rozjela teprve 30. července v Changshu, a firma zatím počítá s produkcí 5 až 8 tisíc kusů měsíčně.

Vůz dostal do vínku nejen baterie o kapacitě 60,33 kWh, ale také přeplňovaný 1,5litrový benzinový čtyřválec, který slouží nikoli k roztáčení kol, nýbrž jen prodlužování dojezdu. I tak má mít ale Freelander 8 dále ve výbavě mechanicky uzamykatelný přední diferenciál, virtuální středový diferenciál a samosvor vzadu. V terénu tedy s Land Roverem bude držet krok, vzduchové měchy ovšem nabídnou dostatečný komfort i na silnici. Tohle pro Brity vážně dobře nevypadá, skoro nám to přijde, že Číňanům zas jednou zkrátka vyklidili pole.


Britové nechali Číňanům Freelander a doufali, že jim s ním nepolezou do zelí. Mýlili se, polezou - 1 - Freelander 8 2026 nova sada 01Britové nechali Číňanům Freelander a doufali, že jim s ním nepolezou do zelí. Mýlili se, polezou - 2 - Freelander 8 2026 nova sada 02Britové nechali Číňanům Freelander a doufali, že jim s ním nepolezou do zelí. Mýlili se, polezou - 3 - Freelander 8 2026 nova sada 03Britové nechali Číňanům Freelander a doufali, že jim s ním nepolezou do zelí. Mýlili se, polezou - 4 - Freelander 8 2026 nova sada 04Britové nechali Číňanům Freelander a doufali, že jim s ním nepolezou do zelí. Mýlili se, polezou - 5 - Freelander 8 2026 nova sada 05Britové nechali Číňanům Freelander a doufali, že jim s ním nepolezou do zelí. Mýlili se, polezou - 6 - Freelander 8 2026 nova sada 06
Freelander 8 podle Britů nebude Land Roveru konkurovat, nepoleze jim do zelí. Jenže při ambicích čínské značky, vzhledu její prvotiny a použité technice se tomu jen těžko věří, vypadá to spíš na pravý opak. Foto: Chery Jaguar Land Rover

Zdroj: Carscoops

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.