-

Takhle si teď luxusní SUV představují Američané. Říkají mu Letec

Kypící ochota Američanů utrácet za auta více peněz má za následek i kypící nabídku aut mířících odpovídajícím směrem. Toto je nejnovější pokus o luxusní americké SUV.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Takhle si teď luxusní SUV představují Američané. Říkají mu Letec

28.3.2018 | Petr Prokopec | 11 příspěvků

Kypící ochota Američanů utrácet za auta více peněz má za následek i kypící nabídku aut mířících odpovídajícím směrem. Toto je nejnovější pokus o luxusní americké SUV.

Lincoln je jednou z nejstarších automobilových značek světa, loni v srpnu oslavil sté výročí své existence. Ta je víceméně spojena s Fordem, do područí modrého oválu tato značka vstoupila pouhých pět let po svém založení. Ještě před nedávnem se zdálo, že pro Ford půjde spíše o mlýnský kámen na krku než korunní klenot v nabídce. Nicméně jak nedávno vyšlo najevo, Navigator je jedním z mála aut, na kterých Ford pořádně vydělává. A překvapivě dobře si vede i model Continental.

Lincoln je tedy v sedle a evidentně se tam hodlá udržet. Proto automobilka na autosalonu v New Yorku představila nový koncept zvaný Aviator. Stejně jako v případě modelu Navigator jde o mohutné SUV se třemi řadami sedadel. I přesto se ale hierarchicky zařadí pod svého sourozence. Mohlo by se tedy zdát, že jde jen o luxusnější Ford Explorer, nicméně do takového stavu má „Letec“ opravdu daleko.

Automobilka sice aktuálně nedala k dispozici mnoho detailů, nicméně víme, že vůz používá platformu umožňující zástavbu pohonu zadních či všech kol. Oproti tomu Explorer je čtyřkolkou. Výstavní prototyp se pyšní podobnou zadní nápravou, jakou užívá i Ford Mustang, nicméně otázkou je, jak tomu bude v sérii - Lincoln jen mohl užít dostupných komponentů, aby učinil koncept pojízdným.

V rámci motorového prostoru lze očekávat dvakrát přeplňovaný vidlicový šestiválec EcoBoost, který dorazí buď sám, nebo v doprovodu elektromotoru. To je více než překvapivé, neboť Ford aktuálně žádný šestiválcový plug-in hybrid nenabízí, jeho vozy s alternativním pohonem používají dvoulitrový čtyřválec. Máme tu tedy zcela novou jednotku, která se jistě rozšíří napříč portfoliem.

O spotřebě či jízdní dynamice se značka nikterak nerozepisuje, pouze dodává, že vůz dostane adaptivní tlumiče, jejichž charakteristika se může automaticky měnit v závislosti na povrchu vozovky. Rouškou tajemství je zahalena převodovka, nicméně pokud tipujete desetistupňový automat, který Ford vyvinul ve spolupráci s GM, nejspíše nebudete mimo terč. S jinou možností víceméně nepočítáme.

Přesunout se můžeme k designu, který čerpá nemalou inspiraci z již zmíněných sourozenců. Zároveň je však atletičtější a spíše štíhlý než mohutný. Napomáhá tomu i lak Flight Blue, který mění odstín v závislosti na úhlu světla a jenž je zvýrazněn černými nebo chromovými detaily. Vše završuje sada vícepaprskových 22palcových kol obouvajících pneumatiky Michelin.

V rámci interiéru Lincoln sází na komfortní sedadla, jež jsou stejně jako zbytek kabiny čalouněna kůží v kombinaci odstínů Shearling Beige a Lunar Grey. Dorazily také hliníkové prvky v leteckém tématu, samozřejmostí jsou i moderní multimédia Sync spárovaná s 12palcovým středovým displejem. Vyjma něj se pak Aviator pyšní i digitálním přístrojovým štítem.

Zmínit můžeme ještě systém Co-Pilot 360, jenž umožňuje semi-autonomní řízení, či systém Phone as a Key, který nahrazuje odemykání, zamykání a startování vozu klíčkem aplikací. Součástí této technologie bude i specifický venkovní keypad, který vám poslouží ve chvíli, kdy vašemu mobilu dojdou baterie. Zda ale zdířka na klíč nedorazí ani v sérii, není jisté.

Dodat pak již jen lze, že sériová verze se očekává příští rok. Víceméně ale čekejme jen drobné nuance, případně sestup k menší velikosti litých kol. Nicméně ony dvaadvacítky stoprocentně dorazí v rámci příplatků. Na konkrétní prvky výbavy či cenu je ale momentálně ještě příliš brzy.

Takhle si teď luxusní SUV představují Američané. Říkají mu Letec - 1 - Lincoln Aviator Concept 2018 prvni sada 01Takhle si teď luxusní SUV představují Američané. Říkají mu Letec - 2 - Lincoln Aviator Concept 2018 prvni sada 02Takhle si teď luxusní SUV představují Američané. Říkají mu Letec - 3 - Lincoln Aviator Concept 2018 prvni sada 03Takhle si teď luxusní SUV představují Američané. Říkají mu Letec - 4 - Lincoln Aviator Concept 2018 prvni sada 04Takhle si teď luxusní SUV představují Američané. Říkají mu Letec - 5 - Lincoln Aviator Concept 2018 prvni sada 05Takhle si teď luxusní SUV představují Američané. Říkají mu Letec - 6 - Lincoln Aviator Concept 2018 prvni sada 06Takhle si teď luxusní SUV představují Američané. Říkají mu Letec - 7 - Lincoln Aviator Concept 2018 prvni sada 07Takhle si teď luxusní SUV představují Američané. Říkají mu Letec - 8 - Lincoln Aviator Concept 2018 prvni sada 08Takhle si teď luxusní SUV představují Američané. Říkají mu Letec - 9 - Lincoln Aviator Concept 2018 prvni sada 09Takhle si teď luxusní SUV představují Američané. Říkají mu Letec - 10 - Lincoln Aviator Concept 2018 prvni sada 10Takhle si teď luxusní SUV představují Američané. Říkají mu Letec - 11 - Lincoln Aviator Concept 2018 prvni sada 11Takhle si teď luxusní SUV představují Američané. Říkají mu Letec - 12 - Lincoln Aviator Concept 2018 prvni sada 12Takhle si teď luxusní SUV představují Američané. Říkají mu Letec - 13 - Lincoln Aviator Concept 2018 prvni sada 13Takhle si teď luxusní SUV představují Američané. Říkají mu Letec - 14 - Lincoln Aviator Concept 2018 prvni sada 14Takhle si teď luxusní SUV představují Američané. Říkají mu Letec - 15 - Lincoln Aviator Concept 2018 prvni sada 15Takhle si teď luxusní SUV představují Američané. Říkají mu Letec - 16 - Lincoln Aviator Concept 2018 prvni sada 16Takhle si teď luxusní SUV představují Američané. Říkají mu Letec - 17 - Lincoln Aviator Concept 2018 prvni sada 17Takhle si teď luxusní SUV představují Američané. Říkají mu Letec - 18 - Lincoln Aviator Concept 2018 prvni sada 18Takhle si teď luxusní SUV představují Američané. Říkají mu Letec - 19 - Lincoln Aviator Concept 2018 prvni sada 19Takhle si teď luxusní SUV představují Američané. Říkají mu Letec - 20 - Lincoln Aviator Concept 2018 prvni sada 20Takhle si teď luxusní SUV představují Američané. Říkají mu Letec - 21 - Lincoln Aviator Concept 2018 prvni sada 21Takhle si teď luxusní SUV představují Američané. Říkají mu Letec - 22 - Lincoln Aviator Concept 2018 prvni sada 22Takhle si teď luxusní SUV představují Američané. Říkají mu Letec - 23 - Lincoln Aviator Concept 2018 prvni sada 23
Lincoln Aviator se zatím ukázal jen jako koncept, sériová verze ovšem dorazí jen s drobnými nuancemi již příští rok

Petr Prokopec

Diskuze 11 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše