Číňané už si umí vyrobit Volvo i sami, bez Švédů. A nejedná se o plagiát

Jakkoliv se může zdát, že na snímcích trůní příští generace Volva S90, realita je jiná. Místo toho tu máme koncept čínské značky, která Volvo pohltila.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Číňané už si umí vyrobit Volvo i sami, bez Švédů. A nejedná se o plagiát

17.4.2019 | Petr Prokopec

Jakkoliv se může zdát, že na snímcích trůní příští generace Volva S90, realita je jiná. Místo toho tu máme koncept čínské značky, která Volvo pohltila.

„Americké komponenty, ruské komponenty, všechno je to Taiwan.” Tato věta zazněla v dnes již pomalu nesmrtelné klasice Armageddon a do značné míry předpověděla budoucnost. Jen s tím rozdílem, že víceméně všechno je dnes z Číny. Nebo se to alespoň kolem Číny točí. A nemusíme zůstávat pouze u Volkwagenu, který pro největší trh světa připravil jak SUV s vlastním logem, tak novou značku levných aut. Své o tom ví i Volvo, které již nějaký ten pátek spadá pod automobilku Geely. Právě ta aktuálně na autosalonu v Šanghaji ukázala, že Volvo dokáže vyrobit i bez Švédů.

Tím samozřejmě není řečeno, že Geely pošle Volvo k vodě, na to již Číňané do značky investovali příliš mnoho hodnota samotných pěti písmen je nemalá. Nicméně švédskou automobilku berou jako vstupní můstek do zbytku světa. Náznaků je mnoho, jedním je i nový koncept Preface, který na první pohled dává najevo svou příslušnost právě k Volvu. Má specifickou masku chladiče či poměrně uhlazené tvary, kterými se tato značka momentálně vyznačuje. Jen tradiční logo tu chybí, místo toho se na zádi dočtete, že jde o Geely.

Vizuální zmatení není vůbec překvapivé, o design se postaral Peter Horbury. Ten má navíc pod sebou celou stylistickou divizi čínského konglomerátu, kromě Volva a Geely pod něj tedy spadají i značky jako Lynk & Co, Proton nebo Lotus. Společnost navíc disponuje hned pěti designovými studii v Barceloně, Göteborgu, Šanghaji, Kalifornii a britském Coventry, ve kterých pracuje 900 lidí. Paradoxně však i takto velký tým nakonec přišel s vizualizací, kterou máme s Volvem či divizí Polestar spojenou již pár let.

Koncept Preface naznačuje designový směr, jakým se Geely hodlá vydat během příštích dvou let. Technika zůstává zahalena rouškou tajemství a ví se pouze o platformě CMA. Nicméně s ohledem na směřování všech značek spadajících pod čínský konglomerát je víceméně jisté, že u toho větší či menší měrou bude elektrifikace. Zda přitom dorazí 1,5litrový tříválec nebo dvoulitrový čtyřválec jako součást hybridního ústrojí, není jisté. Nicméně dalších možností vlastně mnoho není.

Od spekulací se tedy přesuneme k interiéru, kde již spojitost s Volvem není až tak patrná. Spíše se zdá, že předobrazem dvojici displejů byla Tesla a další produkční či koncepční elektromobily. Obrazovky soustřeďují většinu ovládacích prvků, klasických tlačítek je ve voze minimum a víceméně všechny naleznete na plovoucí středové konzoli. S interiérem si Geely opravdu vyhrálo, na obyčejný plast tedy zapomeňte. Místo toho tu máme gravírováním ozdobené kovové prvky.

Zaujmou také také šestiúhelníkový volant či ergonomická sedadla. O autonomním řízení se Geely nezmiňuje, nicméně bychom se vůbec nedivili, kdyby produkční vůz vyrukoval s autopilotem úrovně SAE3. V té chvíli by totiž již bylo možné řídit bez nutnosti položených rukou na volantu. Zda tomu tak ale skutečně bude, je ve hvězdách. Jisté je tedy momentálně pouze tolik, že Volvo čeká konkurence z vlastních řad.


Číňané už si umí vyrobit Volvo i sami, bez Švédů. A nejedná se o plagiát - 1 - Geely Preface 2019 zive foto 01Číňané už si umí vyrobit Volvo i sami, bez Švédů. A nejedná se o plagiát - 2 - Geely Preface 2019 zive foto 02Číňané už si umí vyrobit Volvo i sami, bez Švédů. A nejedná se o plagiát - 3 - Geely Preface 2019 zive foto 03Číňané už si umí vyrobit Volvo i sami, bez Švédů. A nejedná se o plagiát - 4 - Geely Preface 2019 zive foto 04Číňané už si umí vyrobit Volvo i sami, bez Švédů. A nejedná se o plagiát - 5 - Geely Preface 2019 zive foto 05Číňané už si umí vyrobit Volvo i sami, bez Švédů. A nejedná se o plagiát - 6 - Geely Preface 2019 zive foto 06Číňané už si umí vyrobit Volvo i sami, bez Švédů. A nejedná se o plagiát - 7 - Geely Preface 2019 zive foto 07Číňané už si umí vyrobit Volvo i sami, bez Švédů. A nejedná se o plagiát - 8 - Geely Preface 2019 zive foto 08Číňané už si umí vyrobit Volvo i sami, bez Švédů. A nejedná se o plagiát - 9 - Geely Preface 2019 zive foto 09Číňané už si umí vyrobit Volvo i sami, bez Švédů. A nejedná se o plagiát - 10 - Geely Preface 2019 zive foto 10Číňané už si umí vyrobit Volvo i sami, bez Švédů. A nejedná se o plagiát - 11 - Geely Preface 2019 zive foto 11Číňané už si umí vyrobit Volvo i sami, bez Švédů. A nejedná se o plagiát - 12 - Geely Preface 2019 zive foto 12Číňané už si umí vyrobit Volvo i sami, bez Švédů. A nejedná se o plagiát - 13 - Geely Preface 2019 zive foto 13Číňané už si umí vyrobit Volvo i sami, bez Švédů. A nejedná se o plagiát - 14 - Geely Preface 2019 zive foto 14Číňané už si umí vyrobit Volvo i sami, bez Švédů. A nejedná se o plagiát - 15 - Geely Preface 2019 zive foto 15Číňané už si umí vyrobit Volvo i sami, bez Švédů. A nejedná se o plagiát - 16 - Geely Preface 2019 zive foto 16Číňané už si umí vyrobit Volvo i sami, bez Švédů. A nejedná se o plagiát - 17 - Geely Preface 2019 zive foto 17Číňané už si umí vyrobit Volvo i sami, bez Švédů. A nejedná se o plagiát - 18 - Geely Preface 2019 zive foto 18Číňané už si umí vyrobit Volvo i sami, bez Švédů. A nejedná se o plagiát - 19 - Geely Preface 2019 zive foto 19Číňané už si umí vyrobit Volvo i sami, bez Švédů. A nejedná se o plagiát - 20 - Geely Preface 2019 zive foto 20Číňané už si umí vyrobit Volvo i sami, bez Švédů. A nejedná se o plagiát - 21 - Geely Preface 2019 zive foto 21Číňané už si umí vyrobit Volvo i sami, bez Švédů. A nejedná se o plagiát - 22 - Geely Preface 2019 zive foto 22Číňané už si umí vyrobit Volvo i sami, bez Švédů. A nejedná se o plagiát - 23 - Geely Preface 2019 zive foto 23Číňané už si umí vyrobit Volvo i sami, bez Švédů. A nejedná se o plagiát - 24 - Geely Preface 2019 zive foto 24Číňané už si umí vyrobit Volvo i sami, bez Švédů. A nejedná se o plagiát - 25 - Geely Preface 2019 zive foto 25
Toto není koncept příštího Volva S90, nýbrž Geely Preface. Číňané přitom dodávají, že během dvou let se studie přemění v produkční realitu

Petr Prokopec

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše