Lamborghini znovu prodává traktory. Nový model je skvost za cenu supersportu

Automobilka Lamborghini traktor už přes 40 let nevyrobil a neprodala, teď se k tomu vrátila. A udělala to s patřičnou grácií za cenu, která odpovídá jejím sporťákům.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Lamborghini znovu prodává traktory. Nový model je skvost za cenu supersportu

7.3.2019 | Mirek Mazal

Automobilka Lamborghini traktor už přes 40 let nevyrobil a neprodala, teď se k tomu vrátila. A udělala to s patřičnou grácií za cenu, která odpovídá jejím sporťákům.

Možná si nyní říkáte, že traktory Lamborghini se nikdy vyrábět a prodávat nepřestaly a budete mít pravdu. Jenže nejde o výrobky té samé automobilky, která vyrábí sporťáky, dávno ne. Zakladatel firmy Ferrucio Lamborghini v prvé řadě proslul jako výrobce zemědělské techniky a až později po rozporech s Enzem Ferrarim začal vyrábět také vlastní sporťáky. Pod jednou střechou ale obojí vznikalo pouze do roku 1971, kdy Ferrucio ve finančních těžkostech prodal traktorovou část svého impéria konkurenčnímu SAME (dnes součást skupiny SDF - SAME Deutz-Fahr). Lamborghini jako automobilka už pak nikdy traktor nevyrobila, snad ani nesměla. Teď ale z jejího popudu jeden vzniká.

Naživo se ukázal na ženevském autosalonu, kde jej vystavila firma Klima Lounge, která přímo pro automobilku stoj vyrábí. Vznikl jako součást oslav nedožitých stoletých narozenin zakladatele značky a je připomínkou prvního vyrobeného stroje s býkem na přídi. Stoletý úspěch od počátků zemědělské techniky oslavily limitované edice osobních automobilů Centenario a Centenario Roadster, stejné označení pak nesou traktory, které odkazují na začátky i poslední cestu zakladatele společnosti.

První prototypy traktoru Lamborghini Centenario Tractori vznikly v roce 2017 a úvodnímu odhalení přihlíželi žijící členové rodiny nesoucí jméno výkonných supersportů. Po dvou letech je tato pozoruhodná technika opět na červeném koberci a těší hosty ženevského výstaviště.

Pod reflektory stojí vznešeně jeden z pouhých pěti vyrobených exemplářů, který je na prodej za 250 tisíc Eur (6,4 milionu Kč). Hodnota rovna novému Huracánu za pojízdný nástroj na pole je odvážný krok autorů, kteří použili k pohonu řadový tříválec o objemu 2,2 litru s výkonem 38 koní (28 kW). Maximální rychlost je asi 40 km/h, zvukový projev šesti výfuků na straně si lze těžko představit. Strohá karoserie dostala schválně barevné povedení Metallo Nudo, tedy barevně nijak nelakovaný kov. Zajímavostí je klíč zapalování, který byl vyroben z čistého zlata vykládaného diamanty.

Pochopitelně, jde spíše sběratelský kousek než vybavení pro statkáře, v blátě na farmě se tomuto stroji moc líbit nebude. Prodat se zatím Lamborghini podařilo prodat dva exempláře, další tři čekají na svého majitele. K Huracánu a spol. je to vážně nevšední alternativa, o to zajímavější stroj to ale je. Nakonec, posuďte sami z živých fotek ze Ženevy...


Lamborghini znovu prodává traktory. Nový model je skvost za cenu supersportu - 1 - Lamborghini Centenario Tractori 2017 foto 03Lamborghini znovu prodává traktory. Nový model je skvost za cenu supersportu - 2 - Lamborghini Centenario Tractori 2017 foto 04Lamborghini znovu prodává traktory. Nový model je skvost za cenu supersportu - 3 - Lamborghini Centenario Tractori 2017 foto 05Lamborghini znovu prodává traktory. Nový model je skvost za cenu supersportu - 4 - Lamborghini Centenario Tractori 2017 foto 06Lamborghini znovu prodává traktory. Nový model je skvost za cenu supersportu - 5 - Lamborghini Centenario Tractori 2017 foto 07Lamborghini znovu prodává traktory. Nový model je skvost za cenu supersportu - 6 - Lamborghini Centenario Tractori 2017 foto 08Lamborghini znovu prodává traktory. Nový model je skvost za cenu supersportu - 7 - Lamborghini Centenario Tractori 2017 foto 09Lamborghini znovu prodává traktory. Nový model je skvost za cenu supersportu - 8 - Lamborghini Centenario Tractori 2017 foto 10Lamborghini znovu prodává traktory. Nový model je skvost za cenu supersportu - 9 - Lamborghini Centenario Tractori 2017 foto 11Lamborghini znovu prodává traktory. Nový model je skvost za cenu supersportu - 10 - Lamborghini Centenario Tractori 2017 foto 12Lamborghini znovu prodává traktory. Nový model je skvost za cenu supersportu - 11 - Lamborghini Centenario Tractori 2017 foto 13Lamborghini znovu prodává traktory. Nový model je skvost za cenu supersportu - 12 - Lamborghini Centenario Tractori 2017 foto 14Lamborghini znovu prodává traktory. Nový model je skvost za cenu supersportu - 13 - Lamborghini Centenario Tractori 2017 foto 15Lamborghini znovu prodává traktory. Nový model je skvost za cenu supersportu - 14 - Lamborghini Centenario Tractori 2017 foto 16Lamborghini znovu prodává traktory. Nový model je skvost za cenu supersportu - 15 - Lamborghini Centenario Tractori 2017 foto 17Lamborghini znovu prodává traktory. Nový model je skvost za cenu supersportu - 16 - Lamborghini Centenario Tractori 2017 foto 18Lamborghini znovu prodává traktory. Nový model je skvost za cenu supersportu - 17 - Lamborghini Centenario Tractori 2017 foto 19Lamborghini znovu prodává traktory. Nový model je skvost za cenu supersportu - 18 - Lamborghini Centenario Tractori 2017 foto 20Lamborghini znovu prodává traktory. Nový model je skvost za cenu supersportu - 19 - Lamborghini Centenario Tractori 2017 foto 21
Nevšední traktor za 6,4 milionu Kč připomíná Ferrucia Lamborghiniho, je stylzovanou moderní replikou prvního modelu jeho firmy

Mirek Mazal

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše