Nové superauto amerického prezidenta poprvé nafoceno. Tohle je nová Bestie

Dlouho očekávané se stalo skutkem, americký prezident má konečně svou novou limuzínu. Donald Trump ji poprvé osedlal v New Yorku.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nové superauto amerického prezidenta poprvé nafoceno. Tohle je nová Bestie

24.9.2018 | Petr Prokopec

Dlouho očekávané se stalo skutkem, americký prezident má konečně svou novou limuzínu. Donald Trump ji poprvé osedlal v New Yorku.

Když Donald Trump v loňském roce převzal po Baracku Obamovi Bílý dům, jeho řidič obdržel klíčky od Bestie. To je přezdívka těžce pancéřovaného Cadillacu, který již léta slouží jako bezpečný povoz amerických prezidentů. Vůz, lépe řečeno vozy už byly za technickým zenitem, proto byla tajná služba pověřena, aby zajistila nástupce. Na jeho příchod si Trump ale musel počkat, premiérová jízda se totiž uskutečnila teprve minulý týden.

Jelikož jde o limuzínu, kde jednou z priorit je utajení maxima jejích vlastností, nepřekvapí, že ohledně jejího nástupu do služby Bílý dům nedělal žádný humbuk. K dispozici tedy máme jen prvních pár snímků, jedno video a také pár kusých informací, které se dostaly ven povětšinou v průběhu vývoje.

Nový Cadillac po podle nich měl plně navazovat na předchozí vůz, který také používal šasí z náklaďáku se zakázkovou karoserií. Ve srovnání s předchůdcem novinka působí štíhleji, byť nadále mohutně. Největší změnou je moderněji působící čelní maska, kterou doplňují vertikálně stylizované diodové světlomety. Za nimi se pak nejspíše skrývá 6,6litrový osmiválec, který si musí poradit s hmotností pohybující se mezi 6,5 a 9 tunami. Nelze se tedy divit, že maximálka činí jen 100 km/h, zatímco spotřeba se pohybuje i za hranicí 60 litrů benzinu na sto kilometrů.

Zajímavé přitom je, že ačkoliv u Obamova vozu došlo také na instalaci semi-autonomního řízení, které mělo v případě potřeby nahradit i paralyzovaného řidiče, u Bestie určené Trumpovi se s takovou technologií údajně nepočítá. Místo toho bude za jeho odvoz z míst ohrožení vždy zodpovědný pouze speciálně trénovaný agent tajné služby, který bude muset zvládnout takřka šestimetrovou limuzínu i v úzkých či přeplněných uličkách.

Můžeme přitom zmínit, že GM pracovalo na vývoji nového prezidentského vozu již od roku 2013, speciálně na míru Donalda Trumpa tedy nebyl koncipován od úplného počátku. Po jeho zvolení ale samozřejmě již na specifické úpravy došlo. Na palubě je tedy skoro litr krve pětačtyřicátého amerického prezidenta, stejně jako třeba dřevěné dekory, odkazující pro změnu na toho prvního - vyrobeny totiž měly být ze stromu George Washingtona.

Dále nechybí těžké pancéřování, díky kterému mají kupříkladu dveře šířku okolo 20 centimetrů a okna do nich vsazená zhruba 13 cm. Otevírat lze pouze to u řidiče, samotné dveře jsou pak navíc natolik těžké, že bez elektromotorů či pomoci zvenčí by Trump zůstal uzavřen uvnitř. K dispozici by kromě minibaru měl také zásobníky s kyslíkem.

Jelikož nejlepší obranou je útok, nezůstává Cadillac One jen u pasivních prvků. Zmínit tedy můžeme třeba odpalovače granátů se slzným plynem, které mohou rozehnat neprostupný dav. Není to ale samozřejmě jediný arzenál na palubě. Ve výsledku tak není překvapivé, že GM si za jeden exemplář účtuje okolo dvou milionů dolarů (cca 43,55 milionu korun).


Nové superauto amerického prezidenta poprvé nafoceno. Tohle je nová Bestie - 1 - Cadillac One 2018 The Beast Bestie 01Nové superauto amerického prezidenta poprvé nafoceno. Tohle je nová Bestie - 2 - Cadillac One 2018 Bestie prvni foto 02Nové superauto amerického prezidenta poprvé nafoceno. Tohle je nová Bestie - 3 - Cadillac One 2018 The Beast Bestie 02Nové superauto amerického prezidenta poprvé nafoceno. Tohle je nová Bestie - 4 - Cadillac One 2018 The Beast Bestie 03Nové superauto amerického prezidenta poprvé nafoceno. Tohle je nová Bestie - 5 - Cadillac One 2018 The Beast Bestie 04
Trumpova nová Bestie, jinak také prezidentský Cadillac One, má za sebou první jízdu. Ta se odehrála v New Yorku u příležitosti zasedání OSN, sám prezident by ji měl osedlat dnes

Zdroj: ToluseO@Twitter

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše