Číňané bezostyšně zkopírovali další auto, toto není nový model Tesly

Na první pohled se zdá, že máme co do činění s novinkou Tesly, ale podívejte se na logo. Tohle je auto čínského Xiaopengu a originality vážně moc nepobralo.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Číňané bezostyšně zkopírovali další auto, toto není nový model Tesly

23.1.2019 | Mirek Mazal

Na první pohled se zdá, že máme co do činění s novinkou Tesly, ale podívejte se na logo. Tohle je auto čínského Xiaopengu a originality vážně moc nepobralo.

Automobilka Xiaopeng známější pod zkráceným označením Xpeng vznikla v roce 2014 v jihočínském Kantonu. Její zakladatelé hovoří o tom, že chtějí posunout domovinu mezi světové lídry ve vývoji inteligentních automobilů, a proto navázali spolupráci s nadanými lidmi z různých koutů planety. Ruku k dílu údajně přiložilo až 3 000 lidí a 70 % tvoří pracovníci vývoje a výzkumu. Do pracovního kolektivu se prý dostala řada bývalých zaměstnanců známých automobilek jako BMW, Ford anebo Lamborghini.

Výsledky mezinárodní spolupráce na sebe nenechaly dlouho čekat, o rok později byla zveřejněna studie Xpeng Beta. Na koncept měl podle výhledových předpokladů navázat vůz jménem Xpeng G3, který se měl dočkat sériového provedení. Píše se leden 2019 a plány se přetavily ve skutečnost. Jen realita není tak slavná, jak výše zmíněná tvrzení naznačovala.

První živý pohled na nový elektromobil okamžitě přináší zklamání, které doprovází představení produktů čínských automobilek docela často. Výrobce zaměstnává tisíce lidí je ve svých snech a pokud to opravdu dělá, jde o ta nejlínější individua, která svět poznal. Novinka značky jen kopíruje konkurenční auta, a to způsobem, za který by se nemuseli stydět ani u Xerokxu.

Xpeng G3 má příliš podobný na vzhled s Teslou Model X, totožné tvary jsou zřejmé hned z prvního kontaktu s čínským SUV. Nejvíce bijí do očí přední partie, zadní část také není vymyšlená z vlastní hlavy. Originálně vypadá snad jen boční profil asijské napodobeniny a kamera systému autonomního řízení na střeše.

Naprostým gólem do vlastní branky je ale interiér vymodelovaný přesně po vzoru Američanů. Minimalistický design s centrálním „tabletem” a digitální přístrojovkou je idea Elona Muska, nikoliv jeho vzdáleného kolegy z druhé strany zeměkoule. Sedadla s integrovanými opěrkami snad pochází i od stejného dodavatele, natolik jsou podobná.

Pravdou tedy je, že premiéra posouvá Čínu na automobilovou mapu svět, ale znovu jen v negativních souvislostech. Kdo by si myslel, že čínský automobilový sen je věcí minulosti, mýlil by se - za velkou zdí je stále spousta byznysmenů, jejichž obchodní plán začíná končí u věty: „Zkopírujeme, co už někdo vymyslel, a zkusíme to prodat levněji.”


Číňané bezostyšně zkopírovali další auto, toto není nový model Tesly - 1 - Xpeng G3 2019 foto prvni 01Číňané bezostyšně zkopírovali další auto, toto není nový model Tesly - 2 - Xpeng G3 2019 foto prvni 02Číňané bezostyšně zkopírovali další auto, toto není nový model Tesly - 3 - Xpeng G3 2019 foto prvni 03Číňané bezostyšně zkopírovali další auto, toto není nový model Tesly - 4 - Xpeng G3 2019 foto prvni 04Číňané bezostyšně zkopírovali další auto, toto není nový model Tesly - 5 - Xpeng G3 2019 foto prvni 05Číňané bezostyšně zkopírovali další auto, toto není nový model Tesly - 6 - Xpeng G3 2019 foto prvni 06Číňané bezostyšně zkopírovali další auto, toto není nový model Tesly - 7 - Xpeng G3 2019 foto prvni 07Číňané bezostyšně zkopírovali další auto, toto není nový model Tesly - 8 - Xpeng G3 2019 foto prvni 08Číňané bezostyšně zkopírovali další auto, toto není nový model Tesly - 9 - Xpeng G3 2019 foto prvni 09Číňané bezostyšně zkopírovali další auto, toto není nový model Tesly - 10 - Xpeng G3 2019 foto prvni 10Číňané bezostyšně zkopírovali další auto, toto není nový model Tesly - 11 - Xpeng G3 2019 foto prvni 11Číňané bezostyšně zkopírovali další auto, toto není nový model Tesly - 12 - Xpeng G3 2019 foto prvni 12Číňané bezostyšně zkopírovali další auto, toto není nový model Tesly - 13 - Xpeng G3 2019 foto prvni 13Číňané bezostyšně zkopírovali další auto, toto není nový model Tesly - 14 - Xpeng G3 2019 foto prvni 14
Xpeng G3 je nový čínský elektromobil, nikoliv testovací mula Tesly, jak by se mohlo zdát

Číňané bezostyšně zkopírovali další auto, toto není nový model Tesly - 15 - Xpeng G3 2019 foto prvni 08Číňané bezostyšně zkopírovali další auto, toto není nový model Tesly - 16 - Xpeng G3 2019 foto prvni 15Číňané bezostyšně zkopírovali další auto, toto není nový model Tesly - 17 - Xpeng G3 2019 foto prvni 13Číňané bezostyšně zkopírovali další auto, toto není nový model Tesly - 18 - Xpeng G3 2019 foto prvni 17Číňané bezostyšně zkopírovali další auto, toto není nový model Tesly - 19 - Xpeng G3 2019 foto prvni 14Číňané bezostyšně zkopírovali další auto, toto není nový model Tesly - 20 - Xpeng G3 2019 foto prvni 18
Podoba jistě nebude věcí náhody

Zdroj: AUTOMOTIVE SOLUTIONS@Youtube

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama