Ford ještě zkusí vzkřísit umírající Mondeo, důkaz nafotili v Belgii

Současné Mondeo je prodejní fiasko a je jen otázkou času, než trh opustí bez přímého nástupce. Ještě než se to stane, dorazí zřejmě úplně poslední facelift.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Ford ještě zkusí vzkřísit umírající Mondeo, důkaz nafotili v Belgii

12.8.2018 | Petr Prokopec

Současné Mondeo je prodejní fiasko a je jen otázkou času, než trh opustí bez přímého nástupce. Ještě než se to stane, dorazí zřejmě úplně poslední facelift.

V říjnu 2012 Ford oznámil, že hodlá uzavřít svou továrnu v belgickém Genku kvůli nevytížené kapacitě. K tomu o dva roky později skutečně došlo, což sice na straně jedné umožnilo restrukturalizaci evropské divize značky, nicméně na straně druhé musela automobilka řešit jeden zásadní problém, a sice výrobu Mondea. Ta byla nakonec přestěhována do španělské Valencie, kvůli čemuž se evropská verze amerického modelu Fusion neskutečně zdržela.

Oba sourozenci tedy sice mají tentýž mechanický základ, nicméně jejich životní cyklus je výrazně odlišný. Americký Fusion přišel na svět v roce 2012 a o čtyři léta později se dočkal faceliftu. Před několika málo měsíci dorazila druhá modernizace, nicméně tu jsme již mohli přivítat v poněkud hořkosladkém duchu. Automobilka totiž předtím oznámila, že ruší vývoj nové generace a daný model na severoamerickém trhu zcela zařízne.

Evropské Mondeo je pro změnu k mání od roku 2014, na facelift ale ještě nedošlo. A jelikož Ford před pár dny oznámil, že hodlá i na Starém kontinentu zredukovat svou nabídku a nahradit hlavně sedany a MPV crossovery a SUV, nepočítali jsme již příliš s tím, že modely odsouzené k odchodu bude dále vyvíjet. Přesto se tak děje a Ford zkusí dát s Mondeem - podobně jako v Americe - ještě jednu ránu, než jeho osud zpečetí zcela.

Momentálně si tedy můžeme předčasně představit jakýsi poloviční facelift, který se dotýká pouze kombíku, a to navíc jen v zadních partiích. Povšimnout si zde můžeme odlišných světel, do nichž zasahuje chromový proužek táhnoucí se napříč celým víkem. Daný krok má přitom napomoci s optickým rozšířením vozu. Zda zůstane vyhrazen kombíku, můžeme zatím jen spekulovat, na fotkách ale vidíme jen ten.

Stejně tak není jisté, zda jde o všechny změny, nebo na fotkách vidíme prototyp (zajímavé je, že Ford stále používá belgickou registraci, i když tamní továrnu zavřel) opatřený pouze částí nových dílů. Spekulace naznačují druhou možnost a v závěru letošního nebo na počátku příštího roku bychom se měli dočkat odhalení vozu i s agresivněji stylizovaným falešným difuzorem a u méně praktických variant také spoilerem na víku zavazadelníku. Vpředu mají tyto změny doprovodit přepracované mlhovky, jež budou součástí nového nárazníku.

U motorů už se v souvislosti s homologací dle metodiky WLTP drobně měnilo. V ceníku se tyto novinky ale neprojevily, verzi 2,0 TDCI je tedy nadále možné pořídit se 150 či 180 koňmi. Základ pak zůstane neměnný i v rámci faceliftu, střed nabídky ale posílí na 190 koní a na vrcholu se usídlí nový motor se dvěma turby a 238 koňmi. Stárnoucí šestistupňový automat bude nahrazen modernějším osmistupňovým. V obou případech, tedy jak u pohonných jednotek, tak u převodovky, se jedná o tytéž změny, které v březnu proběhly u evropské verze Fordu Edge.

Jestli to Mondeu pomůže alespoň trochu nakopnout jeho prodeje, je otázkou, na každý pád je to zřejmě poslední vzpruha, kterou kdy dostane. Příští rána, jíž se vůz dočká, bude nejspíše ta poslední, smrtící...


Ford ještě zkusí vzkřísit umírající Mondeo, důkaz nafotili v Belgii - 1 - Ford Mondeo Kombi 2018 polovicni facelift prvni foto 01Ford ještě zkusí vzkřísit umírající Mondeo, důkaz nafotili v Belgii - 2 - Ford Mondeo Kombi 2018 polovicni facelift prvni foto 02
Ford Mondeo Kombi se skutečně dočkal lehce přepracované zádě...

Ford ještě zkusí vzkřísit umírající Mondeo, důkaz nafotili v Belgii - 3 - Ford Mondeo Kombi 2018 polovicni facelift prvni foto 03Ford ještě zkusí vzkřísit umírající Mondeo, důkaz nafotili v Belgii - 4 - Ford Mondeo Kombi 2018 polovicni facelift prvni foto 04
...jak dokazuje porovnání s prvotním provedením této generace

Zdroj: Autoweek.nl

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama