Reklama

Lamborghini ukázalo brutální budoucnost supersportů, z Terza Millenia čiší agrese

Jak vypadají Lamborghini dnes, víme dobře. Koncept Terzo Millenio ale má ukazovat, jak budou vypadat za pár let. Nuda podle všeho nehrozí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Lamborghini ukázalo brutální budoucnost supersportů, z Terza Millenia čiší agrese

7.11.2017 | Petr Prokopec | 2 příspěvky

Jak vypadají Lamborghini dnes, víme dobře. Koncept Terzo Millenio ale má ukazovat, jak budou vypadat za pár let. Nuda podle všeho nehrozí.

Je to možná neuvěřitelné, ale Lamborghini Aventador bylo světu představeno již v roce 2011. Není tedy nikterak překvapivé, že italská automobilka začíná stále častěji zmiňovat příchod nástupce. Stejně tak by nás nemělo udivit, že momentálně odhalila nový koncept zvaný Terzo Millenio. Toto kupé, jehož brutální vzhled si nezadá s Astonem Martin Valkyrie, ovšem neodkazuje přímo na nový Aventador. Místo toho má naznačit, jakým směrem se automobilka vydá ve vzdálenější budoucnosti.

Koncept vznikl ve spolupráci s Technologickým institutem v Massachusetts (MIT) a vyznačuje se pokročilým elektrickým ústrojím. Po přítomnosti jakékoliv spalovací jednotky tedy budete pátrat marně, což jen dokazuje, že Lamborghini s jeho přeměnou na sériový model hned tak nepočítá. V tomto ohledu totiž stačí jen vzpomenout na nedávná prohlášení značky, že zejména u vrcholného modelu zůstane u dvanáctiválců tak dlouho, jak jen to bude možné.

Terzo Millenio (v překladu Třetí tisíciletí) disponuje čtyřmi elektromotory, které jsou napájeny superkondenzátory a speciálními karbonovými nanotrubicemi, jenž byly uloženy mezi karoserii a panely interiéru. Vůz tedy nedisponuje klasickým těžkým paketem baterií, jenž by byly zasazeny do podlahy. Útlost a lehkost karbonového vlákna pak nestojí ani za zvyšováním těžiště, integrace mezi vnější a vnitřní panely pak zároveň zajistila odizolování.

Nízká hmotnost však nebyla jediným cílem, dále Lamborghini zmiňuje, že elektrické ústrojí a s ním spojené napájení stojí za okamžitou dodávkou vysokého výkonu na všechna čtyři kola. Zaručeno má být taktéž rychlé dobíjení, stejně jako daleko efektivnější regenerace kinetické energie. Kromě toho je pak dosaženo i daleko pomalejší degradace jednotlivých akumulátorových článků.

Automobilka bohužel nepřišla s žádnými konkrétními údaji, o výkonu či jízdní dynamice nebo dojezdu bychom tedy mohli pouze spekulovat. Proto raději toto pole opustíme a místo toho zmíníme, že ona speciální karbonová karoserie se dokáže i sama „léčit“. Vůz totiž monitoruje veškerou strukturu a pokud odhalí prasklinu či jiné poškození, začnou úřadovat „mikrokanálky naplněné léčivými chemikáliemi“.

Ani v tomto ohledu Lamborghini nezachází do bližších detailů, nicméně expertíza značky na poli uhlíkových vláken je opravdu rozsáhlá. Dá se tedy předpokládat, že proaktivní karbon bude skutečně možné v blízké či vzdálenější budoucnosti v automobilovém průmyslu užívat. Italové totiž dodávají, že z tohoto materiálu lze vyrobit i velmi namáhané komponenty, jenž jsou jinak z daleko těžší oceli.

Kdy ovšem lze očekávat jakoukoliv novinku, kterou Terzo Millenio představilo, v sériové výrobě? „To vám nedokážu říci... jsou zde některé prvky, které jsou produkci bližší než jiné,“ říká šéf vývoje značky Maurizio Reggiani. Nezbývá tedy nic jiného než čekat, přičemž sazkou na jistotu je v úvodu zmíněný nástupce Lamborghini Aventador, který by měl dorazit někdy okolo roku 2020.

Lamborghini ukázalo brutální budoucnost supersportů, z Terza Millenia čiší agrese - 1 - Lamborghini Terzo Millennio prvni 01Lamborghini ukázalo brutální budoucnost supersportů, z Terza Millenia čiší agrese - 2 - Lamborghini Terzo Millennio prvni 02Lamborghini ukázalo brutální budoucnost supersportů, z Terza Millenia čiší agrese - 3 - Lamborghini Terzo Millennio prvni 03Lamborghini ukázalo brutální budoucnost supersportů, z Terza Millenia čiší agrese - 4 - Lamborghini Terzo Millennio prvni 04Lamborghini ukázalo brutální budoucnost supersportů, z Terza Millenia čiší agrese - 5 - Lamborghini Terzo Millennio prvni 05Lamborghini ukázalo brutální budoucnost supersportů, z Terza Millenia čiší agrese - 6 - Lamborghini Terzo Millennio prvni 06Lamborghini ukázalo brutální budoucnost supersportů, z Terza Millenia čiší agrese - 7 - Lamborghini Terzo Millennio prvni 07Lamborghini ukázalo brutální budoucnost supersportů, z Terza Millenia čiší agrese - 8 - Lamborghini Terzo Millennio prvni 08Lamborghini ukázalo brutální budoucnost supersportů, z Terza Millenia čiší agrese - 9 - Lamborghini Terzo Millennio prvni 09Lamborghini ukázalo brutální budoucnost supersportů, z Terza Millenia čiší agrese - 10 - Lamborghini Terzo Millennio prvni 10Lamborghini ukázalo brutální budoucnost supersportů, z Terza Millenia čiší agrese - 11 - Lamborghini Terzo Millennio prvni 11Lamborghini ukázalo brutální budoucnost supersportů, z Terza Millenia čiší agrese - 12 - Lamborghini Terzo Millennio prvni 12Lamborghini ukázalo brutální budoucnost supersportů, z Terza Millenia čiší agrese - 13 - Lamborghini Terzo Millennio prvni 13Lamborghini ukázalo brutální budoucnost supersportů, z Terza Millenia čiší agrese - 14 - Lamborghini Terzo Millennio prvni 14Lamborghini ukázalo brutální budoucnost supersportů, z Terza Millenia čiší agrese - 15 - Lamborghini Terzo Millennio prvni 15
Terzo Millenio je koncept Lamborghini pro třetí tisíciletí. Některé z nových technologií by ovšem mohl dostat již nástupce Aventadoru, který dorazí zhruba za tři roky

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 2 příspěvky

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše