Reklama

Slovenské létající auto je prý hotové a míří do prodeje. Věří tomu málokdo

AeroMobil se ukáže na Top Marques v Monaku a půjde jej objednat. Prý tak splní slib, že se v roce 2017 dostane na trh, jenže realita je trochu jiná.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Slovenské létající auto je prý hotové a míří do prodeje. Věří tomu málokdo

12.4.2017 | Marek Bednář | 7 příspěvků

AeroMobil se ukáže na Top Marques v Monaku a půjde jej objednat. Prý tak splní slib, že se v roce 2017 dostane na trh, jenže realita je trochu jiná.

Po slovenském AeroMobilu bylo docela dlouho ticho po pěšině, naposledy jsme tu před necelými dvěma lety měli zprávu o nehodě - přesněji, o zřícení z asi třísetmetrové výšky, při kterém nouzový padák zachránil většinu stroje a život pilota. Nyní se dozvídáme, že AeroMobil by měl být už letos k objednání, jenže celé to má několik háčků.

Výrobce zveřejnil dvě ilustrace nového vzhledu AeroMobilu, který označil za „příští generaci”. Nevíme o žádné „současné generaci” ve smyslu, v jakém se tahle slova používají u automobilů, takže pokud vám cukají koutky, nejste sami. V každém případě, firma to s létajícím autem asi pořád myslí vážně.

„Nový model AeroMobilu bude první komerční vozidlo firmy a bude obsahovat stovky vylepšení designu i techniky ve srovnání s prototypem odhaleným před dvěma a půl lety ve Vídni,” píše se v tiskovém prohlášení. Jaká vylepšení to konkrétně jsou, se nedozvídáme, ale na dvou zveřejněných ilustracích vidíme jasně, kam se posunul vzhled.

„AeroMobil je kompletně integrované letadlo a automobil a je poháněný hybridním ústrojím. Zkombinováním možností letadla a auta v perfektní harmonii zvěstuje novou éru v efektivní a vzrušující dopravě. (...) AeroMobil cílí na to, udělat osobní dopravu efektivnější a ekologičtější tím, že výrazně zrychlí přesuny na střední vzdálenosti a v oblastech, kde je silniční infrastruktura omezená,” uvádí dále výrobce.

Tým vedený generálním ředitelem Jurajem Vaculíkem a technickým ředitelem Douglasem MacAndrewem prý postavil vozidlo v souladu s předpisy pro auta i letadla a bude ho prezentovat na přehlídce Top Marques v Monaku ještě tento měsíc. Ani tam si ale ještě nebude možné vůz koupit, možnost objednání má přijít „v průběhu letošního roku”, zatím bez přesnějšího určení.

Firma kdysi hovořila o tom, že se AeroMobil bude prodávat od roku 2017 a vše výše zmíněné to má potvrzovat. Jenže mnoho důvěry si zveřejněním dvou ilustrací s nejasným označením a informací o možnosti objednání ve zbytku roku nezískala. Jestli uvidíme byť jediný kus na značkách ještě letos, je zatím brzy odhadovat, ale pokud ve čtvrtině roku neznáme ani termín, kdy se otevřou objednávkové knihy, nelze se divit, že tomu málokdo věří. Ani my bychom na to nesázeli.

V Monaku bude firma prezentovat svůj výtvor „prvním potenciálním zákazníkům a budoucím investorům”, jak zmiňuje. Je samozřejmé, že vývoj něčeho takového není levný a že investoři jsou potřeba, ovšem většinou se investoři shánějí pro pokrytí nákladů na vývoj, ne ve chvíli, kdy by měl být produkt téměř hotový. Počkejme si na Top Marques, třeba se skutečně dočkáme něčeho hmatatelnějšího...

Slovenské létající auto je prý hotové a míří do prodeje. Věří tomu málokdo - 1 - aeromobil render 042017 02Slovenské létající auto je prý hotové a míří do prodeje. Věří tomu málokdo - 2 - aeromobil render 042017 01
Takhle má vypadat „příští generace” AeroMobilu. Co to znamená, nevíme. A kdy to přesně bude k mání, též ne

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 7 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama