Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Citroën míří ke dnu, z vlastní vůle. Svou strategii založí na levných vozech
23.6.2014 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Citroën chce zpět do černých čísel. Modely DS povýší na samostatnou značku, sám osloví jen lidové vrstvy.
Pro italské nebo francouzské automobilky nejsou poslední léta zrovna procházka růžovým sadem. Zatímco takový Fiat má ve svém portfoliu profitující Ferrari a Renault se může opřít o dojnou krávu zvanou Dacia, takový Peugeot s Citroënem nemají ve svém portfoliu zrovna hodně „pozitiv a sociálních jistot“. De facto můžeme zmínit jedinou, a sice modely s logem DS, které přinášejí peníze zejména z čínského trhu.
Citroën ovšem potřebuje oslovit zákazníky také v kontinentální Evropě, na kterou je jeho produkce z větší části zaměřena. A proto prý zamíří zpátky ke kořenům a na trhu zamíří mezi nižší vrstvy. První takovou vlaštovkou je přitom nedávno představený model C4 Cactus, který se s cenou okolo 14 000 Eur (cca 385 000 Kč) zařadí pod konkurenční Volkswagen Golf nebo Opel Astra, přitom jde o SUV, která jsou v tomto segmentu obvykle citelně dražší.
S těmito vozy ale francouzská značka nechce soupeřit jen nižší cenou, nýbrž i odlišným pojetím designu. „Všichni se snaží zdůraznit agresivitu a sportovnost,“ uvedl k tématu šéfdesignér značky Alexandre Malval. „My ovšem věříme, že jde o zastaralé téma, a že Citroën by měl jít svou vlastní cestou.“ Řeč je přitom hlavně o panelech karoserie zvaných Airbump, za nimiž stojí německá firma BASF.
„Tyto prvky buď milujete, nebo nenávidíte. Co je ovšem hlavní, všude se o nich mluví,“ říká na adresu „vzduchových kapslí“ analytik společnosti UBS Philippe Houchois. Zároveň ovšem dodává, že i přes veškeré snahy nemusí Citroën uspět, neboť C4 Cactus není stále tak levný jako zmiňované modely od Dacie. Značka by tak podle něj měla znovu zvážit svou cenovou politiku.
Je ovšem otázkou, zda se tak stane. Francouzi jsou si totiž novým modelem jisti a doufají, že neosloví jedince, ale celé davy. K černým číslům jim přitom nemají pomoci jen samotné prodeje, ale i nízké výrobní náklady, neboť vůz převezme řadu komponentů - včetně platformy - od koncernových sourozenců. Ačkoliv v segmentu nabídne nebývalý prostor, pohánět jej budou pouze malé motory.
Další úspory má pak značce přinést přesouvání výroby mimo západní Evropu. Zatímco tedy Citroën C4 Cactus bude montován ve španělském Madridu, nová generace modelu C1 má i nadále sjíždět z linek továrny TPCA v českém Kolíně. Mimo to je ovšem v plánu také přestěhování produkce příštího hatchbacku C3 na Slovensko.
To všechno jsou jistě logické kroky, které by značce kýžený profit skutečně mohly přinést. Přesto si ovšem stejně jakou Houchois myslíme, že dokud Citroën nepřijde s cenami, jež budou na stejné úrovni jako u konkurenční Dacie, pak bude stále jen paběrkovat - pro méně majetné bude drahý, pro majetnější nezajímavý...




































Produkční Citroën C4 Cactus se má stát spásou francouzské značky, a to hlavně díky nízké ceně. Ta však podle nás až tak příznivá není
Zdroj: Yahoo Finance
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
„Bugatti pro chudé” je novým králem všech pekel. Přepisuje další rekordy akcelerace, okruhů i silnic, pomalé je vedle něj i skutečné Bugatti
včera
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
21.6.2026
„Bugatti pro chudé” ve sprintu vykleplo i tisícikoňové Lamborghini. Ani si neškrtlo, i když dostalo náskok
18.6.2026
Nové na MotoForum.cz
- Dutch TT: Časový plán závodního víkendu v Assenu 09:00
- Marc Marquez prodloužil smlouvu s Ducati o 2 roky včera 12:34
- Euro Moto míří do Mostu. Domácí fanoušci budou držet palce Štěpánu Zudovi i dalším českým jezdcům včera 10:00
- Test Pirelli v Brně 22.6.2026
- Motocyklista Salač: "Jsem na sebe moc pyšnej" 22.6.2026
Nejnovější články
Svého času prý převratný Ford je totální propadák a skončí bez nástupce, už teď ho nekupuje skoro nikdo
před 2 hodinami
Jaguar dokoná dílo zkázy a přelomový nový model odhalí v říjnu. Ani bývalý šéfdesignér mu nevěří, podle něj postrádá dvě klíčové věci
před 4 hodinami
Hyundai po fiasku pokusu prodávat nadšencům auto za 1,8 milionu vrátí do nabídky základní model. „Musíme,” říká šéf
před 5 hodinami
Nikdy s elektřinou. A nejspíš ani s benzinem. Majitel najel 1 milion km v dieselovu s kompletně původní technikou, zvládne prý dalších 600 tisíc
před 7 hodinami
Nový Peaq od Škody je její „peak nesmysl”. Má dokonce „zakázané” kliky dveří, první použitelná verze začíná nad 1,5 milionu Kč
před 8 hodinami
Živá témata na fóru
- Volvo 06.24. 16:54 - řidičBOB
- Ceny PHM ref aktuální válka v Iránu 06.24. 16:53 - řidičBOB
- BMW Divize 06.23. 10:20 - pavproch
- S větrem ve vlasech.... 06.23. 04:48 - pavproch
- Politický koutek 06.22. 15:36 - mattonecz
- Řidiči, co to mají v ruce... 06.22. 15:11 - Truck Daškam
- Onboard videa 06.22. 07:53 - Truck Daškam
- Za kolik jezdíte s dieselem? 06.21. 21:12 - Stepan
