Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Honda těsně před zahájením výroby odpískala tři elektromobily. Radši odepsala 330 miliard, než aby riskovala jejich fiasko
13.3.2026 | Petr Prokopec
Ty klíčové měly pocházet z nové „0 Series”, kterou zlí jazykové dávno začali nazývat „0 Sales”. Honda si přesto kalich hořkosti vypila skoro až do dna. Teď hned tři skoro hotové modely draze vytáhla ze zástrčky, aby se náhodou s oněmi nulovými prodeje nemusela ještě dráž vypořádávat.
Už skoro dekádu se snažíme automobilky přesvědčit, že jejich sázka na jedinou kartu v podobě elektrických aut nepovede k výhře. Elektrický pohon jistě má své zákazníky, ovšem mnoho jich není. Při pohledu na evropské registrace se pak sice může zdát, že jejich počet je velký, jenže skutečně by tomu tak bylo, kdyby tu nebyla hora dotací, penalizací a omezení a firmy nebyly do koupě takových aut nuceny horem dolem? Ani náhodou, místo toho by se starý kontinent silně přibližoval Americe, která loni v září zrušila dotace na federální úrovni a poté ještě zmírnila limity spotřeby.
Nedošlo tedy ani k pořádnému narovnání podmínek, spousta státních dotací a dalších umělých výhod zůstává v platnosti. Přesto to stačilo k tomu, aby se prodeje elektromobilů zhroutily. Imunní ostatně vůči slabšímu zájmu publika už není ani Tesla, která za přibližně tři týdny zveřejní výsledky za první letošní kvartál. A je prakticky jisté, že budou výrazně horší než ty loňské, tedy pokud Elon Musk nyní nezačne svá auta rozdávat zadarmo. Podle předběžných odhadů totiž lednové registrace klesly o 17 procent a únorové o 12. Březnový pád pak bez dalších zásahů nejspíš bude podobný.
Tesla je přitom elektrickým králem, v současné sobě ale elektrický připomíná módní hit, který se zkrátka omrzel. Musk to ostatně zjevně už pochopil, neboť se od klasického prodeje osobních aut začíná přesouvat k autonomním vozům či humanoidním robotům. A pokud netáhne Tesla, je skoro jisté, že u ostatních automobilek bude situace jen horší.
Kromě Muska si to zjevně uvědomují i další, nejnověji i jinak velmi zatvrzelé vedení Hondy. Japonská automobilka se proto rozhodla místo šestky zařadit zpátečku a oznámila, že ruší hned tři modely s elektrickým pohonem včetně donedávna tak oslavované 0 Series, kterou mnozí okamžitě překřtili na 0 Sales. Američané tedy už jistojistě nemohou počítat s Hondou 0 SUV, Hondou 0 Sedan a Acurou RSX. Druhý zmíněný vůz přitom působil, jako kdyby Japonci spárovali Lamborghini s minivanem, zatímco poslední neměl daleko k italskému SUV Urus. Automobilka ho navíc chtěla začít vyrábět letos, zatímco na „nuly“ by došlo v roce příštím.
Jinými slovy, Japonci měli prakticky celý vývoj za sebou, stejně jako měli nasmlouvané odběry různých komponentů u dodavatelů. S těmi se ale nyní budou muset vypořádat, což jejich pokladnu citelně zabolí. Dle automobilky tato přijde firmu na 2,5 biliony yenů, tedy na 330 miliard korun. To jsou peníze, které Honda mohla ušetřit, pokud by poslouchala kohokoli, kdo v této věci nejednal dogmaticky. Místo toho se zástupci firmy na věcně kritizující tváří jako na třídní nepřátele a nyní budou jistě tvrdit, že za to právě kritici jako my mohou. Není tomu tak, za tohle si firmy mohou jen a jen samy.
Člověk by po takových přešlapech čekal, že se Honda poučí, nepočítáme s tím ale ani v nejmenším. Cíl bude dál podobný, nepřátelé stejní, ochota vnímat technickou a ekonomickou realitu dál blízká nule. Otázkou je v takovém případě jediné: Jaké stovky miliard korun, které některá z automobilek na podobných nesmyslech odepíše, budou ty poslední, jaké jim zbyly..










Elektrické Hondy z řady 0 jsou přinejmenším v USA po smrti, zaujaly by totiž asi tolik lidí, kolik naznačuje číslo v jejich názvu. Foto: Honda





SUV RSX od Acury vypadá lákavě a třeba s takovým šestiválcem pod kapotou by mohlo jít o hit. Takovou verzi ale Honda nevyvíjela a ta elektrická už je mrtvá. Foto: Acura
Zdroj: Honda
Bleskovky
„Bugatti pro chudé” ve sprintu vykleplo i tisícikoňové Lamborghini. Ani si neškrtlo, i když dostalo náskok
před 7 hodinami
Volkswagenu unikly fotky jeho nejnovějšího SUV. Auto to bude malé, s jeho cenami to bude přesně naopak
včera
Když hoří desítky elektrických aut, tohle je jediná fotka, kterou zveřejní hasiči, aby někdo náhodou neviděl, co vlastně hořelo
včera
Nejnovější články
Tohle auto mělo během pár let přejít jen na elektropohon, teď místo toho dostalo dva nové motory V8, diesel, benzin 2,7 a dál nic
před hodinou
Těsně před krachem Saabu mělo firmu zachránit tohle auto. Přišlo už moc pozdě, 1 z pouhých 19 vyrobených kusů špičkové verze je teď k mání
před 3 hodinami
Ford teď ničí jeden nový motor denně v každé továrně a myslí si, že tím něčemu pomáhá
před 4 hodinami
Většina nejvyššího vedení VW už přiznává, že firma bojuje o přežití, volá po radikálních změnách
před 6 hodinami
„Bugatti pro chudé” ve sprintu vykleplo i tisícikoňové Lamborghini. Ani si neškrtlo, i když dostalo náskok
před 7 hodinami
Tiskové zprávy
- Liftago Limousine je nově dostupné přímo v aplikaci
tisková zpráva - Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva
