Přichází nová éra automobilových kol. Jiné řešení výroby přináší dosud netušené možnosti

Říká se jim také litá kola a právě způsob jejich výroby omezuje možnosti toho, jakých tvarů mohou nabírat. Rozmach 3D tisku takové hranice boří, výsledkem mohou být až absurdní designy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Přichází nová éra automobilových kol. Jiné řešení výroby přináší dosud netušené možnosti

15.11.2018 | Mirek Mazal

Říká se jim také litá kola a právě způsob jejich výroby omezuje možnosti toho, jakých tvarů mohou nabírat. Rozmach 3D tisku takové hranice boří, výsledkem mohou být až absurdní designy.

Používání 3D tisku se v automobilovém průmyslu zatím příliš neprosadilo. Zkoumání možností zapojení nové techniky do výrobního procesu ale dále probíhá a se svým příspěvkem teď přišla americká firma HRE ve spolupráci se společností GE Additive. Známý výrobce automobilových disků ruku v ruce s odborníky na třídimenzionální pevné objekty představil první „vytištěná” automobilová kola.

Nový typ ráfku dostal název HRE 3D+ a až absurdní tvary má záměrně, neboť právě velmi členitá konstrukce nejlépe odhaluje možnosti nové technologie. Trojrozměrný počítačový tisk na základě může od základu změnit výrobu kol, jak ji známe dnes, i díky použití titanu má prakticky neomezené možnosti.

Pokládáním souvislých vrstev materiálu může nahradit současné procesy i díky vynikající účinnosti. Dosud běžně používané lité disky během výroby vznikají odstraněním 80 % materiálu z kovaného hliníkového bloku o objemu 45 kilogramů, aby mohl vzniknout konečný výrobek. Tiskárny jsou pravým opakem, dochází ke ztrátě jen 5 % přebytečné hmoty, která je připravena na opakované zpracování.

Kromě toho je titan téměř dokonalou surovinou, protože nabízí mnohem vyšší měrnou pevnost než hliník, také je odolný proti oxidaci. Z něj vyrobené disky jsou extrémně lehké, navíc nepotřebují dodatečnou povrchovou úpravu. Prototyp nových disků vznikl z pěti samostatných částí, které byly následně spojeny se středovým dílem do jednoho ráfku kombinujícího s titanem ještě uhlíková vlákna . Divoký design rozsáhlých trojúhelníkových paprsků dodává hloubku v každém úhlu pohledu, ale jak už jsme konstatovali, extrémně členitý je zela záměrně.

Ředitel HRE Alan Peltier se netají nadšením z výsledku. „Pro nás je to neuvěřitelně vzrušující a důležitý projekt, když se podíváme na to, co přináší budoucnost designu kol. Umožňuje nám posunout hranice konstrukce kol nad rámec současných možností a metod,“ říká Peltier. Propracovaná struktura dokázala zaujmout, teď jsou na řadě testy odolnosti v provozu a nasazení do výroby. O zájem tato novinka, při alespoň trochu rozumné ceně, jistě nebude mít nouze.


Přichází nová éra automobilových kol. Jiné řešení výroby přináší dosud netušené možnosti - 1 - HRE titanova kola z 3D tiskarny 01Přichází nová éra automobilových kol. Jiné řešení výroby přináší dosud netušené možnosti - 2 - HRE titanova kola z 3D tiskarny 02Přichází nová éra automobilových kol. Jiné řešení výroby přináší dosud netušené možnosti - 3 - HRE titanova kola z 3D tiskarny 03Přichází nová éra automobilových kol. Jiné řešení výroby přináší dosud netušené možnosti - 4 - HRE titanova kola z 3D tiskarny 04Přichází nová éra automobilových kol. Jiné řešení výroby přináší dosud netušené možnosti - 5 - HRE titanova kola z 3D tiskarny 05Přichází nová éra automobilových kol. Jiné řešení výroby přináší dosud netušené možnosti - 6 - HRE titanova kola z 3D tiskarny 06Přichází nová éra automobilových kol. Jiné řešení výroby přináší dosud netušené možnosti - 7 - HRE titanova kola z 3D tiskarny 07Přichází nová éra automobilových kol. Jiné řešení výroby přináší dosud netušené možnosti - 8 - HRE titanova kola z 3D tiskarny 08Přichází nová éra automobilových kol. Jiné řešení výroby přináší dosud netušené možnosti - 9 - HRE titanova kola z 3D tiskarny 09Přichází nová éra automobilových kol. Jiné řešení výroby přináší dosud netušené možnosti - 10 - HRE titanova kola z 3D tiskarny 10Přichází nová éra automobilových kol. Jiné řešení výroby přináší dosud netušené možnosti - 11 - HRE titanova kola z 3D tiskarny 11
Nová kola HRE 3D+ jsou vyrobena s pomocí 3D tisku z titanu a karbonu. Díky tomu může být design propracovaný do neuvěřitelných detailů

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama