Nejrychleji rostoucí automobilkou světa teď je značka, která své vozy testuje v Česku

Nejde o Škodu, ta je na rekordní růst vrámci celosvětových prodejů už příliš velká. Jedná se o značku Lynk & Co, jejíž prototypy jsou v ČR na „eFkových” značkách pravidelně k vidění.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nejrychleji rostoucí automobilkou světa teď je značka, která své vozy testuje v Česku

2.2.2019 | Petr Prokopec

Nejde o Škodu, ta je na rekordní růst vrámci celosvětových prodejů už příliš velká. Jedná se o značku Lynk & Co, jejíž prototypy jsou v ČR na „eFkových” značkách pravidelně k vidění.

Čínská automobilka Lynk & Co sice na českém trhu neoperuje, znát ji ale nejspíše budete. Dáno je to tím, že útok na Evropu má ve svých plánech zakomponovaný již od počátku a rozhodně jej neponechává náhodě. Z toho důvodu vyrazila s testovacími prototypy mimo svou domovinu, a to i do země známé vozovkami, jejichž povrch má k dokonalosti daleko - tato firma skutečně testuje své novinky právě v Česku.

Můžeme se ptát, zda za přítomností Číňanů stojí opravdu charakter tuzemských silnic nebo pozvánka z Pražského hradu, to ale nyní ponechme stranou. Místo toho se soustřeďme na výrok, který automobilka nyní pustila do éteru. Dle vlastního prohlášení je „nejrychleji rostoucí značkou na světě“. Pohled na prodeje, které se loni vyšplhaly na 120 414 aut, tomu moc nenapovídá, jenže meziročně jde o nárůst o 2 003 procent.

Nejde však jen o tento skok, ale rovněž o skutečnost, že loňský rok byl pro značku vůbec prvním, kdy své vozy prodávala od Nového roku až po Silvestr. Založena byla před pouhými třemi lety, prosinec 2017 byl pak vůbec prvním měsícem, kdy došlo na zahájení prodejů. V tomto období bylo prodáno 6 012 aut, zatímco loni se končilo s 5 785 registracemi, de facto tu máme vlastně meziroční pokles, byť jen o necelá čtyři procenta. Při srovnání obou roků ale platí výše zmíněné, růst o 2 003 procent.

Špatný konec roku byl dán tím, že celý čínský trh momentálně klesá, přičemž hlavní problémy nastaly ve druhém pololetí. Automobilka se s nimi ale vypořádala vcelku dobře, což je docela působivé, pokud si uvědomíme omezenost její nabídky - aktuálně v ní naplno figuruje pouze SUV 01 a crossover 02. Sedan 03, který byl k vidění na českých silnicích, dorazil teprve v říjnu, hatchback 01 a SUV Coupe 01 jsou pak hudbou budoucnosti.

Lynk & Co přitom během loňského roku otevřel ve své domovině 221 showroomů. Nyní se hodlá soustředit na celosvětovou expanzi, jež odstartuje příchodem do Evropy v roce 2020. V prvé fázi se počítá s otevřením dealerství v Amsterdamu, Berlíně, Bruselu, Stockholmu, Londýně a Barceloně, Praha má tedy zjevně zpočátku smůlu. A je otázkou, zda na ni přijde řada ještě před útokem na USA, jenž přijde po evropské expanzi.

„Před třemi lety značka Lynk & Co odstartovala jako myšlenka vzešlá z principů, o kterých v branži nikdo neslyšel. Tato prodejní čísla jsou na zcela novou značku výjimečná a dokazují, že důraz kladený od počátku až do konce na mladou klientelu funguje,“ uvedl k loňským výsledkům šéf firmy Alain Visser. Ten potvrdil, že přípravy na evropský útok jsou již v plném proudu. „Můžete tedy znovu očekávat neočekávané, nabíráme rychlost.“

Lynk & Co sice ještě před nedávnem stál na stejné startovní čáře jako všichni ostatní výrobci, ovšem díky mateřskému Geely a sesterskému Volvu měla značka k dispozici silné finanční i technologické zázemí. Není tedy divu, že roste závratným tempem. Zda ovšem působivý design a švédsko-čínská technika budou stačit i na okouzlení rozmlsaných Evropanů, je ve hvězdách - rozhodovat bude zřejmě hlavně cena.


Nejrychleji rostoucí automobilkou světa teď je značka, která své vozy testuje v Česku - 1 - Tajemny protopyp F znacky CR Skoda 01Nejrychleji rostoucí automobilkou světa teď je značka, která své vozy testuje v Česku - 2 - Tajemny protopyp F znacky CR Skoda 02
Sedan 03 značky Lynk & Co byl již předloni nachytán na českých silnicích

Nejrychleji rostoucí automobilkou světa teď je značka, která své vozy testuje v Česku - 3 - Lynk and Co 01 a 03 Shanghai 32Nejrychleji rostoucí automobilkou světa teď je značka, která své vozy testuje v Česku - 4 - Lynk and Co 01 a 03 Shanghai 33Nejrychleji rostoucí automobilkou světa teď je značka, která své vozy testuje v Česku - 5 - Lynk and Co 01 a 03 Shanghai 34Nejrychleji rostoucí automobilkou světa teď je značka, která své vozy testuje v Česku - 6 - Lynk and Co 01 a 03 Shanghai 35Nejrychleji rostoucí automobilkou světa teď je značka, která své vozy testuje v Česku - 7 - Lynk and Co 01 a 03 Shanghai 36Nejrychleji rostoucí automobilkou světa teď je značka, která své vozy testuje v Česku - 8 - Lynk and Co 01 a 03 Shanghai 37Nejrychleji rostoucí automobilkou světa teď je značka, která své vozy testuje v Česku - 9 - Lynk and Co 01 a 03 Shanghai 38Nejrychleji rostoucí automobilkou světa teď je značka, která své vozy testuje v Česku - 10 - Lynk and Co 01 a 03 Shanghai 39Nejrychleji rostoucí automobilkou světa teď je značka, která své vozy testuje v Česku - 11 - Lynk and Co 01 a 03 Shanghai 40Nejrychleji rostoucí automobilkou světa teď je značka, která své vozy testuje v Česku - 12 - Lynk and Co 01 a 03 Shanghai 41Nejrychleji rostoucí automobilkou světa teď je značka, která své vozy testuje v Česku - 13 - Lynk and Co 01 a 03 Shanghai 42Nejrychleji rostoucí automobilkou světa teď je značka, která své vozy testuje v Česku - 14 - Lynk and Co 01 a 03 Shanghai 43Nejrychleji rostoucí automobilkou světa teď je značka, která své vozy testuje v Česku - 15 - Lynk and Co 01 a 03 Shanghai 44Nejrychleji rostoucí automobilkou světa teď je značka, která své vozy testuje v Česku - 16 - Lynk and Co 01 a 03 Shanghai 45Nejrychleji rostoucí automobilkou světa teď je značka, která své vozy testuje v Česku - 17 - Lynk and Co 01 a 03 Shanghai 46Nejrychleji rostoucí automobilkou světa teď je značka, která své vozy testuje v Česku - 18 - Lynk and Co 01 a 03 Shanghai 47Nejrychleji rostoucí automobilkou světa teď je značka, která své vozy testuje v Česku - 19 - Lynk and Co 01 a 03 Shanghai 48
Vůči konceptu...

Nejrychleji rostoucí automobilkou světa teď je značka, která své vozy testuje v Česku - 20 - Lynk and Co 03 2018 prvni spy foto 01Nejrychleji rostoucí automobilkou světa teď je značka, která své vozy testuje v Česku - 21 - Lynk and Co 03 2018 prvni spy foto 02Nejrychleji rostoucí automobilkou světa teď je značka, která své vozy testuje v Česku - 22 - Lynk and Co 03 2018 prvni spy foto 03
...se novinka změnila jen minimálně, do prodeje ale dorazila ve chvíli, kdy čínský trh již razantně klesal

Nejrychleji rostoucí automobilkou světa teď je značka, která své vozy testuje v Česku - 23 - Lyn and Co 02 SUV seriove 01Nejrychleji rostoucí automobilkou světa teď je značka, která své vozy testuje v Česku - 24 - Lyn and Co 02 SUV seriove 02Nejrychleji rostoucí automobilkou světa teď je značka, která své vozy testuje v Česku - 25 - Lyn and Co 02 SUV seriove 03Nejrychleji rostoucí automobilkou světa teď je značka, která své vozy testuje v Česku - 26 - Lyn and Co 02 SUV seriove 04Nejrychleji rostoucí automobilkou světa teď je značka, která své vozy testuje v Česku - 27 - Lyn and Co 02 SUV seriove 05Nejrychleji rostoucí automobilkou světa teď je značka, která své vozy testuje v Česku - 28 - Lyn and Co 02 SUV seriove 06Nejrychleji rostoucí automobilkou světa teď je značka, která své vozy testuje v Česku - 29 - Lyn and Co 02 SUV seriove 07Nejrychleji rostoucí automobilkou světa teď je značka, která své vozy testuje v Česku - 30 - Lyn and Co 02 SUV seriove 08Nejrychleji rostoucí automobilkou světa teď je značka, která své vozy testuje v Česku - 31 - Lyn and Co 02 SUV seriove 09
Poslední představenou novinkou značky je SUV s prostým jménem 02

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše