Reklama

Chystá se nekompromisní konkurence pro Rolls-Royce, má obří motor 13,0 V16

Superxlusuní kupé typu Rolls-Royce Wraith na trhu v podstatě nemá soupeře. Ale to se změní, ještě letos a opravdu ohromujícím způsobem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Chystá se nekompromisní konkurence pro Rolls-Royce, má obří motor 13,0 V16

26.6.2017 | Marek Bednář | 4 příspěvky

Superxlusuní kupé typu Rolls-Royce Wraith na trhu v podstatě nemá soupeře. Ale to se změní, ještě letos a opravdu ohromujícím způsobem.

Máte rádi americká „personal luxury coupes”, tedy obrovská kupé pro dva let dávno minulých? Dnešní grand tourery vám přijdou trochu moc plebejské, snad až na Rolls-Royce Wraith? V takovém případě máme dobré zprávy, v hlavě jednoho člověka nadšeného právě pro tento druh aut vznikla myšlenka na jejich znovuzrození. Říká si Jason Godsil a prvním z jeho nových superkřižníků se má stát Godsil Manhattan V16.

Každému asi bude hned jasné, co V16 v označení znamená. Ano, pod kapotu se skrývá lék na dnešní při zemi se držící dobu. V plánu je osadit vůz atmosférickým vidlicovým šestnáctiválcem o objemu 13 litrů, který má dávat zhruba tisíc koní. Čtete správně, tohle auto má mít výkon stejný jako první Bugatti Veyron, ovšem díky citelně vyššímu objemu bez jediného turbodmychadla.

Podle Jasona Godsila, zakladatele a generálního ředitele firmy Godsil Motorcars, má jeho Manhattan V16 navázat na tradici superluxusních automobilů značek jako Duesenberg, Cadillac nebo Packard z doby před velkou krizí na konci 20. let. Má to být interpretace Duesenbergu, jak by asi vypadal, kdyby značka dodnes fungovala.

Stejné má být i zaměření auta - superluxusní kupé, jehož hlavními konkurenty budou vozy značek Mercedes-Maybach a Rolls-Royce. Manhattan V16 je i podobně velký, velikostí je někde mezi Rollsy Wraith a Phantom Coupé. Na rozdíl od Phantomu, který V16 měl mít, ho ale Manhattan opravdu dostane.

Vývoj probíhá ve spolupráci s firmou Katech, která mimo jiné vyvíjí závodní motory pro General Motors. Její nová V16 pracuje s rozvodem DOHC a, jak už bylo zmíněno, atmosférickým plněním. Ekologii je prý učiněno zadost možností spalování CNG, tedy zemního plynu. A pokud má někdo na plyn připojenou domácnost, Godsil Motorcars nabídne instalaci čerpací stanice pro domácí plnění nádrže.

Kromě Katechu Godsil spolupracuje i s dalším velkým jménem v byznysu, a to s automobilkou Panoz. Ta by měla vyrobit prototypy a první sérii aut. Pokud všechno půjde dobře, během letošního roku by měly být na světě první prototypy - fotky ukazují jen počítačové ilustrace - a do konce této dekády by měly být na světě první produkční vozy.

Pokud bude Godsil s Manhattanem úspěšný, plánuje postavit dvě další auta se stejným motorem - luxusní SUV a supersport s motorem uprostřed. Ovšem, na všechno potřebuje peníze, tedy aktuálně kromě práce na vývoji shání investory, kteří by se do projektu „obuli” spolu s Jasonem Godsilem. Nezbývá než popřát hodně zdaru, tohle je velmi odvážný a úctyhodný počin...

Chystá se nekompromisní konkurence pro Rolls-Royce, má obří motor 13,0 V16 - 1 - godsil manhattan V16 prvni pocitacove 01Chystá se nekompromisní konkurence pro Rolls-Royce, má obří motor 13,0 V16 - 2 - godsil manhattan V16 prvni pocitacove 02Chystá se nekompromisní konkurence pro Rolls-Royce, má obří motor 13,0 V16 - 3 - godsil manhattan V16 prvni pocitacove 03Chystá se nekompromisní konkurence pro Rolls-Royce, má obří motor 13,0 V16 - 4 - godsil manhattan V16 prvni pocitacove 04Chystá se nekompromisní konkurence pro Rolls-Royce, má obří motor 13,0 V16 - 5 - godsil manhattan V16 prvni pocitacove 05Chystá se nekompromisní konkurence pro Rolls-Royce, má obří motor 13,0 V16 - 6 - godsil manhattan V16 prvni pocitacove 06Chystá se nekompromisní konkurence pro Rolls-Royce, má obří motor 13,0 V16 - 7 - godsil manhattan V16 prvni pocitacove 07Chystá se nekompromisní konkurence pro Rolls-Royce, má obří motor 13,0 V16 - 8 - godsil manhattan V16 prvni pocitacove 08Chystá se nekompromisní konkurence pro Rolls-Royce, má obří motor 13,0 V16 - 9 - godsil manhattan V16 prvni pocitacove 09Chystá se nekompromisní konkurence pro Rolls-Royce, má obří motor 13,0 V16 - 10 - godsil manhattan V16 prvni pocitacove 10Chystá se nekompromisní konkurence pro Rolls-Royce, má obří motor 13,0 V16 - 11 - godsil manhattan V16 prvni pocitacove 11
Elegantní křivky má Godsil Manhattan V16 zatím jen na počítači a ve formě zmenšeného modelu

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 4 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše