Provalila se spousta detailů k novému Fordu Focus, včetně verze RS

Necelé dva měsíce nás dělí od jistě nejdůležitější premiéry modrého oválu posledních let. Pokud je ale na vás i to příliš dlouhé čekání, leccos vám můžeme říci už nyní.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Provalila se spousta detailů k novému Fordu Focus, včetně verze RS

1.3.2018 | Petr Prokopec | 9 příspěvků

Necelé dva měsíce nás dělí od jistě nejdůležitější premiéry modrého oválu posledních let. Pokud je ale na vás i to příliš dlouhé čekání, leccos vám můžeme říci už nyní.

Před několika málo týdny jsme vám mohli ukázat první snímky nového Fordu Focus bez jakéhokoli maskování. Odhalen tak byl vcelku radikálně odlišný design, což ale soudě dle vašich reakcí není zrovna krok šťastným směrem. Vůz totiž přišel o svou originalitu a spíše než novinku modrého oválu připomíná jakéhosi křížence mezi Mazdou 3 a korejskými hatchbacky. Bude tedy zajímavé sledovat, zda Ford v případě tohoto bestselleru narazí stejně jako třeba se současným Mondeem. Tento vůz totiž poslední generace doslova zabila - tak moc, že možná ani nedostane nástupce.

Je ovšem nutné dodat, že stran designu má nový Focus co nabídnout. Jeho rozvor měl být totiž natažen o 50 milimetrů. A jelikož délka zůstala téměř totožná, máme tu kratší převisy a poněkud vyváženější vzhled dynamičtější postoj. Automobilka měla navíc zapracovat na redukci hmotnosti, jenž má vůči předchůdci poklesnout v některých případech až o 50 kilogramů.

Auto má navzdory dosavadním zkazkám dostat o poznání kvalitnější interiér duchovně blízký nové Fiestě, Tomu bude dominovat velká dotyková obrazovka, a pro tlačítka tak zbude o poznání měně prostoru. Toho by mělo být díky zmíněnému prodloužení rozvoru naopak přibýt cestujícím, hlavně pak těm vzadu vzadu. Místa pro nohy i hlavu má být podstatně více.

Ještě více se ví o novém provedení RS, třebaže se jej máme dočkat až okolo roku 2020. Pod jeho kapotou znovu nalezneme 2,3litrový přeplňovaný čtyřválec EcoBoost, tentokrát v tom ale nebude sám. Doplní jej ovšem 48voltový elektrický okruh, stejně jako integrovaný startér/generátor, který by měl produkovat okolo 25 koní a 60 Nm točivého momentu. Celkově tak má Focus RS pracovat se 400 koňmi výkonu a 600 Nm točivého momentu.

Díky hybridizaci se novinka dostane do vrcholné ligy hot hatchů, neboť zvládat má akceleraci z klidu na stovku za rovné 4 sekundy. Díky tomu přespurtuje i současné Audi RS3 a Mercedes-AMG A 45. Jen kvůli dynamice však na odklon o ryze spalovací jednotky nedošlo, ve hře jsou rovněž emise. Současný Focus RS totiž produkuje 175 gramů CO2 na kilometr, s elektrifikací by však měla tato hodnota klesnout na 149 g/km.

Dané parametry jsou spojené s manuální verzí, která se v rámci nové generace opětovně objeví. Ford ovšem vyvíjí také dvouspojkový automat, který by navýšil oblibu vozu na severoamerickém a čínském trhu. Zatím sice není jisté, zda bude tato převodovka k mání hned od počátku, rok 2020 je ale ještě daleko. S jistotou lze ale již nyní tvrdit, že po stránce cenové zamíří nový Focus RS výše než ten současný.

Dodat pak jen můžeme, že ještě letos - velmi pravděpodobně na podzim v Paříži - Ford představí Focus ST. Toto provedení by přitom měl pohánět přeplňovaný dvoulitr, jehož výkon by vzrostl na 280 či 290 koní. Chybět v nabídce pak nebude ani výbava ST-Line, jenž má být odhalena již se standardním provedením nového hatchbacku. Jeho premiéra je přitom naplánována na duben, mimo jakýkoliv autosalon.


Provalila se spousta detailů k novému Fordu Focus, včetně verze RS - 1 - Ford Focus RS 2020 ilustrace
Nový Ford Focus RS se již ukázal na neoficiální ilustraci...

Provalila se spousta detailů k novému Fordu Focus, včetně verze RS - 2 - Ford Focus 2018 2019 novy bez maskovani 01Provalila se spousta detailů k novému Fordu Focus, včetně verze RS - 3 - Ford Focus 2018 2019 novy bez maskovani 01aProvalila se spousta detailů k novému Fordu Focus, včetně verze RS - 4 - Ford Focus 2018 2019 novy bez maskovani 01b
...jenž vychází ze záběrů špionážních fotografů, na nichž je viditelný bez špetky maskování standardní hatchback

Provalila se spousta detailů k novému Fordu Focus, včetně verze RS - 5 - Ford Focus 2018 unikle prvni oficialni fotky 01Provalila se spousta detailů k novému Fordu Focus, včetně verze RS - 6 - Ford Focus 2018 unikle prvni oficialni fotky 02Provalila se spousta detailů k novému Fordu Focus, včetně verze RS - 7 - Ford Focus 2018 unikle prvni oficialni fotky 03Provalila se spousta detailů k novému Fordu Focus, včetně verze RS - 8 - Ford Focus 2018 unikle prvni oficialni fotky 04Provalila se spousta detailů k novému Fordu Focus, včetně verze RS - 9 - Ford Focus 2018 unikle prvni oficialni fotky 05Provalila se spousta detailů k novému Fordu Focus, včetně verze RS - 10 - Ford Focus 2018 unikle prvni oficialni fotky 06Provalila se spousta detailů k novému Fordu Focus, včetně verze RS - 11 - Ford Focus 2018 unikle prvni oficialni fotky 07Provalila se spousta detailů k novému Fordu Focus, včetně verze RS - 12 - Ford Focus 2018 unikle prvni oficialni fotky 08Provalila se spousta detailů k novému Fordu Focus, včetně verze RS - 13 - Ford Focus 2018 unikle prvni oficialni fotky 09
Přihodit můžeme i pár snímků zakamuflovaného prototypu novinky modrého oválu

Zdroj: Auto Internationaal

Petr Prokopec

Diskuze 9 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše